نمونه برند بوک

نمونه برند بوک

نمونه برند بوک

استراتژی های برند،نمونه برند بوک، ساختار هویت بصری،لحن صدا و هویت کلامی. چرا لازم است کسب و کارها برند بوک داشته باشند؟در ادامه با مهراکت همراه باشید.

برند بوک چیست؟

برند بوک (به انگلیسی: Brand Book یا Brand Bible یا Brand Guideline | به فارسی: کتابچه برند یا کتاب مقدس برند یا کتابچه راهنمای برند)، مجموعه‌ای گردآوری شده از یک سری اصول و قوانین است که به این سوال پاسخ می‌دهد. همانطور که در مقالات قبل نیز اشاره کردیم برندها همانند ادیان و مذاهب دارای المان هایی برای ایجاد وفاداری برند و قبیله سازی هستند که در بین آن ها کتاب مقدس برند  یا برند بوک (کتابچه برند) سندی مکتوب است که کار آن معرفی کامل برند در راستای برندسازی بهتر و کاراتر می باشد.

این کتابچه به نوعی هویت یک برند که قسمت عمده آن شامل هویت بصری است را تشکیل می دهد که عناصر سازنده برند بطور دقیق مشخص می کند. برند بوک، کتابچه ایی راهنما است از یک برند تازه تاسیس یا یک برند شناخته شده که تمامی متعلقات این برند مانند طراحی لوگو، اوراق اداری، ظاهر وب سایت، معرفی نرم افزار بصورت کلی، درباره ی برند، تاریخچه برند و چگونگی استفاده از آن به صورت درستی توضیح داده شده است تا همه ی افراد به یک فهم عالی از اهداف و فلسفه وجودی این برند برسند و با این برند به خوبی ارتباط برقرار کنند.

نمونه برند بوک

نمونه برند بوک

چرا لازم است کسب و کارها برند بوک داشته باشند؟

بزرگترین مزیت داشتن برند بوک این است که به کسب و کار شما ثبات و انسجام می بخشد.

سازگاری در ارسال پیام و ارائه تصویر، لحن، شخصیت و هویت برند شما را تداعی می کند.

و در بلندمدت، اعتماد و وفاداری را در مخاطبان هدف پرورش می دهد. طرحی که بسیار متنوع است، می تواند به طور گیج کننده ای ناسازگار باشد، که این باعث تضعیف هویت و اعتبار برند می شود.

مختص شما:  طراحی کمپین بازاریابی

برند بوک علاوه بر ارائه یک تصویر یکنواخت از برند به مخاطبان هدف، می تواند به ایجاد و ارتقا یک فرهنگ و هویت منحصر به فرد کمک کند و در نتیجه باعث حفظ و ارتقای کارکنان شود.

عناصر اصلی یک برند بوک

به طور معمول، این نوع کتابچه ها شامل سه بخش اصلی هستند:

 1. استراتژی های برند
 2. هویت بصری و ساختار تصویری
 3. هویت کلامی و دستورالعمل های ارتباطی

  استراتژی های برند

  در این بخش شما باید ماموریت برند، ارزش ها و مخاطبان خود را مشخص کنید.

  از آن جایی که فواید و ویژگی های برند بر مبنای هویت برند تعریف می شود، تشریح کامل هویت برند در ابتدای برند بوک باعث می شود درک درستی از استراتژی ها و محتوایی که در ادامه وجود دارد ایجاد شود.

  این بخش در برند بوک های مختلف متفاوت و کم یا زیاد است اما حداقل هایی باید در این قسمت وجود داشته باشند که عبارتند از:

  • ماموریت و چشم انداز برند
  • فواید و ارزش های برند
  • هویت و شخصیت برند

   

  چشم انداز و ماموریت برند، کلیه تصمیمات تجاری را راهنمایی می کنند و برند را به سمت اهداف بلند مدت خود مانند ارائه آگاهی در مورد برند، اعتماد و وفاداری مشتریان سوق می دهند.پاسخ به سوالات زیر می تواند به تعیین چشم انداز و ماموریت برند شما کمک کند:

   

  1. می خواهید برند شما چقدر رشد شود؟
  2. آیا قصد دارید در آینده با محصولات و خدماتی که در حال حاضر ارائه نمی کنید، خود را توسعه دهید؟
  3. می خواهید برند شما چه نوع تداعی در دهن مخاطب ایجاد کند؟
  4. مأموریت برند باید فاقد هرگونه مفهوم مبهم باشد و خود را بر اساس سوالات زیر تثبیت کند:
  5. هدف برند شما و دلیل وجود آن چیست؟
  6. در تلاش است چه تفاوتی ایجاد کند؟

  به محض پاسخ دادن به این موارد، کسب و کار شما قادر خواهد بود در رقابت متمایز شود، باعث ایجاد مشارکت بیشتر در مصرف کننده و استخدام استعدادهای متناسب با چشم انداز شرکت شود.

