پرسونال برند

پرسونال برند

پرسونال برند

برندسازی شخصی (پرسونال برندینگ) در تعریف ساده پرسونال برند استفاده از نام و اعتبار یک شخص حقیقی (یا حقوقی) یا در مواردی محدودتر یک گروه در مقاصد تجاری و اقتصادی به عنوان یک برند میباشد. به عبارت دیگر، فرآیندهای پیشرفت یک کسبوکار به وسیله نام و اعتبار یک شخص که مدیر یا صاحب اصلی آن مجموعه است پرسونال برندینگ گفته میشود.با ما همراه باشید.

البته همانطور که اشاره شد. این برندسازی صرفاً به صورت انفرادی به کار برده نمیشود . ممکن است این اصطلاح به یک گروه یا حتی یک سازمان نیز اطلاق شود. اما در حالت عادی پرسونال برندینگ ایجاد، گسترش و مدیریت یک کسبوکار با نام یک شخص است.

هنوز هم بسیاری از افراد تفاوت بین برند و نام تجاری را به درستی نمیدانند. برند شما میتواند شامل نام تجاری باشد اما نام تجاری صرفاً به معنی یک برند نیست.

درواقع به عبارت سادهتر باید گفت :

پرسونال برند

پرسونال برند

 که برند مجموعهای از اعتبارات یک شخص یا مجموعه در زمینه تجاری است و به نوعی سمبل یک کسبوکار به حساب میآید. به عبارت دیگر، برند همان چیزیست که یک کسبوکار را به سطح حرفهای رسانده و آن را از دیگر تجارتهای مشابه متمایز میکند.

برند شما چیزیست که شما را منحصر به فرد میکند. برند ماهیت یک تجارت است. با توجه به این توضیحات باید اذعان داشت که هر کسبوکاری که یک نام تجاری دارد الزاماً به معنی دارا بودن یک برند نیست! شاید از بین ده کسبوکار فعال، فقط چند مورد آنها برند داشته باشند.

حالا همین شرایط را در حالتی تصور کنید

که آن اعتبارات از سوی یک شخص خاص نشأت گرفته باشد. این فرآیند همراه با تأثیرگذاری چندبرابری و افزایش شهرت آن برند صورت میگیرد. در این حالت، پرسونال برندینگ صورت گرفته است و همین روش از تکنیکهای خاص بازاریابی است که صدها کارآفرین برتر در سراسر دنیا از آن برای توسعه برند انحصاری خود استفاده کردهاند.

مختص شما:  کسب رتبه اول گوگل

امروزه با وجود رقابت‌های تخصصی فراوان موجود در صنعت، خوب بودن در هر مهارتی به‌تنهایی کافی و تضمین‌کننده موفقیت نیست. همه ما افراد مستعدی را می‌شناسیم که یا سر جای خودشان نیستند، یا کمتر از استحقاقشان دریافت می‌کنند، یا حتی بیکار هستند. برندسازی شخصی یا پرسونال برندینگ می‌گوید، افراد و مهارت‌هایشان نیز مانند محصولات کسب‌وکارها نیاز به معرفی دارند. در این نوشتار که بر اساس نظرات و صحبت‌های افراد با برند شخصی قوی در ایران و جهان تهیه‌شده است، راهکارهایی در زمینه رشد برند شخصی ارائه می‌دهیم.

پرسونال برندینگ یا برندسازی شخصی چیست؟

برندسازی، درواقع، یک “قدرت نرم” است. همانند اصول برندسازی محصول، برندسازی اشخاص هم بسیار مهم است. همه ما می دانیم این که صرفاً مدرک تحصیلی، تجربه یا عناوین شغلی می‌توانند موجب موفقیت فرد شوند، تصور درستی از بازار کار نیست. خواه‌ناخواه برندسازی و قدرت نرم بر همه ابعاد زندگی روزمره‌مان تأثیرگذار است؛ زیرا در محیط کاری و تخصصی بسیار مهم می‌شود، که دیگران راجع به ما و توانمندی ما چه فکر می‌کنند. برند مجموعه‌ای از تعریف‌ها و خاطرات مشتریان و اطرافیان از شماست که نوع نگاه اطرافیان درباره شما را شکل می‌دهد. درواقع برند مجموعه ویژگی‌های منحصربه‌فرد است که به کسب‌وکار و روابط آن با جامعه معنا می‌دهد.

چرا برندسازی شخصی اهمیت دارد؟

با برندسازی شخصی فرصت‌های حرفه‌ای بیشتری متناسب باکیفیت مهارت‌های شما برایتان فراهم خواهد شد. تلاش برای تهیه یک تصویر واضح از خودتان و توانایی‌هایتان باعث می‌شود، شناخت بهتری نسبت به خود پیدا کنید. نقاط قوت خود را بهتر بشناسید و آن‌ها را مشخصاً نشان دهید و همچنین برای نقاط ضعف خود برنامه‌ریزی کنید. به‌مرور در حرفه خود شناخته شوید و موقعیت‌های شغلی بهتر به شما پیشنهاد شود و ارتباطات ارزشمندی با متخصصین حوزه خود پیدا خواهید کرد.

