ctr چیست

ctr چیست

CTR چیست؟

با ما با ctr چیست همراه باشید

قبل از تعریف دقیق تر باید بدانیم CTR مخفف چیست.
این عبارت از ترکیب سه کلمه Click Through Rate تشکیل شده است
که نزدیک ترین ترجمه در زبان فارسی برای آن میشود نرخ کلیک.

زمانیکه یک کاربر در موتور جستجوی گوگل جستجو میکند نتایج مختلفی را مشاهده میکند.
با مشاهده لیست نتایج تصمیم میگیرد که بر روی کدام یک از آنها کلیک کند.
نرخ کلیک در واقع درصدی از کاربران است که در نتایج جستجو بر روی لینک سایت شما کلیک میکنند.

تعداد کلیک کاربران بر روی سایت شما تقسیم بر تعداد نمایش صفحه شما به کاربران (impression) را CTR می نامیم.

 

مقدار CTR برای هر کلمه کلید و هر صفحه متفاوت است.
بعنوان مثال ممکن است CTR شما برای عبارت آموزش سئو 10 درصد باشد
ولی برای عبارت آموزش سئو حرفه ای 18 درصد باشد
و هر دو عبارت به یک صفحه از سایت منتهی شوند.

اطلاعات مربوط به نرخ کلیک را میتوان در ابزار گوگل سرچ کنسول به دست آورد.
در بخش Performance اطلاعات دقیقی از آمار نمایش سایت شما در هر کلمه، تعداد کلیک و در نهایت CTR ارائه میشود.

ctr چیست

CTR چیست و چگونه آن را افزایش دهیم؟

همچنین یک عدد CTR متوسط برای هر صفحه از سایت شما محاسبه میشود
که میانگین CTR تمام کلماتی است
که با جستجوی آنها صفحه شما در نتایج جستجو نمایش داده میشود.

CTR مخفف Click Through Rate است، و به معنی نرخ کلیک نسبت به رتبه است.
برای مثال اگر با عبارت x یکی از صفحات شما در صفحه اول در رتبه پنجم باشد،
و آن عبارت، در روز، ۱۰ بار جستجو شود، سایت شما از طریق گوگل در آن عبارت، روزانه ۲ کلیک بخورد،
مقدار CTR شما در رتبه ۵ صفحه اول برای ان عبارت، برابر با ۲۰ درصد خواهد بود(۲ کلیک از ۱۰ بار نمایش به کاربرانی که جستجو کرده اند).

مختص شما:  سرویس های تبلیغات گوگل

CTR فقط برای موتور جستجو به کار نمی رود.سیستم هایی که خدمات PPC ارائه می دهند نیز به شما آمار CTR تبلیغ شما را گزارش می دهند.برای مثال وقتی بنر تبلیغاتی شما در سایت x در روز ۱۰۰۰ بار نمایش داده می شود و ۵۰ کلیک در روز دارد، CTR بنر شما، در آن سایت برابر با ۰.۰۵ می باشد.(نسبت کلیک نسبت به مشاهده)

ctr چیست

چه عددی برای CTR برای تبلیغات بنری مناسب است؟

نمی توان عدد مطلقا صحیحی ارائه کرد.اما به صورت کلی و عمومی، اگر سایت تبلیغ کننده، مرتبط باشد، ۰.۰۱ (یک درصد) عدد بسیار خوبی است.و اگر غیر مرتبط باشد، ۰.۰۰۱ و ۰.۰۰۰۱ نیز کاملا طبیعی است.طبیعتا هر چقدر عدد بالاتری باشد بهتر است.که کاملا بستگی به جایگاه تبلیغ، بازدید کنندگان سایت تبلیغ کننده و موارد دیگر دارد.

