themeforest چیست

themeforest چیست

themeforest چیست

themeforest چیست ؟ یکی از مارکت‌های بین‌المللی فروش قالب وردپرس در دنیاست. البته این مارکت علاوه بر فروش قالب وردپرس، به فروش قالب HTML، جوملا، دروپال و … هم پرداخته. اما چون ما وردپرسی هستیم بصورت مفید در مورد وردپرس صحبت خواهیم کرد.

منظور از مارکت، یک فروشگاه قالب وردپرس (مثل میهن وردپرس) نیست. وقتی صحبت از Market Place می‌کنیم یعنی فروشگاهی که هر فروشنده‌ای می‌تواند محصولات خودش را آن‌جا قرار داده و به فروش برساند. پس خود Themeforest عملا قالبی را برای فروش قرار نمی‌دهد. بلکه از فروش قالب دیگران سود کرده و پورسانت دریافت می‌کند.

مجموعه مارکت‌های Envato

بعضی‌ها در کنار Themeforest اسم Envato را هم شنیده‌اند. Envato شرکت مادر Themeforest است که علاوه بر Themeforest، مارکت پلیس‌های مختلفی از جمله گرافیک ریور، کد کنیون، Audio Jungle، VideoHive و … را هم مدیریت می‌کند. پس فراموش نکنید که Themeforest بخشی از شرکت Envato است و برای استفاده از Themeforest باید عضو سایت Envato.com گردید.

Envato شرکت اصلی Themeforest است که علاوه بر Themeforest، چند وب‌سایت دیگر را نیز مدیریت می‌کند. حجم کاری این شرکت به قدری بالاست که در سال ۲۰۱۶ بیش از ۷ میلیون کاربر از خدمات Envato استفاده می‌کردند!

جالب است بدانید که Envato در سال ۲۰۱۵ به عنوان جالب‌ترین شرکت برای خانم‌های شاغل انتخاب شد.

نحوه ثبت محصول در Themeforest

اگر قصد دارید یک محصول را در Themeforest بفروشید باید به این نکات توجه داشته باشید.

  • قوانین GPL فراموش نشود.

قالب شما باید دارای یک فایل متنی با فرمت txt باشد که شامل فایل GPL1 است. این فایل در مورد قوانین استفاده و انتشار محصولات Themeforest است.

البته این کار برای قالب‌های وردپرس نیاز نیست. چون بصورت خودکار توسط تم فارست اضافه می‌شود.

  • فایل‌های استفاده شده در پروژه را چک کنید.

بعضی وقت‌ها شما از یک افزونه فروشی در قالبی که می‌فروشید، برای افزودن قابلیت به قالب استفاده کرده‌اید. در نتیجه باید لایسنس و حق فروش این افزونه‌ها را نیز به Themeforest تقدیم کنیم. تا محصول ما تایید شود.

مثلا اگر می‌خواهید از روولوشن اسلایدر در قالب استفاده کنید، باید نسخه Extend روولوشن اسلایدر را خریداری کنید.

  • یک فایل راهنما بسازید.

حتما یک فایل راهنما برای قالب یا محصولی که می‌خواهید بفروشید، بسازید. اینکار باعث کاهش تعداد تیکت‌های ارسالی از سمت خریداران محصول خواهد شد.

نکته: پشتیبانی محصولات در تم فارست مهم و ضروری است و در صورت پشتیبانی نکردن از مشتریان، فروش محصول شما متوقف خواهد شد. اما در پاسخگویی به تیکت‌ها عجله‌ای نیست! می‌توانید مثلا ۴۸ ساعت بعد از ارسال تیکت، پاسخگویی به تیکت‌ها را انجام دهید. گاها پیش آمده برای دریافت پاسخ به تیکت‌هایی که برای معروف‌ترین محصولات Themeforest ارسال کرده‌ایم، تا یک هفته منتظر بمانیم.

  • فایل را در تم فارست آپلود کنید.

حالا می‌رسیم به مهم‌ترین بخش از کار. حالا وقت آن شده تا فایل خود را در تم فارست آپلود کنید. برای ثبت محصول در تم فارست، نیاز به ساخت یک حساب کاربری در Envato دارید. کاری که برای ایرانیان یک معضل اساسی شده!

  • تحریم ایرانیان!

متاسفانه چند وقت پیش، انواتو ایران را تحریم کرد و حتی دسترسی آی‌پی‌های ایرانی به تم فارست مسدود شد.

به همین سادگی! صفحه عدم دسترسی به ایرانیان نمایش داده می‌شود.

themeforest چیست

themeforest چیست

 

اما ایرانیان عزیز دست به روش‌هایی مبتکرانه شدند برای دور زدن این تحریم‌ها. همین الآن چندین فروشند ه بزرگ و پرفروش در تم فارست داریم که ایرانی هستند. البته افشای نام این دوستان به دلیل تحریم‌ها و احتمال وجود مشکل برای این دوستان امکان پذیر نیست.

چطور تحریم‌های Envato را دور بزنیم؟

برای دور زدن تحریم‌ها نیاز به یک ابزار برای تغییر آی‌پی از ایران به خارج کشور دارید و سپس داشتن یک حساب ارزی در خارج از کشور. البته برای داشتن همین حساب ارزی، نیاز به اقامت خارج از کشور بصورت دائم یا موقت هم خواهید داشت که تازه این اول ماجراست.

معمولا تم فارست حساب‌هایی که فروش بالایی ندارند را به محض مشکوک شدن به این اکانت‌ها، مسدود خواهد کرد. اما اگر بتوانید فروش بالایی در Themeforest ثبت کنید، شانس بیشتری برای عدم انسداد حساب خواهید داشت.

پس از دور زدن تحریم‌ها

پس از گذر از تحریم‌ها، باید منتظر باشید تا ایرادات محصول شما توسط تیم Themeforest اعلام شود و این ایرادات را رفع کنید. ثبت محصول در تم‌فارست تقریبا با هیچ سایتی قابل مقایسه نیست. تم فارست و مجموعه انواتو روش‌هایی برای ایراد گرفتن از محصولات شما دارند که هیچ‌کجای دنیا پیدا نمی‌کنید. 😀 همین موضوع باعث شده تا محصولات ثبت شده در این مارکت‌ها کیفیت بسیار بالایی داشته باشند.

فروش محصولات Themeforest در سایت شما

themeforest چیست ؟ از آنجایی که بسیاری از دوستان درباره فروش محصولات تم فارست در سایت خودشان سوال می‌پرسند. باید به این نکته دقت داشته باشید که:

طبق قوانین تم فارست شما حق فروش محصولات خریداری شده را ندارید. اما در ایران قانون کپی‌رایت نرم‌افزار‌های خارجی وجود ندارد. نمونه بارز این موضوع، سایت‌های دانلود رایگان نرم‌افزار و بسته‌های نصب ویندوز است که در فروشگاه‌های مختلف سطح شهر بصورت کرک شده به فروش می‌رسند.

برخی از محصولات تم فارست تحت لایسنس 100% GPL ارائه می‌شود که فروش و استفاده از این محصولات هیچگونه مشکلی از نظر سازنده ندارد. فروش این محصولات منعی از نظر فروشنده و تم فارست نخواهد داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *