طراحی برندینگ

طراحی برندینگ

طراحی برندینگ

ر این مقاله خواهیم گفت که برندینگ چیست؟ و ارتباط بین طراحی گرافیک و برندینگ را بیان می نماییم.

برای اینکه بدانیم برندینگ چیست؟ باید ابتدا شناخت درستی از مفهوم برند و برندسازی داشته باشیم و پس از آن مفهوم برندینگ و برندسازی را توضیح خواهیم داد.

امروزه به علت رقابت شدیدی که میان شرکت ها و سازمان ها به واسطه وجود محصولات بی شمار و با کیفیت های متفاوت و یا کثرت ارائه دهندگان خدمات به مشتریان وجود دارد ، برندینگ ارزش و جایگاه ویژه ای را پیدا کرده است.

تبلیغات و بازاریابی از پایه های برندینگ هستند که در این مسیر طراحی گرافیک نقش پررنگی در تبلیغات و طراحی عناص تبلیغاتی دارد.

طراحی برندینگ

طراحی برندینگ

برندینگ چیست؟

از برند به عنوان نماد خوش نامی سازمان یاد می شود و این موضوع تا جایی اهمیت پیدا کرده است که صاحب نظران این حوزه، برند را صاحب شخصیت می دانند.

از دیدگاه کاتلر، برند یک نام، عبارت یا اصطلاح، نشانه، علامت، طراحی لوگو و نماد، طرح یا ترکیبی از آن ها است که هدف آن معرفی کالا یا خدمتی است که یک فروشنده یا گروهی از فروشندگان عرضه می کنند و بدین وسیله آن ها را از محصولات شرکت های رقیب متمایز می نمایند.

در حقیقت، برندینگ یک ابزار استراتژیک قدرتمند برای جایگاه ­یابی تلقی می­شود که محصول را قادر می­سازد تا با استفاده از مزایا و وعده ­ها در میان رقبای خود و در اذهان مشتریان، ایستادگی کند.

طراحی برندینگ

طراحی برندینگ

برندینگ قوی سبب تمایز محصول از محصولات رقبا، کاهش هزینه­ های جستجو ، حداقل کردن خطرات و ریسک های درک شده و ارائه کیفیت بالا از دید مشتری می گردد.

برندینگ با تصویر ذهنی مطلوب، مزایای زیادی برای شرکت دارد که مهمترین آنها، معرفی محصولات جدید با همان نام تجاری و به عبارتی توسعه برند است.

توسعه برند، از تصویر ذهنی مشتری و آگاهی او از برند و ارزش ویژه برند استفاده کرده و توسعه کسب و کار را تسهیل می­دهد.

برندینگ دربرگیرنده مجموعه ای از مفاهیم و رنگ ها ، اشکال ، ویژگی ها ، نماد های یک محصول , خدمت یا شرکت و سازمان می باشد.

مختص شما:  روش های ترغیب مشتری به خرید

ارتباط برندینگ با طراحی گرافیک

برندینگ و تصویر ذهنی مثبت از برند، نیازمند برنامه های بازاریابی و تبلیغات است که بتواند تداعی های نیرومند، مطلوب و منحصر به فرد را با برند در حافظه پیوند بزند. میزان آگاهی از برند، از دیگر عوامل موثر در تمایل به خرید مشتریان است.

طراحی گرافیک از این جهت که می تواند منجر به خلق تبلیغات جذاب در راستای برندینگ شود ارتباط نزدیکی با آن دارد.

از طراحی گرافیکی به منظور بیان نقاط قوت محصولات یک برند به صورت تصویری استفاده می شود و از آنجا که برند تداعی کننده ویژگی های یک محصول یا شرکت می باشد ، در تمام ابعاد یک سازمان موثر خواهد بود.

برند یا نام و طراحی نشان تجاری ،می تواند وضعیت یک شرکت و سازمان را دگرگون کند و با افزایش محصولات در بازار و همچنین تشدید رقابت میان تولیدکنندگان و شرکتها ،برندینگ راهی اساسی جهت پیشی گرفتن از رقبا می باشد.

