کاربرد فایل HTAccess چیست

چیست؟ HTAccess فایل

کاربرد فایل HTAccess چیست

با سلام به دوستداران سئوبلک
در کاربرد فایل HTAccess چیست از کاربردهای این فایل با شما صحبت میکنیم.

با سئوبلک همراه باشید.

کاربرد های فایل htaccess

فایل htaccess به عناوین مختلفی برای مدیریت و کنترل عملکرد وب سایت شما مورد استفاده قرار می گیرد. در اینجا سعی کرده ایم چند مورد از مهمترین آن ها را به شما معرفی کنیم.

– جایگزینی برای فایل Index

شما همیشه نمی توانید از index.htm یا index.html به عنوان فایل شاخص خود برای یک دایرکتوری استفاده کنید، مثلا اگر از فایل های PHP در سایت خود استفاده می کنید، ممکن است index.php به عنوان فایل index برای دایرکتوری باشد. هر چند فایل های index را محدود نمی کنید. با استفاده از .htaccess شما می توانید هر فایل با هر پسوندی را به عنوان فایل index خود تنظیم کنید.

– صفحات خطای سفارشی

شما می توانید صفحات خطای شخصی (Error Pages) خود را (به عنوان مثال هنگامی که یک فایل یافت نشد) به جای صفحات خطای Bluehost ، به صورت سفارشی ایجاد کنید. این کار باعث می شود که سایت شما بسیار حرفه ای تر باشد.

به عنوان مثال اگر فایل nonfound.html را در دایرکتوری روت سایت خود دارید و می خواهید از آن برای یک خطای 404 استفاده کنید:

کاربرد فایل HTAccess چیست

– عدم نمایش Directory Index

اگر کسی نام دایرکتوری سایت را در مرورگر خود وارد کند، لیست کامل تمام فایلهای آن دایرکتوری نمایش داده خواهد شد. این می تواند یک خطر امنیتی برای سایت شما باشد.

برای جلوگیری از این موضوع (بدون ایجاد تعداد زیادی از فایل های جدید ‘Index’، شما می توانید یک فرمان را در فایل .htaccess خود وارد کنید تا فهرست دایرکتوری نمایش داده نشود:

– Deny / Allow کردن برخی از آدرس های IP

فایل htaccess  به شما این امکان را می دهد فقط افرادی با آدرس های خاص IP  به سایت شما دسترسی داشته باشند (به عنوان مثال اجازه دادن به افرادی که از یک شبکه خاص برای دسترسی به یک دایرکتوری خاص استفاده می کنند) یا ممکن است بخواهید برخی از آدرس های IP را از مشاهده سایت ممنوع کنید. البته برای این کار شما باید IP های مورد نظر را شناسایی کنید. لطفا توجه داشته باشید که اکثر ISP ها از آدرس IP های پویا استفاده می کنند، بنابراین این همیشه بهترین راه برای محدود کردن دسترسی نیست.

مطلب مرتبط  روش تغییر سطح دسترسی فایل ها در سی پنل Cpanel

کاربرد فایل HTAccess چیست

– تغییر مسیر (Redirection) از یک فایل خاص به یک فایل جدید

برای مثال :

در مثال بالا یک فایل در دایرکتوری روت به نام redirect_example.html به (http://www.site.com/folder/redirect_example.html) ریدایرکت می شود.

مختص شما:  سئو در رشت

– تغییر مسیر WildCard از یک پوشه به یک پوشه جدید

برای مثال شما می خواهید از یک آدرس جدید برای وبسایت قبلی خود استفاده کنید در این صورت کافی است دستور زیر را در فایل htaccess وارد کنید:

با انجام این دستور هر گونه درخواست به سایت قبلی شما داده شود، به سایت جدید هدایت خواهد شد. برای مثال اگر کسی به مسیر زیر وارد شود:

به سایت جدید منتقل خواهد شد:

– هدایت (URL Rewriting) با Joomla

برای فعال کردن URL Rewriting در جوملا، شما باید کد زیر را در فایل .htaccess خود کپی کنید و آن را وارد کنید.

