ux چیست

ux چیست

ux چیست

سلام خیلی خوش امدید به مهراکت در این مطلب قصد داریم راجب موضوع ها ی ux چیست وفواید یک تجربه کاربری خوب چیست؟ واجزای تجربه کاربری کدام است؟

صحبت کنیم تا انتها با مهراکت همراه باشید.

ux چیست تجربه کاربر یا user experience که معمولا به اختصار UX نوشته می شود
به تجربیاتی گفته می شود که در استفاده از ابزار یا محصول خاصی در ذهن می ماند
و برای ما قابل فهم و پیش بینی می باشد.

تصور کنید شما وب سایتی را باز میکنید سپس با سایتی مواجه می شوید
که در طراحی سایت آن، برای نمایش منو از یک آیکون ستاره شکل استفاده شده است
یعنی طراح سایت اینطور طراحی کرده،
آیا شما با دیدن آیکون ستاره، قبل از اینکه روی آن کلیک نمایید به ذهنتان باز شدن منو خطور میکند؟
حالا تصور کنید وب سایت دیگری را باز کردید
که در طراحی سایت آن، برای نمایش منو از سه خط بالای هم در کناره صفحه سایت استفاده کرده است
یعنی طراح سایت اینطور طراحی کرده، حالا آیا با دیدن سه خط روی هم ذهنتان به سمت نمایش منو پیش میرود یا خیر؟

میدانیم که جواب دوم درست است. این داستان به این معنی است
که شما با آن وب سایت، یک رابطه منطقی و یک ارتباط خوبی برقرار کردید
و اگر در سایتی دیگر آیکون سه خط را مشاهده کنید
نا خوداگاه ذهنتان به سمت باز شدن منو می رود یعنی با توجه به تجربه کاربری یا به زبان انگلیسی user experience که داشتید می دانید که سه خط روی هم یعنی باز شدن منوی سایت.

ux چیست

ux چیست

و یا یک مثال دیگر ، شما وقتی در حال چرخ زدن در اینترنت و صفحات وب هستید هرجا که لینک آبی رنگی که زیر آن خط کشیده شده است را می بینید برای شما واضح است که اگر روی آن کلیک کنید به صفحه وب دیگری هدایت می شوید.

مختص شما:  سئو و بهینه سازی سایت پزشکی

حال در نظر بگیرید شما که طراحی سایت میکنید و اثری را خلق میکنید بصورتی این تجربه کاربری را در ذهن داشته باشید و به کار بگیرید که بتوانید از کاربر سایت بازخورد بگیرید و این امکان را به کاربرتان بدهید که بتواند یا مواردی را پیش بینی کند یا اینکه به سادگی و بدون توضیح و راهنما قادر به استفاده از امکانات وب سایت باشد.

امیدوارم با این دو مثال با کلیت تجربه کاربری یا UX آشنا شده باشید. پس در طراحی سایت، این نکته خیلی حائز اهمیت است. اگر وب سایت فروشگاهی باشد و یا طراحی سایت شرکتی، هرکدام استاندارد ها و اصول اص خودشان را دارند، تعریف UX برای هرکدام از انوان سایت ها می تواند متفاوت باشد. برخی موارد شاید در طراحی فروشگاهی اینترنتی حائز اهمین باشد و در شرکتی یا شخصی نباشد، برخی دیگر عمومی باشد.

ux چیست
تعریف UX تجربه کاربری

اگر دقت کرده باشید سبک ظاهری و حتی سبک رفتاری همه چیز در گذر زمان تغییر می کند و به مرور ذهن ها با آن ها هماهنک می شود، مثلا نوار ابزار منو همیشه در بالای پنجره به نمایش گذاشته می شود، یا تصویر سه خط روی هم که به آن اشاره کردیم همیشه منو را تداعی میکند و ناخود آگاه روی آن میزنیم تا گزینه های بیشتری ببینیم.