  هم مأموریت و هم چشم انداز برند شما باید در ابتدایی ترین بخش برند بوک باشد تا دلیل اینکه دیگران باید از گایدلاین برند پیروی کنند را بیان کند.

  هویت برند بر اساس مدل های مشخص طراحی می شود که مرکز اصلی تمامی استراتژی های برند است. فواید، ارزش ها (باید ها و نبایدها)، ویژگی ها، شخصیت، هویت کلامی و بصری بر مبنای این هویت برند طراحی و برنامه ریزی می شوند.

  شخصیت برند کمک می کند تا لحن صدای مناسب برای پیام رسانی  و هویت کلامی درست شکل بگیرند تا تداعی درستی از برند در ذهن مخاطب ایجاد شود.

  مخاطب هدف یکی از مهمترین مواردی است که باید تعریف شود و برای انجام این کار، باید از خود بپرسید:

  شما می خواهید چه نوع افرادی از محصولات شما استفاده کنند؟

  دوست دارید چه افرادی از سایت شما بازدید کرده و در خبرنامه های شما اشتراک بگیرند؟

  نیازها، خواسته ها و ارزش های مخاطبان شما چیست و شما چه نقشی در آنها دارید؟

  شناخت بازار باعث تمرکز بر مخاطبان خاص می شود و به شما امکان می دهد پیام خود را مطابق با مشخصات جمعیتی بسیار خاص تنظیم کنید.

  اما نکته مهم برای شناخت مخاطبان، تعریف پرسوناها یا مینی ساگاها برای مخاطبان است که باید بر مبنای لایف استایل یا سبک زندگی تعریف شوند.

  چرا برندبوک بسازیم؟

  مهم‌ترین دلیل برای ساخت برندبوک ایجاد یکپارچگی و ثبات است. وقتی شما برندبوک ندارید هر طراح و بازاریاب ایده‌های خود را به هر نحوی که مناسب می‌بینند ارائه می‌دهند. آنها به جای بیان هویت برند، برداشت خودشان از برند را ارائه می‌دهند. تعارض در طراحی‌ها باعث می‌شود برند سردرگم و آشفته به‌نظر برسد و هویت برند را ضعیف و اعتبار آن را کاهش می‌دهد.

  برندبوک می‌تواند برای کارکنان جدید هم مفید باشد. و آنها سریع‌تر با هویت و قوانین برند هماهنگ شوند.

  نمونه برند بوک

  نمونه برند بوک

  قبل از ساخت برندبوک چه چیزهایی باید بدانیم؟

  باید تعادل را رعایت کنید، نه بیش‌از حد سخت و مانعی برای خلاقیت و نه سست و بی‌فایده باشد. ساخت برندبوک باید گروهی انجام شود و مدیران، طراحان و کپی‌رایترها هریک تاحدودی درگیر باشند و شخصی با اقتدار کافی برای تصمیم‌گیری، وظیفه هماهنگی و شکل‌ دادن به آن‌ را برعهده داشته باشد. راهنمای برندی که کارکنان از آن بی اطلاع اند یا به آن احترام نمی‌گذارند بی‌معنی است.

  درمورد برند

  • ماموریت و چشم‌انداز برند (Mission, Vision): یک بیانیه ماموریت درمورد اینکه چرا شرکت شما وجود دارد و به‌کجا می‌خواهد برود بنویسید. می‌تواند خیلی بزرگ باشد (می‌خواهید جهان را تغییر دهید) یا کوچک باشد ( یک مشکل کوچک و آزار‌دهنده را حل می‌کنید).
  • مخاطب هدف: توضیح دهید که مشتریان شما چه کسانی هستند و به چه دلیل آنها به شما نیاز دارند (به‌عنوان مثال چگونه محصولات یا خدمات شما مشکلات آن‌ها را حل میکنند).
  • شخصیت: لیستی از ۳ تا ۵ ویژگی که برند شما را توصیف می‌کند، برای مثال کلاسیک یا به‌روز، خشک و مصنوعی یا گرم و صمیمی؟ از تیم خود برای دیدگاه بهتر بپرسید. همچنین ۳ تا ۵ ویژگی که برند توصیف کننده برند شما نیست هم می‌تواند مفید باشد.
  • ارزش‌ها: اصولی برای هدایت کردن تصمیم‌ها و اقدامات شرکت. ارزش‌های قابل یادآوری، کارکنان را در یک مسیر ثابت نگاه می‌دارد.
   نمونه برند بوک

   نمونه برند بوک

   در ادامه با مطالب زیر همراه باشید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مطالب مشابه

روش های ترغیب مشتری به خرید x بخوانید...