stp در بازاریابی

 stp در بازاریابی

 stp در بازاریابی

در این مقاله در مورد مدل STP در بازاریابی صحبت میکنیم و توضیح جامع هر بخش که شامل بخش‌بندی segmentation، هدف‌گیری targeting و جایگاه‌یابی positioning را بیان خواهیم کرد. لطفا تا انتهای مقاله با ما همراه باشید. از اینکه مهراکت را انتخاب کردید متشکریم.

مدل STP:

بخش‌بندی (Segmentation)، هدف‌گذاری (Targeting) و موقعیت‌یابی (Positioning)، سه عنصر حیاتی تلاش‌های استراتژیک بازاریابی هستند.

امروزه بخش‌بندی، هدفگیری و جایگاه‌یابی (STP) یکی از راهکارهای استراتژیک آشنا در بازاریابی مدرن محسوب می شود. این مدل یکی از رایج ترین مدل های اعمال شده بر روی فعالیت های بازاریابی است.

 

علاوه بر این، مدل STP بر روی اثرگذاری تبلیغاتی تمرکز می کند، به این صورت که با ارزش ترین بخش‌بندی ها برای بیزینس را انتخاب کرده و سپس یک میکس مارکتینگ و استراتژی جایگاه‌یابی محصول را برای هر بخش‌بندی ایجاد می کند.

بیشتر بخوانید:

 

مدل STP در بازاریابی

اعمال کردن بخش‌بندی، هدفگیری و جایگاه‌یابی روی ارتباطات دیجیتال

STP به دیجیتال مارکتینگ نیز در سطوح تاکتیکی تر ارتباطاتی مرتبط است. به عنوان مثال، اعمال کردن پرسوناهای بازاریابی می تواند به توسعه ارتباطات دیجیتال مرتبط تر کمک کند.

این تصویر ایجاد شده توسط Dave Chaffey از Smart Insights در کتابش تحت عنوان Digital Marketing: Strategy. Implemenation نشان می دهد که چطور بخش‌بندی، هدفگیری و جایگاه‌یابی بر روی استراتژی های دیجیتال مارکتینگ اعمال می شوند.

"stp در بازاریابیstp

    • در

بازاریابی

  • داده های مشتریان: شاید داده های مربوط به چیزی که مشتریان دوست دارند از شما بخرند را داشته باشید. مانند داده هایی که از کارت های وفاداری بدست می آید را داشته باشید.

یا همچنین داده های دریافت شده از تاریخچه خریدها اگر یک بیزینس ای کامرس باشید. شما می توانید از این داده ها برای شناسایی مدل محصولاتی که مشتریان شما بیشتر علاقه به خریدشان دارند.

این که چه چیزهایی بیشتر باعث می شوند تا از شما خرید کنند استفاده کنید. به عنوان مثال، آیا تخفیف دادن تاثیر شگرفی بر روی میل به خرید آن ها می گذارد؟

مختص شما:  آموزش رشد کسب و کار

۳ – لایف استایل

این موضوع به عادت ها، فعالیت های تفریحی، سرگرمی، مسافرت ها و دیگر فعالیت های خارج از تایم کاری اشاره می کند. کمپانی هایی مانند مجلات آنلاین و آفلاین افراد را بر اساس عادت های مخصوص هدفگیری می کنند مانند FourFourTwo که برای فوتبال دوستان است.

بعضی از عادت ها بزرگ و به خوبی تثبیت شده هستند و بنابراین به همین علت هدفگیری آن ها اسان است .مثلاً همان مثالی که برای طرفداران فوتبال زدیم. اگرچه بسیاری از بیزینس ها از هدفگیری Niche های بسیار کوچک و تخصصی نتایج بسیار موفقیت آمیزی بدست آورده اند.

یک مثال عالی از این مورد انفجار بیزینس های مرتبط با آماده سازی است، که از حالت کمتر شنیده شده به یک صنعت میلیارد دلاری طی سال های اخیر تبدیل شده است. ظاهراً در حال حاضر ۳.۷ میلیون امریکایی باور دارند.

آماده ساز یا نجات یافته هستند. یک شیوه خوب برای شروع تحقیق و هدفگیری این مدل Niche ها ردیت است .جایی که مردم subReddit هایی برای به اشتراک گذاری اطلاعات در مورد یک علاقه یا عادت بخصوص ایجاد می کنند.

 

4 – باورها و ارزش ها

این بخش مرتبط با دین، سیاست، ملیت گرایی و باورها و ارزش های فرهنگی است. بانک اسلامی بریتانیا بانکداری Sharia-Complaint که دارای نیازهای مخصوص دینی است را ارائه می دهد.

یک مثال عجیب اما جالب توجه از دموگرافیک های دینی که بر روی بازاریابی تاثیرگذار هستند که به نظر نمی آید انتظارش را داشته باشید این است که مورمون ها خیلی به بازاریابی چند سطحی علاقه دارند.

تعامل برقرار کردن با آن ها نسبت به دیگر گروه های امریکایی احتمال بسیار بیشتری دارد. بیشتر فرو رفتن در تحقیقات دموگرافیک ممکن است باعث کشف فرصت های بازاریابی جدید و فکر کردن خارج از استانداردها شود.

به عنوان مثال، آیا می دانستید که افراد در رده سنی ۵۵ تا ۶۴ سال محتمل ترین محدوده سنی برای خرید یک ماشین جدید هستند؟ اما شما این چیزها را در تبلیغات مربوط به اتومبیل ها نمی بینید. فرصتی که منتظر استفاده شدن است!

