نگهداری یک وب سایت

نگهداری یک وب سایت

نگهداری یک وب سایت

وب سایت مثل هر سیستمی نیاز به تعمیر و نگهداری دارد. این نگهداری در بیشتر موارد بسیار ساده خواهد بود. و وابسته به بزرگی و پیچیده گی و نوع طراحی یک وب سایت گاه ممکن است زمانبر تر یا پیچیده تر باشد. در طول زمان با تغییر تکنولوژی های توسعه وب نیاز است که وب سایت شما نیز با این تغییرات به روز شود. یا گاهی با کشف یک باگ یا حفره امنیتی لازم است قسمتی از وب سایت شما برای محافظت از آسیب بد افزار ها تغییر داده شود.

نگهداری یک وب سایت به طور کلی به دو دسته تقسیم مشود:
نگهداری ظاهری و فنی یک وب سایت

نگهداری ظاهری یک وب سایت

به روز رسانی محتوای وب سایت

محتوای وب سایت می تواند شامل متن نوشته شده، تصاویر، دانلود رایگان، و هر چیز دیگری باشد که باعث می شود بازدیدکنندگان جدیدی جذب این وب سایت شوند، و بازدیدکنندگان موجود را برای بازدید مجدد جذب می کند. در اینجا ایده های مختلفی وجود دارد:

به روز رسانی محصولات

به روز رسانی محصولات، در واقع بسیار مهم می باشد، در صورتی که سایت شما یک عنصر تجارتی الکترونیکی برای آن ها می باشد.

 1. محصولات جدید که به بخش اعلانات اضافه شده اند.:به روز رسانی هدایت های خودتان را فراموش نکنید، که در واقع برای افزودن یک پیج و صفحه ای برای محصولات جدید و افزودن آن برای نقشه اصلی سایت شما می باشد.
 2. در صورتی که شما یک طرحی دارید که یک جنبه هدایتی دارد (در یک نوار کناری وبلاگ مشاهده می شود) به روز رسانی ها می توانند برای آن افزوده شوند، بنابراین بدون توجه به این که بازدیدکنندگان به کدام صفحه مراجعه می کنند، آن ها اعلامیه محصولات جدید را مشاهده می کنند.
 3. عدم تداوم و دستکشی از یک محصول. مانند اعلام محصولات جدید، در صورتی که شما یک محصول را قطع کنید و دیگر از آن استفاده نکنید، این اطلاعیه باید در بخش نواری مشاهده شود، که در واقع اطلاعات در دسترس را در کل سایت شما ارائه می دهد.
 4. تغییرات قیمت های آینده، احتمالا یکی دیگر از مواردی ست که باید در این نوارها اعلام شوند. آن می تواند باعث تحریک برخی از خریدهای سریع و عجله ای شود.

بروز رسانی اخبار شرکت

آیا شما هیچ وقت به مجله ها و روزنامه ها توجه کرده اید؟ به نظر شما چه کسی از سایت و یا محصولات شما بازدید می کند و آن ها را بررسی می کند؟ این تمامی مواردی است که درواقع دلیل اجتماعی نامیده می شود، و شما باید چیزی را که دیگران در مورد شما می گویند را به بازدیدکنندگان خودتان نشان دهید.
آیا تعداد کارمندان شما روبه رشد می باشند؟ اعضای کارمندان خود را اعلام و معرفی کنید.

نگهداری یک وب سایت

برنامه ای که در آن به شرکت کنندگان جایزه می دهند.

با داشتن یک برنامه جایزه دهی و یا یک مسابقه به صورت دوره ای، شما می توانید یک راه بسیار خوب و مناسبی برای ایجاد برخی از موارد جذاب در مورد سایت خودتان ایجاد کنید.
به روز رسانی محتوا و مطالب قدیمی باید در رابطه با حفاظت و نگهداری یک وب سایت و لیست مربوط به آن انجام شود. اطلاعات به روز رسانی می شوند، و محتوای اصلی و اطلاعات وب سایت شما برای نشان دادن به بازدیدکنندگان حفظ می شوند، که این موارد جزء بهترین ویژگی ها می باشند.

