نقش دامنه در سئو

نقش دامنه در سئو

در این پست میخواهیم در مورد نقش دامنه در سئو صحبت کنیم با ما همراه باشید

دامین چیست؟

دامین، نام منحصر به فرد آدرس یک سایت است.
این نام شامل سه قسمت می باشد: قسمت Top-Level Domain یا همان پسوند دامنه، قسمت Domain Name یا همان نام دامنه و قسمت Subdomain یا همان قسمت پیشوند دامنه که استفاده از آن به انتخاب شماست.

به ترکیب قسمت نام دامنه و پسوند آن Root Domain گفته می شود. قسمت http:// جزیی از آدرس صفحه و پروتکل آن است، اما جزیی از نام دامنه محسوب نمی گردد.

نقش دامنه در سئو

در ادامه به بررسی دقیق تر هر یکی از این قسمت ها می پردازیم.

قسمت پسوند دامنه

پسوند دامنه شامل عباراتیست که در انتهای نام دامنه می آید و موارد زیر نمونه هایی از آن هستند:

.com
.net
.org
.edu

این پسوند ها در بیش از 1000 نوع وجود دارند
و موارد کم کاربردتری از قبیل .Book.، Clothing.، Dog و .Lifeinsurance نیز شامل می شود. پسوند دامنه بر اساس کشورها هم وجود دارد و نام پسوند متعلق به ایران، .ir است.

نام دامنه

نام دامنه دومین سطح سلسله مراتبی آن محسوب می شود.
این نام از طریق رجیسترار ها خریداری شده  و در مثال های زیر به شکل پر رنگ مشخص شده اند:

www.example.org
www.msn.com

موتورهای جستجو از نام دامنه ها در پارامترهای رتبه بندی سایت ها استفاده می کنند، اما تاثیر آن ها به دلیل سو استفاده اسپمرها، زیاد نمی باشد. به همین دلیل گوگل با نام های بسیار طولانی که با عبارات کلیدی بسیار بلند مشابهند، برخورد می کند.

نقش دامنه در سئو

تاثیر نام دامنه بر سئو وب سایت

نام دامنه به تنهایی نمی تواند رتبه قابل توجهی در گوگل برای وب سایت به همراه داشته باشد اما این گونه هم نیست که از فیلترهای موتور های جستجوی گوگل عبور نکند.  انتخاب نام دامنه از آنجایی مهم و ضروری می باشد که شاید نام دامنه مناسب تاثیر بسزایی در رتبه بندی وب سایت نداشته باشد اما یک وب سایت با دامین نامفهوم، بی کیفیت و نامناسب ممکن است امتیازات منفی فراوانی از موتورهای جستجوی گوگل دریافت کند و حتی سایت به عنوان Spam شناخته شود.

انتخاب نام دامنه براساس EMD و تاثیر آن بر سئو سایت

تا قبل از سال 2012 انتخاب نام دامنه بر اساس Exact Match Domain) EMD) طرفداران زیادی داشت. EMD به معنای استفاده دقیق از کلمات کلیدی در انتخاب نام دامنه می باشد. برای مثال اگر شخصی در زمینه ساخت طلای ارزان قیمت فعالیت داشت نام دامنه خود را www.make-cheap-Jewelry.com انتخاب می کرد و بدون هیچ فعالیتی در رتبه اول سایت گوگل قرار می گرفت.

مختص شما:  آپدیت هسته گوگل

اما یک بروزرسانی ناباورانه توسط گوگل این افراد را غافلگیر کرد.
در سال 2012 طی بروزرسانی که روی EMD انجام گرفت تمام دامنه های تطبیق دقیق بی کیفیت دچار افت شدید در رتبه خود شدند
و حتی بعضی از آنها که spam شناخته شدند به قعر جستجوی گوگل رفتند.

در واقع نام دامنه در سئوی سایت موثر است اما تاثیر آن آنقدر چشمگیر نیست که نام برند
و شرکت خود را قربانی کلمات کلیدی سایت کنیم.

بیشتر بدانید:

 

 

نکات موثر انتخاب نام دامنه بر سئو سایت

  1. بهترین انتخاب برای نام دامنه سایت نام برند یا نام تجاری کمپانی می باشد. زیرا هم بخاطر سپاری آن برای کاربران راحت تر است و هم توسط مشتریان شما سرچ می شود.
  2. در صورت تمایل می توانید نوع فعالیت خود را با یک dash در ادامه نام برند خود قرار دهید. برای مثال اگر در زمینه دکوراسیون فعالیت دارید نام دامنه خود را بصورت زیر قرار دهید. www.your brand name-decoration.com
  3. از بکار بردن کلمات فینگیلیش در نام دامنه خودداری کنید. برای مثال موتور های جستجوی گوگل متوجه کلمه dekorasiyon به جای decoration نمی شوند و نمی توانند ارتباط آن را با نوع فعالیت شما درک کنند و به عنوان کلمات نامفهوم برای شما امتیاز منفی در نظر می گیرند.
  4. سعی کنید نام دامنه ای را ثبت کنید که قبل از شما کس دیگری آن را ثبت نکرده باشد. براساس آیتم domain history ، نام دامنه ی که بیش از یک بار drop شده باشد یک امتیاز منفی را برای مالک در نظر می گیرد.
  5. پسوند سایت را مناسب با نوع فعالیت خود انتخاب کنید، برای مثال برای وب سایت هایی که زبان پیش فرض آنها انگلیسی است و مخاطبان خارج از کشور دارند ir گزینه مناسبی نیست.
مختص شما:  دانلود آموزش سئو وردپرس

دامنه انتخابی قابل برندیگ باشد

Brandable یا برند شدن یک دامنه به این معنی می باشد که اگر یک نام دامنه برای وب سایت خود انتخاب می کنید فرد با شنیدن نام دامنه به نام برند یا نام  تجاری شرکت شما پی برد. استفاده از شماره ها و خظ تیره در نام دامنه یک مشکل بزرک می باشد که معمولا توسط افراد انتخاب می شود در صورتی که آنها یک نام خاص نمی باشد و حالت عمومی دارند و مناسب برای برندینگ نمی باشند

ممنون که با مهراکت همراه بودید

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

سایتتو رایگان آنالیز کن

مشاوره رایگان سئو در شیراز x بخوانید...