برای اطلاع از رشته صنایع لینک زیر دنبال کنید:

UX چیست؟

User Experience – UX شامل رفتار، حالت و احساست کاربر در مورد استفاده از یک محصول و یا سیستم خاص گفته می شود. تجربه کاربر شامل جنبه های عملی، تجربی، موثر ، معنی دار و جنبه های با ارزش اثر متقابل انسان و کامپیوتر و محصول می باشد، که شامل درک کاربر از جنبه های مختلف سیستم شامل کاربرد، سادگی در استفاده و بهره وری می باشد. بر اساس تعریف ISO عنوان user experience شامل کلیه عواطف، اعتقادات، مزیت ها، پاسخ های فیزیکی و روانی، رفتارها و اجراها قبل از زمان استفاده، در زمان استفاده و بعد از آن اطلاق می گردد.

مختص شما:  خطای 411

وظیفه طراح وب سایت چیزی بیش از طراحی محیطی زیبا برای وب سایت شما می باشد که طراح می بایست هیجان و احساسات کاربران شما را در نظر بگیرد و سایت را به گونه ای طراحی نماید تا وب سایت شما ارتباط احساسی برقرار نماید. طراح وب سایت یکی از مهترین اعضای تیم شما می باشد که در صورتی که کار خود را به درستی انجام دهد تاثیر بسیار مثبتی در کسب و کار شما خواهد داشت . مارک زاکربرگ خالق فیس بوک میز طراحان وب سایت خود را نزدیک میز خود قرار داده بود

تا بدین وسیله هم کار ایشان را دائما تحت نظر داشته باشد و هم بتواند خط مشی و دیدگاه های خود را دائما به ایشان منتقل نماید تا بدین وسیله طراح با درک بهتر فعالیت وب سایت طراحی های مفهومی تری را ارائه نماید. مهندسان در کار طراحی سایت بخش هایی را پیاده سازی می نمایند که کاربر مشاهده نمی نماید و منطق و اصول کار را پیاده سازی می نمایند حال آنکه طراحان وب سایت رابط کاربری وب سایت را پیاده سازی می نماید.

ux چیست

فواید یک تجربه کاربری خوب چیست؟

  • آسان تر شدن استفاده از تکنولوژی
  • پایین آمدن خطاهای کاربری
  • افزایش استفاده از تکنولوژی
  • مصرف مجدد محصول توسط کاربران
  • کاهش هزینه ها در توسعه محصول
  • افزایش فروش محصول
  • کاهش هزینه های پشتیبانی

بیشتر بدانید:

 

اجزای تجربه کاربری کدام است؟

ux چیست طراحی تجربه کاربری شامل 5 زیر مجموعه اصلی است که در ادامه آنها را برای شما شرح خواهیم داد :

مختص شما:  سئو جوملا یا وردپرس

1. طراحی تعاملی

در این اصل باید در نظر گرفت که رابط کاربری انسان است و دراین راستا تمهیداتی در نظر گرفته شود مانند: راههای ارتباط با محصول برای کاربران مشخص شود. برای فعالیتهای ویژه از رنگها استفاده شود. سرعت لودینگ صفحات افزایش یابد. ز المان های مفهومی برای استفاده کاربران استفاده شود. در تمام قسمتها سادگی و کاربر محوری در نظر گرفته شود.

2. کاربرد پذیری

در این قسمت باید کارآیی، امکانات، ایمنی و آموزش پذیری در الویتها قرار گیرد.

3. معماری اطلاعات

در این نوع طراحی نحوه دسته بندی و نمایش اطلاعات باید به گونه ای باشد که کاربران هنگام جستجو و پیدا کردن اطلاعات به مشکلی برخورد نکنند و به راحتی نیازهای خود را برطرف نمایند.

اهمیت UX در چیست؟ UX از جمله مواردی می باشد که بر سئو تاثیر گذار است (بله به شدت هم تاثیر گذار است) زیرا گوگل به شدت به عکس العمل و رفتار کاربران در سایت واکنش نشان می دهد و می تواند این را تشخیص دهد که سایت چقدر برای افرادی که از آن استفاده می کنند مفید بوده و به سایت های خوب که کاربران در آن تجربه خوبی بدست آورده اند را جایگاه بهتری در نتایج گوگل بدهد و خود این موضوع یکی از روش های قرار گرفتن سایت در صفحه اول گوگل است

ممنون از این که ما همراه بودید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

سایتتو رایگان آنالیز کن

مدیریت محتوا و سئو در وردپرس x بخوانید...