افزودن ویژگی ها

در صورتی که به طور همزمان، شما یک وب سایتی را ایجاد کنید که موارد منفی و مشکلاتی به دلیل محدودیت های بودجه دارند، آیا شما در این مواقع می توانید محدودیت های مربوط به بودجه را فراهم کنید؟

یک نگاهی به وب سایت-وبلاگ خودتان بیاندازید، و این موضوع را بررسی کنید که شما می توانید چه بهبودهایی را در رابطه با این وب سایت و یا وبلاگ انجام دهید. چیزی که شما اصلا قبلا فکر آن را نمی کردید. شاید شما برخی از فیدبک ها و پیشنهادات و انتقاداتی از بازدیدکنندگان خود داشته باشید، که باید بهبود یابند و اجرا شوند؟

رفع موضوعات و مسائل مربوط به قابلیت استفاده که به آن اشاره شده است

زمانی برای افزودن یک وبلاگ، در صورتی که شما یک وب سایت منظمی داشته باشید، و در حال حاضر به آن دسترسی نداشته باشید؟
آیا شما در یک و یا چند شبکه اجتماعی عضو هستید؟
دکمه ها و لینک های اضافی و مناسب دیگری را به پروفایل های اجتماعی خود بیافزایید.
–    بخش مربوط به پرسش و پاسخ متداول را به وب سایت خود به همراه شماره تلفن و یا آدرس های پست الکترونیکی بیافزایید که در صورت نیاز با این شماره تلفن و یا آدرس پست الکترونیکی تماس حاصل شود

وظایف مربوط به حفاظت و پشتیبانی سایت

برخی از وظایف و کارهای مربوط به حفاظت منظم از وب سایت وجود دارد،
که شما باید در برنامه ریزی های اساسی خود آن ها را انجام دهید.
برنامه ریزی هایی که حداقل به صورت ماهانه انجام می شوند، با یک جدول زمانی شروع می شوند.

نگهداری یک وب سایت

تهیه نسخه پشتیبانی از وب سایت شما

تهیه یک نسخه پشتیبانی از وب سایت شما، باید در همه زمان ها انجام شود، مخصوصا در صورتی که شما از یک رابط کاربری آنلاین در رابطه با فروشگاه ها و یا وبلاگ ها برای ایجاد تغییرات استفاده می کنید. چه چیزی در اینجا رخ می دهد. حتی در صورتی که یک شرکت میزبان وب سایت بگوید که آن ها از سرورهای سایت شما نسخه های پشتیبانی برداشته اند، نسخه های پشتیبانی قدیمی آن ها قبل از این که شما ویرایش کنید بوده اند.

مختص شما:  سندباکس گوگل چیست

در صورتی که سرورها به دلایل مختلفی با نواقصی روبرو شوند، و یا این که وب سایت شما هک شود، ویرایش های شما باید مجددا انجام شوند، در صورتی که شرکت میزبان وب سایت چیزی که آن ها از آن نسخه های پشتیبانی برداشته اند را بازیابی کند. تصور کنید که کل یک روز کاری را از دست داده اید و دلیل این فقط به این خاطر می باشد که شما چند دقیقه از وب سایت خودتان نسخه پشتیبانی تهیه نکرده اید.

نظارت بر قطع و وقفه در کار وب سایت

در صورتی که سایت شما قطع شود، شما در ابتدا می خواهید دلیل این قطعی را بدانید، و نمی خواهید که هیچ ایمیل و پست الکترونیکی را از افرادی دریافت کنید که در واقع در رابطه با این موضوع می باشد که آن ها نمی توانند به سایت شما دسترسی داشته باشند.

Site up، یک برنامه کوچکی می باشد که در کامپیوتر شما در چک کردن پس زمینه سایت شما براساس یک اصول منظمی قابل اجرا می باشد. زمانی که پنجره های سایت شما بسته می شود، آن به شما این اطلاع را می دهد. بدیهی است هرچند که کامپیوتر شما در این صورت باید نسبت به آن کار مناسبی را انجام دهد. اطلاعات ثبت نام اصلی را بررسی کنید

به موارد ثبت شده در WHOIS نگاه کنید که چه اطلاعاتی برای حوزه شما ثبت شده است. مطمئن شوید که آن به درستی انجام شده است. گاهی اوقات، زمانی که شما در ابتدا به محدوده خودتان وارد می شوید، شما احتمالا از یک آدرس ایمیل استفاده کنید، که دیگر معتبر نمی باشد. این مواردباید به روز رسانی شوند، زمانی که یک مشکل و مسئله ای با توجه به ورود شما به این دامنه به وجود می آید، و یا یک عبارت توجهی مربوط به انقضاء آن به ایمیل شما ارسال می شود. آن ها مورد ثبت شده را به آدرس ایمیل موجود ارسال می کنند.

