گیمیفیکیشن در اینستاگرام

گیمیفیکیشن در اینستاگرام

گیمیفیکیشن در اینستاگرام

با سلام خدمت شما همراهان عزیز. در این نوشته به تعریف گیمیفیکیشن در اینستاگرام  اشاره خواهیم کرد. لطفاً تا انتهای مطلب با مهراکت همراه باشید تا شما نیز بتوانید بازی مخصوص خود را طراحی کرده و شاهد پیشرفت در کسب‌وکارتان باشید.

"<yoastmark

کاربرد و نحوه استفاده از گیمیفیکیشن در اینستاگرام

گیمیفیکیشن یا بازی‌سازی (Gamification) یکی از اصطلاحاتی است که اخیراً به دنیای کسب‌وکارها راه پیدا کرده است.
اگرچه بازی‌سازی، یک مفهوم جدید در بازاریابی است اما مردم در جوامع مختلف از دیرباز برای رونق کسب‌وکار و فروش بیشتر از این روش بهره برده‌اند.

بازی‌سازی را می‌توان در هر محیطی اعم از محیط‌ کار فیزیکی یا مجازی پیاده‌سازی کرد.
بر همین اساس در این مطلب می‌خواهیم به‌صورت مفصل به بحث گیمیفیکیشن در اینستاگرام بپردازیم تا بدانیم این مفهوم چگونه می‌تواند در شبکه‌های محبوب اجتماعی موجب رونق کار ما شود.

گیمیفیکیشن چیست؟ پس از تعریف بازی‌سازی به ارائه نمونه‌های آن نیز اشاره خواهیم کرد.

لطفاً تا انتهای مطلب با مهراکت همراه باشید تا شما نیز بتوانید بازی مخصوص خود را طراحی کرده و شاهد پیشرفت در کسب‌وکارتان باشید.

گیمیفیکیشن چیست؟

گیمیفیکیشن یا بازی‌سازی به معنی استفاده از قواعد بازی در فضاهایی است که برای بازی در نظر گرفته نشده‌اند.
برای مثال، دنیای بیزینس و کسب‌ و کار یک دنیای منطقی است که بازی کردن و گیمینگ در آن جایگاهی ندارد.
البته تا به امروز چنین بوده است؛ اما در عصر حاضر می‌توان با وارد کردن قوائد بازی به دنیای کسب‌وکار، پیشرفت‌های قابل توجهی را تجربه کرد.

احتمالاً برای شما هم پیش آمده که وقتی به یک فروشگاه مراجعه کرده‌اید، به شما گفته‌اند اگر در تاریخ معینی (مثلاً تا دو هفته دیگر) مجدداً به آن فروشگاه مراجعه کنید، شامل تخفیف خواهید شد.

مختص شما:  تبلیغات در اینستاگرام

با توجه به اینکه کسب‌وکارها در عصر حاضر به سمت تخصصی‌ شدن پیش می‌روند.
صاحب هر شغل باید بتواند در بین تعداد نامحدودی از مشتریان، قبیله مشتریان وفادار خود را تشکیل دهد تا بتواند با سرویس‌دهی مناسب به آن‌ها، در کسب‌وکار خود موفق شود.

وفادار ساختن مشتریان به کمک روش‌های جدید بازاریابی انجام می‌شود که گیمیفیکیشن یکی از اصلی‌ترین راه‌حل‌های ممکن برای جلب رضایت مشتریان، ایجاد تعامل بهتر و بیشتر با آن‌ها و وفادار ساختن آن‌ها است.
اگر شما نیز صاحب شغلی هستید که می‌خواهید آن را با آخرین متد بازاریابی روز دنیا به اوج برسانید، این متن را تا آخر بخوانید.

آیا می‌توان از گیمیفیکیشن در شبکه‌های مجازی استفاده کرد؟

ممکن است چنین سوالی برای افراد زیادی پیش بیاید که آیا می‌توان از گیمیفیکیشن در شبکه‌های اجتماعی مانند تلگرام، اینستاگرام، توییتر و …… استفاده کرد؟ پاسخ به این سوال کاملاً مثبت است.

نه تنها در شبکه‌های اجتماعی می‌توان از گیمیفیکیشن استفاده کرد، بلکه خود این شبکه‌ها بر پایه گیمیفیکیشن و بازی‌سازی طراحی شده‌اند.
محیط کاربرپسند، رابط کاربری و تجربه کاربری قدرتمند این رسانه‌ها، خود دلیلی برای بازی‌گونه بودن آن‌ها است.
از جمله ویژگی‌های بازی‌گونه رسانه‌های اجتماعی می‌توان به وجود اموجی‌های گوناگون در هریک از آن‌ها اشاره کرد.

"<yoastmark

گیمیفیکیشن در اینستاگرام چگونه است؟

گیمیفیکیشن در اینستاگرام به‌صورتی گسترده انجام می‌شود. برخی از تکنیک‌های گیمیفیکیشن در اینستاگرام بین بسیاری از کاربران این رسانه مشترک هستند و تقریباً اکثر صفحات پربازدید از یک‌سری گیم‌های خاص برای جذب مخاطب، معرفی محصول یا فروش بیشتر محصول استفاده می‌کنند.