تاریخچه پرسونال برندینگ

برای اولین بار مبحث پرسونال برندینگ در کتاب “بیاندیشید و ثروتمند شوید” نوشته نویسنده معروف آمریکایی آقای Napoleon Hill در سال 1937 میلادی به میان آورده شد. ایده این مبحث سال ها بعد در کتاب دیگری به نام Positioning: The Battle for Your Mind توسط Ai Ries و Jack Trout مورد بررسی قرار گرفت. در بخشی از این کتاب گفته شده که ما میتوانیم با کمک استراتژیهای تثبیت موقعیت تجاری، کسبوکارمان را رونق دهیم. دقیقاً منظور از این استراتژی، کار روی پرسونال برندینگ است.

مختص شما:  انواع مدل های درآمدی برای کسب و کارها

اما اولین بار در سال 1997 بود که واژه “برندسازی شخصی” توسط آقای تام پیترز در مقالهای به نام “برند خودتان باشید” به کار برده شد. در این مقاله به نکات خاصی از این مبحث اشاره شد و زوایای جدیدی از بازاریابی مدرن معرفی شد. به عقیده کارشناسان در این زمینه، برندسازی شخصی ارتباط بسیار تنگاتنگی با بازاریابی اینترنتی دارد. درواقع باید اینطور گفت که به یمن وجود اینترنت و بازاریابیهای آنلاین، نرخ پیشرفت و توسعه پرسونال برندینگ نیز به مقدار چشم گیری افزایش یافت.

آقای پیترز در مقاله خود میگوید:

“مهم نیست شما در چه زمینهای فعالیت میکنید و یا در چه مکانی زندگی میکنید. همه ما انسانها مدیرعامل برند شخصی خودمان هستیم و این یعنی ما باید روی تواناییها، استعدادها و اعتبار شخصیمان کار کرده و با کمک آنها به تجارت بپردازیم. ارزش اعتبار شما نه تنها از ارزش یک سرویس یا محصول کمتر نیست، بلکه به نوبه خود بسیار با ارزشتر نیز است.”

رویکردها و پایه و اساس پرسونال برندینگ

قبل از هرچیز باید دیدگاه اولیه خودمان راجع به این مبحث را بروزرسانی کنیم و مفاهیم این نوع بازاریابی را درک کنیم. در ادامه شما را با ویژگیهای اصلی Personal Branding آشنا کرده و به شما خصوصیتهای مورد نیاز برای درک صحیح برندسازی شخصی را بازگو میکنیم.

1. ترویج و توسعه یک پلتفرم اختصاصی

پیادهسازی پرسونال برندینگ به گونهای است که نیاز به یک پلتفرم مخصوص و منحصر بهفرد دارد. درواقع این پلتفرم ابزاری برای تبلیغ و نمایش برند شخصی شما به دیگران است. اینکه از چه ابزار یا سیستمی برای این کار استفاده شود به خود شما بستگی دارد. خیلیها به سراغ طراحی و راهاندازی

پرسونال برند

پرسونال برند

 میروند و بعضی دیگر به سراغ شبکههای اجتماعی میروند تا بتوانند تعامل سریع و راحتتری با مخاطبین و هوادارن داشته باشند.

مختص شما:  لیست کسب و کارهای اینترنتی

2. تمرکز روی قابلیتها و ارزشها

درست مثل یک بازاریابی و راهاندازی یک تجارت معمولی، بازاریابی با برند شخصی نیز با پیدا کردن قابلیتها و تواناییهای شخصی خود شما شروع میشود. پس میتوان گفت که نکته پیروزیبخش برای شما همان تواناییها و ویژگیهای مخصوص شماست. در مورد این فکر کنید که چه چیزی شما را از میلیونها انسان مشابه دیگر متمایز کرده و ایدهای عالی و منحصر به فرد در شما به وجود آورده است. سپس همان ایده و ویژگی را مورد بررسی قرار داده و راههای توسعه و شکوفایی آنان را بررسی کنید.

3. تبدیل شدن به یک برند شخصی معتبر

بعد از اینکه قابلیتها و تواناییهای خود را پیدا کردید، در صدد کامل کردن و توسعه آنها بر بیایید. تا میتوانید چیزهای جدید یاد بگیرید و برای رشد و پیشرفت تلاش کنید. از هر راهی که میتوانید اطلاعات جدید کسب کنید تا کم کم به یک منبع معتبر و یک برند قابل اطمینان تبدیل شوید. این اعتبار را میتوان از طریق مقالهنویسی، تهیه ویدئو و پادکست، مطلبگذاری در شبکههای اجتماعی و روشهای مشابه به نمایش گذاشت. کاربران و مخاطبین عاشق این نوع نمایشها هستند و همین مسئله از جمله مسائلی است که حس اطمینان و اعتماد کاربران را جلب میکند و آنها را به شما و برندتان نزدیک میکند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

سایتتو رایگان آنالیز کن

ترغیب مشتری به خرید x بخوانید...