تست سرعت وب سایت

تست کردن سرعت دانلود وب سایت شما، به طور منظم بسیار مهم می باشد. مخصوصا در صورتی که شما ویژگی های جدیدی را به این وب سایت افزوده باشید. کاربر اینترنتی وب سایت، یک دامنه توجه بسیار کوتاهی دارد. در صورتی که سایت شما سرعت دانلود پایینی باشد، آن ها منتظر نخواهند بود و صبر نمی کنند و این وب سایت را ترک خواهند کرد. شما باید تمامی مواردی را انجام دهید که شما می توانید در این صورت سرعت دانلود وب سایت خود را افزایش دهید، به طوری که بازدیدکنندگان برای خواندن اطلاعات و محتوای وب سایت شما در این وب سایت بمانند، و به طور امیدوارانه ای شما را با تشویق این که سایت فوق العاده ای با سرعت بسیار مناسب دارید، تشویق کند.

نگهداری یک وب سایت

چک کردن لینک | لینک های داخلی و خارجی سایت

لینک ها، در طول زمان شکسته می شوند. با تغییراتی در رابطه با این موارد، و در صورتی که شما شخصی را در یکی از مقالات خود و یا در جایی مانند چنین لینک های سایت به عنوان منبع معرفی کنید، این لینک ها می توانند تغییر کنند و یا شکسته شوند. وظیفه پیدا کردن لینک های شکسته، کار سختی نمی باشد. فقط استفاده از یک چک کننده لینک برای تست کردن لینک های خارجی شما و هم چنین لینک های داخلی شما حداقل در یک ماه مورد نیاز می باشد.

به روز رسانی های نرم افزار | یکی از حساس ترین موارد پشتیبانی سایت

نرم افزار مربوط به بخش سوم می باشد، مانند نرم افزارهای تجارت الکترونیکی شما، نرم افزارهای ورد پرس و جوملا، همواره نرم افزارهای خود را آپدیت و به روز رسانی می کنند. شما باید به روز رسانی این نرم افزارها و این آپدیت ها را حفظ کنید و آن ها را تا جایی که ممکن است در زمان مناسب نصب کنید.

به روز رسانی ها، نه تنها جزء ویژگی های جدید وب سایت می باشند، بلکه آن ها شامل به روز رسانی های امنیتی نیز می باشند. آنالیز و تجزیه و تحلیل آمارهای وب سایت
آنالیز و تجزیه و تحلیل، فقط مربوط به آمار فروش شما نیست، بلکه می تواند در رابطه با آمار وب سایت نیز باشد.

بیشتر بخوانید:

نگهداری فنی یک وب سایت

1- لینک ها را بررسی کنید

هر چند وقت یک بار، به سایت خود بروید
و روی تمام لینک های آن کلیک کنید.
رو تک تک لینک ها.

البته شما باید این کار را بعد از هر تغییر بزرگی بر روی وب سایت تان حتما انجام دهید،
اما این کار را باید هر چند وقت یک بار هم انجام شود.

گاهی سرور ها ممکن است رفتار عجیب داشته باشند،
اگر شما به منابع خارج از سایت خود متصل هستید،

مثلا برای هر نوع اطلاعات، تصاویر و غیره. اطمینان حاصل کنید
که پیوند ها به منابع خارجی خراب، جا به جا، حذف نشده باشند.
یا حتی ممکن است فعالیت آن ها با یک خطای کامپیوتری متوقف شده باشد.
همچنین برای چک کردن لینک ها می توانید از نرم افزار های رایگانی چون W3C Link Checker سود ببرید.

