pagination چیست

pagination چیست

pagination چیست

سلام خیلی خوش امدید به مهراکت در این مطلب قصد داریم راجب موضوع ها ی pagination چیست واصول طراحی صفحه بندی سایت و3نکته در طراحی صفحه بندی سایتصحبت کنیم تا انتها با مهراکت همراه باشید.

اصول طراحی صفحه بندی سایت

یکی از المان های شناخته شده و رایج در طراحی سایت، صفحه بندی یا همان Pagination است
که در صفحات مربوط به دسته بندی، برچسب، فروشگاه و … کاربرد فراوانی دارد.
میتوان گفت تقریبا 90 درصد وب سایت ها در بخشی از خود صفحه بندی را استفاده کرده اند؛
ولی چقدر به اصول طراحی آن و افزایش کاربری توجه داشته اند؟
در این مقاله قصد داریم مهمترین نکات در طراحی یک صفحه بندی مناسب را مرور کنیم
. ممکن است برخی از آنها بدیهی و ساده بنظر برسند ولی مطمئن باشید
که در فضای وب، سایت های پرطرفداری هستند که همین اصول ساده را نادیده گرفته اند.

pagination چیست

زمانیکه محتوای یک صفحه طولانی میشود طراح سایت تلاش میکند
که آن را در دو یا چند صفحه در دسترس کاربر قرار دهد، این روش هم موجب میشود
که صفحات سایت بیش از حد طولانی نشوند و هم حجم کلی صفحه را کاهش میدهد. فرض کنید که تمام محصولات یک فروشگاه اینترنتی در یک صفحه نمایش داده شوند. در این صورت ممکن است زمان بسیار زیادی برای نمایش کامل صفحه مورد نیاز باشد و یا کاربر هنگام اسکرول کردن در صفحه میان محصولات سردرگم گردد.

pagination چیست

صفحه بندی سایت یا همان Pagination یکی از روش های رایج و مفید برای مرتب کرده صفحه هایی می باشد که شامل لینک های مرتبط با مقالات یا صفحات محصولات هستند. صفحه بندی کار خوبی است. اما در بعضی از شرایط می تواند باعث شکل گیری یک آرشیو دسته بندی بیش از حد عمیق بشود که بر روی ایندکس و رتبه بندی سایت شما تاثیر دارد.

مختص شما:  الگوریتم های گوگل چیست؟

صفحه بندی سایت چیست؟

با توجه به مقاله های معتبر آموزش صفحه بندی سایت، یک تعریف جامع از این مهم را برای شما بیان خواهیم کرد. صفحه بندی وب سایت در این زمینه، به معنی لینک کردن یک آرشیو دسته بندی موضوعی به یک آرشیو دیگر در یک توالی می باشد که معمولا بر اساس تاریخ مرتب می شوند. در نتیجه اگر شما 100 مقاله داشته باشید و هر کدام از دسته بندی ها، شامل خلاصه و لینک های مرتبط با بیست مقاله باشند، در نتیجه شما نیازمند پنج آرشیو دسته بندی هستید تا بتوانید تمام این مقالات را دسته بندی کنید. این صفحه بندی، متشکل از پنج صفحه می باشد.

بیشتر بدانید:

3نکته در طراحی صفحه بندی سایت

در ادامه 8 نکته مهم برای طراحی صفحه بندی را جمع آوری کرده ایم. دقت کنید که این موارد بدون در نظر گرفتن خلاقیت و براساس اصول تجربه کاربری بیان شده اند، اگر شما ایده جدیدی برای طراحی دکمه های Pagination دارید حتما از آن استفاده کنید.

برای دیدن مطالب صنایع از لینک زیر استفاده کنید:

1- محتوای صفحه بیش از حد کوتاه نباشد

صفحات وب همانند صفحه یک کتاب یا مجله محدود نیستند، کاربران میتوانند با اسکرول کردن، مطالب بیشتری مشاهده کنند و به این رفتار در فضای وب عادت کرده اند. تعداد نمایش نتایج در یک صفحه دسته بندی یا فروشگاه بستگی به طراحی شما و نوع اطلاعات ارائه شده خواهد داشت. معمولا صفحات وب به گونه ای طراحی میشوند که کاربر حداقل به اندازه ارتفاع صفحه مانیتور خود فضای اسکرول در اختیار داشته باشد.

مختص شما:  افزایش بازدید وب سایت

2- دکمه های صفحه بندی ریز نباشد

برخی سایت ها برای نمایش تعداد صفحات بیشتر و یا ایجاد همخوانی با سایر بخش های سایت از دکمه های ظریف و کوچک در طراحی صفحه بندی استفاده میکنند. ممکن است این روش زیبایی سایت شما را افزایش دهد ولی موجب کاهش کارایی آن خواهد شد. این موارد زمانی خود را بیشتر نمایان میکند که کاربران از تلفن همراه برای نمایش سایت شما استفاده کنند. دکمه ها در تلفن همراه باید حداقل به اندازه یک لمس انگشت باشند.

pagination چیست

3- صفحه ی کنونی مشخص باشد

من کجا هستم؟ زمانیکه کاربر از صفحه بندی سایت شما استفاده میکند باید بداند که هم اکنون در چه صفحه ای قرار گرفته است. درست نیست که حفظ کردن شماره صفحه را به خود کاربر بسپاریم و انتظار داشته باشیم که با تمام  حواس خود از سایت استفاده کند.

ممنون از این که ما را همراهی میکنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

سایتتو رایگان آنالیز کن

تکنیک های بهبود سرعت و عملکرد برای سایت وردپرس x بخوانید...