بیشتر بدانید:

– حفاظت از رمز عبور

یکی  از مهمترین موارد استفاده از .htaccess توانایی محافظت از دایرکتوری ها در وب سایت هاست. اضافه کردن حفاظت از رمز عبور به یک پوشه با استفاده از htaccess در دو مرحله انجام می شود. قسمت اول اضافه کردن خطوط مناسب به فایل htaccess شما در پوشه ای است که می خواهید محافظت شود. همه چیز در این پوشه محافظت شده است:

چند بخش از این دستور را باید برای سایت خود تغییر دهید. شما باید ” Section Name ” را با نام بخشی از سایت که قصد محافظت از آن را دارید عوض کنید، به عنوان مثال ” Members Area “.

مختص شما:  استفاده از cdn

/home/username/.htpasswds باید تغییر داده شود تا مسیر را به فایل .htpasswds منعکس کند.

مطلب مرتبط  بدافزار چیست و چگونه از سایت وردپرسی در برابر آن محافظت کرد؟

– فایل htpasswds

محافظت از رمز عبور در یک دایرکتوری، نسبت به هر یک از دیگر توابع .htaccess کمی سخت تر است، زیرا شما باید یک پرونده جدا برای همه نام های کاربری و رمزهای عبور که مجاز به دسترسی به سایت هستند ایجاد کنید. این ها باید در یک فایل قرار بگیرند که (به طور پیش فرض) باید htpasswd. نامیده شود. این فایل می تواند در هر جایی از وب سایت شما (به عنوان کلمه عبور رمزگذاری شده) قرار داده شود، اما بهتر است آن را در خارج از ریشه وب (در دایرکتوری خانگی خود) ذخیره کنید به طوری که دسترسی به آن از وب غیر ممکن است.

کاربرد فایل HTAccess چیست

وارد کردن نام کاربری و رمز عبور

پس از ایجاد فایل .htpasswd (شما می توانید این کار را در یک ویرایشگر متن استاندارد انجام دهید) باید نام کاربری و کلمه عبور را برای دسترسی به سایت وارد کنید. آنها باید به صورت زیر وارد شوند:

تعدادی راهکار برای افزایش سرعت در این کار وجود دارد. یک سرویس نام کاربری / رمز عبور خوب در سایت KxS وجود دارد که به شما اجازه می دهد تا نام کاربری و رمز عبور را وارد کنید و آن را در فرمت صحیح ایجاد کنید.

– دسترسی به سایت

هنگامی که شما سعی می کنید به یک سایت دسترسی داشته باشید که با استفاده از .htaccess محافظت می شود، مرورگر شما باکس  ورود نام کاربری / رمز عبور را نمایش می دهد. همچنین شما می توانید نام کاربری و رمز عبور (رمزگذاری نشده) را در نشانی اینترنتی به صورت زیر ارسال کنید:

به طور خلاصه کاربرد های فایل HTAccess به شرح زیر است

1.کنترل ریدایرکت
2.کنترل دسترسی فیزیکی به فایلها و پوشه ها
3.کنترل نمایش خطاهای Apache
4.تنظیمات URL Rewrite
5.مسدود کردن یک یا چند IP خاص یا یک رنج IP
6.گذاشت پسورد بر روی پوشه ای خاص
7.تنظیمات کش و Expire Date آن
8.اعمال برخی تغییرات در تنظیمات پیش فرض PHP، MySQL و Apache
9.جلوگیری از نمایش تمامی فایلها یا یک یا چند فایل با پسوندی خاص
10.انتقال صفحات به صفحه ای خاص
11. معرفی یک Default Document در پوشه ای خاص
12. تنظیم Default Charset

مختص شما:  تکنیک های سئو خارجی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

سایتتو رایگان آنالیز کن

آنالیز کامل وب سایت x بخوانید...