 

2- به روز رسانی محتوا

محتوای یک وب چیزی است که کاربر برای آن به سایت شما می آید، سایت شما را می خواند و صفحات داخلی مختلف وب سایت شما را مرور می کند. بنابراین محتوای تاریخ گذشته و به روز نشده اصلا مطلوب نیست. شاید این مورد به بدی خرابی لینک ها نباشد،
اما باز هم می تواند باعث شود کاربر از وب سایت شما خارج شده و دوباره باز نگردد.

مختص شما:  سئو در کرمان

اگر کسب و کار شما کوچک است و در وب سایت تان قسمت بروشور دارید، این به تصمیم شما بستگی دارد که بخواهید محتوای بروشور و قیمت های آن را تغییر دهید یا خیر. اما اگر هر گونه وبلاگ یا رسانه های ارسال محتوا دارید لازم است حداقل هر یک ماه یکبار آن ها را به روز کنید.

اگر شما هر گونه مطلب آموزشی یا مطالب مرجع دارید که به آن رفرنس داده می شود نیز باید به دلیل اهمیت آن ها ، آن را به روز رسانی کنید. پس هر چند یک وقت یک بار به مطالب منتشر شده بازگردید
و آنهایی که تاریخ گذشته به حساب می آیند و یا تغییر کرده اند را به روز رسانی نمایید.

شاید حتی لازم باشد که شما کلا مقاله ایی جدید در این رابطه بنویسید،
و در ابتدا مقاله قدیم کاربران را به مطالب جدید با یک لینک راهنمایی کنید.

بارها برای خود من پیش آمده که مطالبی را در گوگل جستجو کرده ام اما اطلاعات وب سایت به روز نبوده است،
در این حالت تنها یک کار می توان کرد،
از وب سایت خارج شد و به دنبال وب سایت دیگری رفت.

 

3- آزمایش کردن وب سایت با مرورگر و دستگاه های جدید

دنیای تکنولوژی یک ثانیه هم صبر نمی کند. به علت وجود تیم های متعدد توسعه تکنولوژی در سراسر دنیا، هر روز محصول جدیدی در بازار ارائه می شود، مثلا: تکنولوژی ها و ابزار های جدید توسعه و مرورگر وب سایت یا دستگاه های موبایل جدید. شاید شما بگویید که تکنولوژی های جدید خیلی هم کاربر ندارد و زمان می برد تا کاربران آن زیاد شوند. اما این مورد نیز سریع اتفاق می افتد یا حداقل اتفاق خواهد افتاد.

پس در این شرایط وب سایت خود را با دستگاه های جدید گوشی همراه و با ورژن های جدید انواع مرورگر ها آزمایش کنید. ببینید که آیا وب سایت شما در آن ها به خوبی نمایش و عمل می کنند یا خیر. فراموش نکنید که امروز بجز گوشی های موبایل تلویزیون ها با استفاده از WIFI می توانند به اینترنت متصل شده و برای مرور وب استفاده شوند، و هر یک از آنها ممکن است تکنولوژی متفاوتی را برای خواندن وب سایت شما استفاده کنند. پس سازگاری با دستگاه های مختلف یعنی کاربر و یا مشتری بالقوه بیشتر.

 

4- آزمایش کردن عملکردهای جاوا اسکریپت

جاوا اسکریپ کد هایی است که می توان با آن عملکرده هایی را در مرورگر دستگاه کاربر بدون تماس با سرور پیاده سازی کرد. برای مثال حرکت بین قسمت های یک صفحه از طریق یک کلیک یا نوار فهرست. از این جهت وب سایتی که در آن از کد های جاوا اسکریپت استفاده شده را نیز باید بررسی نمود. زیرا گاهی با مشکل در عملکرد این کد ها ممکن است که محتوای کل صفحه نمایش داده نشود. این مشکلات می تواند به خاطر نوع دستگاه یا ورژن مرورگر یا عدم سازگاری منابع خارجی وب سایت باشد.

 

5- عملکرد فرم ها

اینکه یک widget در وب سایت شما از کار افتاده باشد یک چیز است، و اینکه فرم وب سایت شما کار نکند موضع دیگری است. فرم ها از این لحاظ اهمیت دارند که توسط کاربران یا مشتریان شما از طریق آنها با شما ارتباط برقرار می کنند یا از وب سایت شما کالا یا خدماتی را خریداری می نمایند.