اما پیش از اینکه بدانیم این بازی‌ها کدام موارد هستند، می‌خواهیم به چگونگی انجام گیمیفیکیشن در اینستاگرام به صورت پیش‌فرض بپردازیم. همانطور که می‌دانید، در محیط اینستاگرام، اصطلاحاتی مانند لایک، فالوور، استوری، پُست و ….. وجود دارد.

مختص شما:  متخصص سئو اینستاگرام

آیا لایک کردن یا لایک گرفتن، فالو کردن یا فالو شدن، استوری دیدن یا استوری گذاشتن، پُست دیدن یا دیده شدن پُست‌های خودتان توسط دیگران برایتان لذت‌بخش نیست؟!

آیا همه این فعالیت‌ها در محیط اینستاگرام مانند یک بازی مهیج برای کاربران آن نیست؟ بنظرتان این امکان وجود دارد که بتوان به کمک همین ابزارها، بازی‌های دیگری را در اینستا راه انداخت؟!

به نظر می‌رسد پاسخ‌های شما نیز مانند من به تمام این سوالات مثبت باشد.

نمونه‌های رایج گیمیفیکیشن در اینستاگرام

پس بیایید به نمونه‌های رایج گیمیفیکیشن در اینستاگرام نیز اشاره‌ای داشته باشیم:

  • قرعه‌کشی‌های دوره‌ای، نمونه‌ای از گیمیفیکیشن در اینستاگرام است که به‌ صورت بسیار گسترده در انواع پیج‌های فروش محصول، پیج‌های طنز، سرگرمی و آموزشی انجام می‌شود.
  • تگ کردن یا منشن کردن دیگران زیر پست‌های جایزه‌دار نیز از دیگر نمونه‌ های گیمیفیکیشن در اینستاگرام است. در واقع صاحب یک پیج ممکن است تصویر یا ویدئوی محصول جدید خود را در صفحه‌اش قرار دهد و اعلام کند که در برابر دریافت تخفیف، جایزه یا هر امتیاز دیگری، دوستان خود را زیر آن پُست خاص تگ کنند.
  • نمونه گیمیفیکیشن دیگری که بسیار در اینستاگرام مارکتینگ و سایر رسانه‌های اجتماعی هم دیده می‌شود، پرسش و پاسخ و راه انداختن بحث پیرامون یک موضوع داغ در کامنت‌ها است. افراد دوست دارند نظرات یکدیگر را بخوانند و حول محور یک بحث خاص به بحث و تبادل نظر بپردازند.
  • گیمیفیکیشن در اینستاگرام به‌صورت‌های تخصصی و منحصر به فرد برای برخی از پیج‌ها طراحی و اجرا می‌شود. صفحات زیادی هست که به کمک چالش‌های سلفی با موضوعات مختلف اقدام به بازی‌سازی در اینستاگرام می‌کنند.
مختص شما:  ساخت qr code برای اینستاگرام

کاربردهای گیمیفیکیشن در کسب‌وکار

بازی‌سازی در دنیای کسب‌وکارهای مختلف کاربردهای زیادی دارد که از جمله آن‌ها می‌توان به درگیر کردن بیشتر مشتریان، افزایش تعامل با مشتریان و ایجاد حس خوب در مشتریان اشاره کرد که در نتیجه آن، مشتریان بیشتر، فروش بیشتر و پیشرفت بیشتر در کسب‌وکار ایجاد می‌شود.

براساس آخرین متد مراحل بازاریابی، هرچقدر مشتریان بتوانند حس بهتری نسبت به یک کسب‌وکار مشخص پیدا کنند،‌ امکان خرید آن‌ها بالاتر می‌رود.

مثلاً اگر شما صاحب یک مغازه پوشاک‌فروشی باشید، هر مشتری که وارد فروشگاه شما می‌شود، حس خاصی نسبت به شما  و کسب‌وکارتان پیدا می‌کند.

اگر آن حس مثبت باشد، به احتمال زیاد از شما خرید می‌کند؛ اما اگر به هر دلیلی حس بدی در مشتری ایجاد شود، از شما خرید نمی‌کند، حتی اگر به محصول شما نیاز جدی داشته باشد. حتماً بارها برای‌ خودتان هم پیش آمده است که هنگام روبه‌رو شدن با رفتار بد، سرد یا توهین‌آمیز یک فروشنده، از خرید ضروری خود از آن چشم‌پوشی کرده‌اید.

"<yoastmark

خرید کردن تماماً بر پایه احساسات صورت می‌‌گیرد

بنابراین با اطمینان می‌توان گفت که: «خرید کردن تماماً بر پایه احساسات صورت می‌‌گیرد!» پس هرچقدر بتوانید با روش‌های گوناگون حس بهتری در مشتریان خود ایجاد کنید، فروش بیشتری خواهید داشت.

یکی از راه‌های ایجاد حس خوب در مشتری، استفاده از گیمیفیکیشن است. علاوه بر این، مشتریان زمانی می‌توانند از تمام اتفاقات مربوط به کسب‌وکار ما، مانند دوره ‌های تخفیفی، اشانتیون‌ها یا محصولات جدید ما باخبر شوند که با ما در تعامل باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

ابزار مدیریت اینستاگرام x بخوانید...