 

چه عددی برای CTR در نتایج موتور جستجو و گوگل مناسب است؟

عدد دقیقی وجود ندارد.در سئو هیچ چیز مطلق نیست(شعار همیشگی ما!).اما به طور معمول مقادیر زیر برای صفحه اول موتور جستجو با توجه به موضوع، طبیعی است:

CTR چقدر در نتایج و رتبه بندی گوگل مهم است؟

گوگل هیچ وقت اشاره مستقیمی به CTR و باقی مباحث به صورت جزئی نکرده و نمی کند.اما بدون شک، طی دوره های زمانی، میزان CTR سایت های را بررسی می کند.ما در تجربه های خود به نقش مهم CTR پی بردیم و این موضوع را در دراز مدت تست کردیم.وقتی میزان CTR سایتی نسبت به رقبای خود تفاوت زیادی داشته باشد،گوگل با چشم منفی به آن سایت نگاه می کند و از استعداد آن سایت برای باقی ماند در صدر نتایج یا ارتقای رتبه، کم می کند.وقتی کارهای لازم برای حفظ CTR به اندازه طبیعی را انجام ندهید، سایت شما بعد از ارتقا، مرتب به عقب رفتن گرایش پیدا می کند.

مختص شما:  کد 101 http

ctr چیست

CTR چیست و چگونه آن را افزایش دهیم؟

مطالعه گزارش های یک سایت و مدریت سایت براساس آن گزارش ها تفاوت میان یک سایت حرفه ای و یک سایت آماتور را مشخص می کند. یکی از نکاتی که حتی حرفه ای های طراحی سایت را درگیر خود می کند. CTR یا نرخ کلیک در گوگل است. گاهی سایت هایی با وجود رتبه 1 بودن در گوگل نرخ CTR پایین تری از رقبای خود دارند. این موضوع باعث شده است که ما تلاش کنیم تمام مواردی را که به افزایش نرخ CTR می انجامد را در یک مقاله گرداوری کنیم. فراموش نکنید که رتبه بالا در نتایج جستجو یکی از مهمترین عوامل افزایش رتبه CTR است، اما همانطور که اشاره شد، تنها عامل رشد CTR نیست و حتی ممکن است در شرایطی برعکس عمل کند.

با اینکه منظور و هدف ما در این مقاله بررسی نرخ کلیک سایت ها در نتایج جستجوی گوگل است. ولی راهنمایی های این مقاله برای افزایش نرخ کلیک در سایر موتور های جستجو و حتی در افزایش نرخ کلیک بنرهای تبلیغاتی نیز کمک خواهد کرد. البته شایان ذکر است که برای افزایش نرخ کلیک بنرهای تبلیغاتی مقاله 9 نکته در زمینه طراحی بنر تبلیغاتی که به افزایش نرخ کلیک کمک می کند بسیار کارساز و بسیار تخصصی تر از این مقاله به بررسی و توضیح مقوله افزایش کلیک بر روی بنرهای تبلیغاتی پرداخته است. در برخی از قسمت های این مقاله به صحبت های مت کاتس در یک فایل ویدئویی در یوتیوب با عنوان Should I tweak my titles and descriptions to improve my CTR بصورت تیتر اشاره شده است و مطالب توضیحی این تیتر ها از منابع موثق دیگری اخذ گردیده اند.

مختص شما:  رفع خطای 403

کسب رتبه برتر در گوگل

یکی از مهمترین عوامل بالا رفتن نرخ کلیک روی یک سایت در گوگل، رتبه های بالاتر آن سایت و رسیدن به صفحه اول گوگل است. همانطور که می دانید گوگل تبلیغات کلیکی انجام م یدهد و شما می توانید با پرداخت هزینه ای به گوگل رتبه یک گوگل باشید. گوگل با بررسی نتایج حاصل از سایت هایی که این هزینه را پرداخته و رتبه یک گوگل بوده اند به این نتیجه رسید که رتبه یک گوگل بودن بعد از مدتی منجر به کاهش نرخ CTR می شود و این امر موجب شد گوگل سیستم جایگاه شناور سایت ها را ایجاد کند. در این سیستم سایت شما ممکن است از یک IP در یک جایگاه و از IP دیگری در یک جایگاه دیگر قرار داشته باشد. تحقیقات گوگل نشان می دهد که این روش نرخ کلیک روی سایت ها را افزایش می دهد.

ممنون از این که با همراه بودید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

سایتتو رایگان آنالیز کن

آیا گوگل می تواند CSS را بخواند x بخوانید...