کپچا چیست؟

کپچا چیست؟

کپچا چیست؟

سلام خیلی خوش امدید به مهراکت در این مطلب قصد داریم راجب موضوع ها یکپچا چیست؟ وموارد استفاده از کپچا وجلوگیری از نظرات اسپم در سایت و وبلاگصحبت کنیم تا انتها با مهراکت همراه باشید.

کپچا چیست؟

CAPTCHA یا همان کپچا نرم افزاری آنلاین برای تولید سوالات و آزمون هایی است
که انسان براحتی قادر به پاسخ گویی به آنها است
ولی کامپیوترها در حال حاضر قادر به تشخیص و پاسخ به آنها نیستند.
بطور مثال در تصویر پایین تغییرات صورت گرفته در متن توسط کپچا برای انسان قابل تشخیص می باشد
ولی روبات های کامپیوتری قدرت تشخیص آن را ندارند.

کپچا چیست؟

یک نمونه مناسب استفاده از کپچا

عبارت CAPTCHA مخفف جمله Completely Automated Public Turing Test To Tell Computers and Humans Apart بوده و به معنی “آزمایش اتوماتیک عمومی برای تشخیص انسان از کامپیوتر” می باشد. کپچا در سال 2000 و در دانشگاه Carneige Mellon توسط Luis von Ahn و همکارانش ساخته شد و برای اولین بار در سایت Yahoo مورد استفاده قرار گرفت.

بیشتر بدانید:

موارد استفاده از کپچا

کپچا کاربردهای زیادی در جهت افزایش امنیت دارد که در ادامه به مهمترین آنها اشاره خواهیم کرد:

جلوگیری از نظرات اسپم در سایت و وبلاگ

اکثر صاحبان وبلاگ یا سایت ها با نرم افزارهای اتوماتیک آنلاین که اقدام به انتشار نظرات اسپم میکنند
آشنایی دارند
که معمولا به هدف افزایش رنک و بهبود سئو سایت اسپمر بکار میرود.
با استفاده از کپچا تنها انسان ها قادر به انتشار نظر در بخش وبلاگ سایت شما خواهند بود
و به این ترتیب نیاز به عضویت در سایت یا وبلاگ شما برای جلوگیری از نظرات اسپم نیست.

مختص شما:  قالب وردپرس سئو شده

اگر به دنبال باز کردن ایمیل جدید یا خرید آنلاین هستید
؛ حتماً به کلمات کج و معوجی که برای تست کردن شما روی صفحه پدیدار می‌شوند
برخورده‌اید. مطمئن باشید این کار برای تست کردن هوش و استعداد شما نیست!
کامپیوتر‌ها و سایت‌ها از شما می‌خواهند که این تست را بگذرانید تا معلوم شود شما کامپیوتر هستید یا نه. پس اگر این تست را با موفقیت پشت سر گذاشتید به ماشین نبودن خودتان شک نکنید!

این تست CAPTCHA نام دارد. CAPTCHA یعنی Completely Automated Public Turing Test ToTell Computers And Humans Apart یا به عبارتی “تست عمومی کاملاً خودکار Turing برای تشخیص انسان از کامپیوتر”. این تست را در سایت‌های زیادی دیده‌اید. رایج‌ترین نوع آن کلماتی بهم ریخته است و شما باید ترتیب درست کلمات را وارد کنید تا وب سایت شما را تأیید کند.

جلوگیری از نظرات اسپم در سایت و وبلاگ

راستی چرا سایت‌‌ها نیاز دارند؛ انسان‌ها را از کامپیوتر‌ها تشخیص دهند؟ این دقیقاً و تنها به این دلیل است که بعضی‌ها با استفاده از نقاط ضعف کامپیوتر‌ها؛ کمی شیطنت به خرج می‌دهند و همین کار می‌تواند خسارت‌ها زیادی به سایت‌ها و شرکت‌ها و حتی باقی کاربران بزند.

کپچا (به انگلیسی: CAPTCHA)، که سرنام برابر انگلیسی «آزمون همگانی کاملاً خودکارشدهٔ تورینگ برای مجزا کردن انسان و رایانه» است، یک سامانهٔ امنیتی و روند ارزیابی است که برای جلوگیری از برخی حمله‌های خرابکارانهٔ ربات‌های اینترنتی به‌کار می‌رود. جای‌گزین آزترا که سرنام «آزمون تورینگ تشخیص رایانه از انسان» است هم برای کپچا دیده شده‌است. این روند می‌تواند مشخص کند که مراجعه کنندگان به یک وب‌گاه یا سایر خدمات آنلاین انسان یا کامپیوتر هستند. بدین منظور برنامهٔ کپچا آزمون‌هایی را تولید می‌کند که تنها انسان‌ها قادر به پاسخ‌گویی به آن‌ها باشند. چون کامپیوترها و نرم‌افزارهای فعلی احتمالاً نمی‌توانند پاسخ درستی به این آزمون بدهند، هر کاربری که آنرا درست حل کند، انسان فرض می‌شود.

مختص شما:  سئو در کرمانشاه

دانشگاه کارنگی ملون که تحقیقات زیادی در زمینه کپچا دارد، می‌خواست واژه کپچا را به نام خود به ثبت برساند که این اقدام مورد پذیرش واقع نشد. به همین دلیل آن‌ها از واژه‌یِ ری‌کپچا برای اقدامات خود استفاده نمودند.

معایب استفاده از کپچا

اگر از کپچا به صورت درست استفاده نشود و کاربران احساس راحتی نداشته باشند می تواند باعث خروج کاربران از سایت شود و ارتباط شما و کاربران کم رنگ می شود . مثلاً به تصویر زیر نگاه کنید تشحیص عبارت برای کاربران خیلی وقت گیر و سخت است و همین باعث خروج کاربران از سایت شما می شود .

کپچا چیست؟

استفاده نا مناسب از کپچا

ممنون از این که با همراه بودید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

سایتتو رایگان آنالیز کن

وب سایت سازی و بهینه سازی در شیراز x بخوانید...