به هر حال فرم ها از هر نوع دیگری هم که باشند مهمترین قسمت وب سایت شما به حساب می آیند و معمولا اطلاعاتی را برای شما نیز فراهم می کنند. مثلا اگر کاربری فرمی را در وب سایت شما برای دریافت خبرنامه یا لیست کالا یا بروشور جدید پر کند، این قطعا گامی بزرگ به سوی ارتباط بین شما و کاربر است.

فرم ها به دلایل مختلفی ممکن است از کار بیافتند. مثلا همانطور که در بالا گفته شد، فرم شاید دارای کدهای JS است که دچار مشکل شده، یا شاید بخاطر به روز رسانی شدن ورژن PHP بر روی سرور باشد که فرم کار نمی کند. یا شاید فرم شما به هر علتی به عنوان اسپم شناخته شده است. هر دلیلی که داشته باشید شما با این بررسی می توانید جلوی متوقف شدن کسب و کار وب سایت خود را بگیرید.

نگهداری یک وب سایت

6- ظاهر وب سایت خود را بررسی کنید

همه می خواهند که وب سایتی زیبا داشته باشند. برای همین منظور در وب سایت ها از ابزارها و تکنولوژهای مختلفی برای ظاهر وب سایت استفاده می شود. اما این تکنولوژی ها نیز در حال تغییر اند.

پس شما نیز می بایست حداقل هر سال یکبار وب سایت خود را بررسی کنید
و ببینید آیا همه بخش های آن به درستی کار می کند یا نه؟
یا اینکه آیا این موارد تمام مرورگر ها و دستگاه ها بخوبی کار می کند؟
آیا سرعت وب سایت را پایین نمی آورد؟

 

7- برنامه زمانبندی پشتیبان گیری

بله جدا! معمولا افراد پشتیبان گیری از فایل ها را جدی نمی گیرند.
اما شما باید یک برنامه مرتب برای پشتیبان گیری داشته باشید.

امروزه بسیاری از میزبانان وب به طور اتوماتیک کار پشتیبان گیری را برای شما انجام می دهند.
اما برای وب سایت های کوچک شاید بد نباشد که به این کار را به طور دستی و مرتب انجام دهید.
پیشنهاد من این است که همیشه فایل های پشتیبان خود را بررسی کنید
و ببیند که آیا به درستی از وب سایت خود پشتیبان تهیه کرده اید یا خیر.

مختص شما:  آموزش ترفند های سئو

 

8- مانیتور کردن در دسترس بودن

وب سایت شما نیاز به مانیتور کردن دارد.
اگر مشکلی برای سایت شما به وجود آمد و سایت شما در دسترس نبود،
اولین کسی که باید از آن اطلاع پیدا کند شما هستید.

به همین جهت برنامه های کاربردی ایی وجود دارد که در صورت Down شدن وب سای تتان به شما اطلاع می دهند.
SiteUP یکی از این برنامه هاست که شما می توانید از آن بهره ببرید.
البته شما باید برای استفاده از این برنامه کامپیوتری با اتصال به اینترنت نیاز دارید،
تا این برنامه بتواند هر لحظه وب سایت را چک کرده و در صورت وجود مشکل شما را مطلع کند.

نگهداری یک وب سایت

9- چک کردن دامنه و هاست

وب سایت شما داری هاست و نام دامنه است.
شما برای استفاده از این سرویس ها سالانه می بایست مبلغی را پرداخت نمایید.

لازم است که شما زمان سر رسید این دو را به خاطر داشته باشید.
اما با این حال شما در تاریخ های مقرر ایمیلی جهت یادآوری دریافت خواهید کرد.
فقط اطمینان حاصل کنید که آدرس ایمیلی را که با آن برای این دو ثبت نام کرده اید، فعال باشد و مرتب آن را چک کنید.

 

10-سرعت وب سایت

در مقاله ایی دیگر عوامل تاثیر گذار بر روی سرعت وب سایت را توضیح داده ام.
اما یکی دیگر از مواردی که می بایست در نگهداری وب سایت در نظر داشته باشید
همین چک کردن سرعت وب سایت است.

سرعت وب سایت می تواند از تاثیر عوامل متعددی باشد.
مثلا در طول زمان، بهبود سئو و شهرت وب سایت شما، ترافیک وب سایت یعنی تعداد کاربران آن افزایش می یابد،
در نتیجه شما نیاز به تمهیداتی برای این تعداد کاربر بیشتر دارید.