مختص شما:  آموزش ساخت کسب و کار آنلاین ( دیجیتال مارکتینگ )

۵ – مراحل زندگی

مراحل زندگی یک نشانگر گاه شمار از زندگی مردم در مراحل مختلف است. برای مثالی از این مورد می توان به Saga Holidays اشاره کرد که تنها برای افراد بالاتر از سن ۵۰ سال قابل دسترس هستند. آن ها یک بخش‌بندی به اندازه کافی بزرگ برای تمرکز کردن بر روی این مرحله از زندگی را دارند.

۶ – موقعیت جغرافیایی

این بخش بر مبنای کشور، استان، ناحیه، موقعیت شهری یا بیرون شهری، حجم جمعیت یا حتی آب و هواست.

موقعیت جغرافیایی یکی از آیتم های موثر در segmentation است

یکی از مثال های این مورد Neiman Marcus است، یک فروشگاه زنجیره ای در امریکا که هم اکنون در بریتانیا نیز مشغول به فعالیت شده است.

۷ – رفتار

رفتار بر مبنای طبیعت خرید، سطح استفاده، وفاداری به برند، مزایای کسب شده، کانال های توزیع استفاده شده. واکنش به فاکتورهای بازار است. در محیط B2B، مزایایی کسب شده معمولاً در مورد این که محصول چقدر زود تحویل داده می شوند. هستند که شامل بخش‌بندی “آخرین لحظه” در برنامه ریزی بخش Advanced Segment می باشد. یکی از مثال های این بخش Parcelmonkey.co.uk است که تحویل محصول در همان روز، روز بعد و به صورت جهانی را ارائه می دهد.

۸ – مزایا

مزایا استفاده و رضایت کسب شده توسط مشتریان است. Smythson Stationary محصولات مشابهی را به دیگر کمپانی های ساکن ارائه می کنند.

اما موکلان آن ها خواستار مزیت بسته بندی مخصوص آن ها هستند. جعبه های آبی نیلی دستمال کاغذی که با یک روبان گره زده شده اند!

هدف‌گیری بازار

بازار باید برای منطقی بودن بخش‌بندی، به اندازه کافی بزرگ باشد.

stp در یازاریابی

stp در یازاریابی

لیستی که در پایین مشاهده می کنید نشان دهنده موارد لازم برای ارزیابی جذابیت احتمالی و تبلیغاتی هر بخش‌بندی است.

  • اندازه شاخص: بازار باید برای منطقی به نظر رسیدن بخش‌بندی به اندازه کافی بزرگ باشد. اگر بازار کوچک است، این کار ممکن باعث شود کوچک تر نیز بشود.
  • تفاوت: تفاوت های قابل اندازه گیری باید میان بخش‌بندی ها وجود داشته باشد.
  • پول: سود پیش بینی شده باید بیشتر از هزینه های برآورد شده. برای برنامه های اضافی بازاریابی و دیگر تغییرات باشد.
  • دسترسی: هر بخش‌بندی باید برای تیم شما قابل دسترسی باشد و بخش‌بندی باید بتواند پیام های بازاریابی شما را دریافت کند.
  • تمرکز روی مزایای مختلف: بخش‌بندی های مختلف باید به مزایای مختلف نیاز داشته باشند.
مختص شما:  انواع کسب و کار

جایگاه‌یابی محصول

نقشه های جایگاه‌یابی آخرین المان پروسه STP در بازاریابی هستند. برای این کار، شما به دو متغیر برای تصویرسازی دید کلی بازار نیاز دارید. در این مثال، ما یک سری از اتومبیل های موجود در بریتانیا را در نظر گرفته ایم.

این یک نقشه جایگاه‌یابی محصول پر جزئیات نیست، بیشتر یک تصویرسازی ساده است. اگر اتومبیلی در یک بخش‌بندی وجود نداشته باشد می تواند نشان دهنده یک فرصت در بازار باشد.

stp در یازاریابی

stp در یازاریابی

 

stp در یازاریابی

stp در یازاریابی

این چارت اصلاً با هدف این که نشان دهنده دقیقی از بازار اتومبیل ها باشد طراحی نشده است.

به عنوان مثال، همانطور که در فضای پایین می بینید، ما یک فرصت احتمالی در بازار برای خودروهای خانوادگی با قیمت پایین را شناسایی کرده ایم.

stp در یازاریابی

stp در یازاریابی

ما نمی خواهیم بگوییم که این فاصله واقعاً وجود دارد. مطمئناً می توانید اتومبیل هایی را مثال بزنید که در این دسته بندی قرار دارند.

 

مثال استفاده از STP توسط یک بیزینس

هر زمان که احتمال دادید که تفاوت های قابل توجه و قابل اندازه گیری در بازار شما وجود دارد، بهتر است به سراغ STP در بازاریابی بروید. مخصوصاً اگر لازم باشد که پیام های متفاوتی را برای گروه های مختلفی ایجاد کنید.

stp در یازاریابی

stp در یازاریابی

یک مثال خوب از بخش‌بندی BT Plc است، بزرگترین کمپانی مخابراتی در بریتانیا. BT از STP برای گروه های مشتریان مختلف خود استفاده کرده است که از مشتریان جداگانه و فردی شروع می شوند و تا خدمات B2B برای رقبایشان ادامه دارند. همیشه به یاد داشته باشید که مطمئن شوید بازار به اندازه کافی مهم است که به آن اهمیت دهید و مشتریان این بازار به راحتی قابل ارتباط هستند.

 

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

سایتتو رایگان آنالیز کن

روش های ترغیب مشتری به خرید x بخوانید...