یا اینکه هاست وب سایت شما ممکن است دارای کیفیت مناسب نباشد یا اضافه کردن افزونه یا بخشی در وب سایت باعث کاهش سرعت وب سایت شما شود. در هر یک از این موارد شما می بایست اولین کسی باشید که از کاهش سرعت اطلاع پیدا می کند، زیرا سرعت پایین وب سایت صبر کاربران به آزمایش گذاشته و کاربران وب سایت شما را زودتر ترک می کنند. از سوی دیگر، سرعت وب سایت یکی از عوامل تاثیر گذار در سئو می باشد، که کاهش سرعت ممکن است رتبه شما را کاهش دهد.

 

11-به روز رسانی افزونه و امنیت

اگر شما از یکی از سیستم های مدیریت محتوا (CMS) مانند وردپرس یا جوملا استفاده می کنید، لازم است که هر چند یک بار ماجول ها و افزونه های آن را به روز رسانی نمایید. معمولا این به روز رسانی ها در پنل اصلی ادمین به شما متذکر می شود. با این حال مواردی وجود داشته که با کشف یک حفره امنیتی تعداد زیادی وب سایت که از یک افزونه خاص استفاده می کنند مورد آسیب پذیری قرار بگیرند. از این رو شما می بایست همیشه چشمی به آپدیت های ضروری و اضطراری برای امنیت وب سایت خود داشته باشید.

نگهداری یک وب سایت

12-آنالیز آمار وب سایت

آنالیز تنها به سود و در آمد شما از وب سایت محدود نمی شود.
شما می بایست برای یک حضور فعال و قوی در فضای آنلاین وب سایت خود را برای موارد زیر مانیتور کنید:

آمارهای مربوط به ترافیک

به آمارهای سرور وب سایت خودتان برای تعیین ترافیک وب سایتتان مراجعه کنید.
در صورتی که حساب و اکانت میزبانی وب سایت شما آمار مربوط به وب سایت مناسبی را نداشته باشد،
در این صورت باید آن را نصب کنید.

چیزی شبیه به اوستا می باشد که موارد زیر را ارائه می دهد:

 • صفحات و پیج ها در سمت چپ وارد می شوند
 • زمان صرف شده در سایت را نشان می دهد
 • نرخ های بالا و پایین و انعطافی
 • سایت های مراجعه و منبع
 • کشورهایی که بازدیدکنندگان از آن کشور می باشند
 • کلمات کلیدی- عبارت های کلیدی، که برای پیدا کردن آن مورد استفاده قرار می گیرند.
 • آنالیزگر گوگل، برخی از این اطلاعات را فراهم خواهد کرد.
  آن احتمالا به عنوان یک برنامه آماری مربوط به وب سایت کامل نمی باشد،
  که از یک سرور واقعی شما اجرا می شود.

زمانی که یک برنامه ای مربوط به آمار وب سایت در سرور شما نصب می شود،
آنالیزگر گوگل، لینک میزبان را به شما نشان نخواهد داد
(ارتباط به طور مستقیم با تصاویر شما در سایت شما)،

به عنوان مثال تصاویر شما، PDFها، گزارشات، و … .
این افراد، محتوا و اطلاعات وب سایت شما را و هم چنین پهنای باند شما را می دزدند،
در صورتی که آن ها اجازه شما را برای انجام این کار نداشته باشند.
با این اطلاعات، شما می توانید HOTLINK را متوقف کنید.

نتایج موتورهای جستجوآیا شما اولین صفحه را برای کلمات کلیدی- عبارت های کلیدی که از شما می خواهند نشان می دهید؟
در صورتی که شما آن در برخی از موارد ارائه داده اید،

به عنوان مثال در چند ماه برای به دست آوردن صفحه اول از نتایج جستجو، به طور طبیعی احتمالا آن زمان مناسبی برای جستجوی محتوا و مرورهای شما می باشد.

ممنون که تا پایان با سئوبلک در مقاله نگهداری یک وب سایت  همراه بودید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

سایتتو رایگان آنالیز کن

مدیریت محتوا و سئو در وردپرس x بخوانید...