به همین دلیل ارتباط آن با طراحی گرافیک و تاثیر چشمگیر گرافیک در برندینگ غیر قابل چشم پوشی است.

تفاوت بین طراحی لوگو و برند چیست؟

طراحی لوگو فرایند طراحی یک آرم است. برندسازی فرایند ساخت یک برند است. به عبارت دیگر، برندسازی یک استراتژی است که توسط شرکت‌ ها طراحی شده ‌است تا به افراد کمک کند بتوانند محصولات و شرکت را به سرعت شناسایی کنند و به آنها دلیلی برای انتخاب محصولات خود ارائه دهند.

طراحی برندینگ

طراحی برندینگ

استراتژی برندسازی مشخص می ‌کند که یک برند نمایانگر چه مفاهیمی است و چه چیزهایی را نمایش نمی‌ دهد. برندسازی با استفاده از ابزارهای مختلف قابل انجام است. برخی از عناصری که در استراتژی برندسازی مورد استفاده قرار می ‌گیرند عبارتند از:

  • تعریف برند: هدف، ارزش ‌ها، مامورریت
  • هویت برند: نام، لحن صدا، طراح هویت بصری (که شامل طراحی لوگو)
  • تبلیغات و جنبه ‌های ارتباطی: تلویزیون، رادیو، مجلات، تبلیغات در فضای باز، وب‌ سایت، برنامه‌ های تلفن همراه…
  • حمایت مالی و مشارکت
  • طراحی محصول و بسته ‌بندی
  • تجربه‌های محتمل در آینده
  • تجربه فضای کاری و سبک مدیریت
  • خدمات مشتری
  • استراتژی قیمت ‌گذاری
مختص شما:  نحوه صحبت تلفنی با مشتری

همانطور که می ‌بینیم، طراحی لوگو یکی از ابزاری ‌هایی است که برای طراحی هویت بصری یک برند به کار می ‌رود.

چرا وجود لوگو برای اهداف برندسازی بسیار مهم است؟

گرچه لوگو تنها یکی از عناصر برندسازی است، اما به احتمال زیاد در اکثر نقاط ارتباطی با مشتریان و سایر افراد ذی ‌نفع اثرات و حضور آن قابل مشاهده است، مانند: وب‌ سایت، بروشور، ست اداری، محصولات تولیدی، بسته ‌بندی، تبلیغات، لباس، فروشگاه ‌ها و غیره.

بنابراین یک لوگو می ‌تواند به عنوان یکی از اصلی ‌ترین عناصر گرافیکی در نظر گرفته شود که به مردم امکان می ‌دهد به سرعت یک سازمان، محصولات و خدمات آن را شناسایی کنند و اغلب اوقات، اولین موردی خواهد بود که مردم برای شناسایی محصولات و خدمات شما از آن بهره خواهند برد.

در چنین موقعیت‌هایی است که یک لوگو، که به خوبی برای اهداف برندینگ طراحی شده است، بسیار مهم است:

1- یک لوگوی خوب ‌طراحی ‌‎شده به افراد اجازه می‌ دهد تا برند شما را به سرعت شناسایی کنند و به یاد آورند.

به یاد داشته باشید وجود لوگو یکی از اصلی‌ ترین عناصر شناسایی شما توسط مشتریان و مخاطبان است. در این صورت در عرض چند ثانیه، در کانال ‌های مختلف ارتباطی تشخصی داده می ‌شوید.

2- به انسجام و هماهنگی برند در کانال ‌های ارتباطی شما با مشتری کمک می ‌کند.

این مسئله نوعی هارمونی در کانال ‌های مختلف ارتباطی (که محصول در آنها تبلیغ می ‌شود و در معرض دید عموم قرار می ‌گیرد) ایجاد می ‌کند. در دنیای امروز، مشاغل و سازمان ‌ها روی پلتفرم‌ های مختلفی از جمله وب ‌سایت ها، وبلاگ ‌ها، رسانه‌ های اجتماعی، رویدادها، اعلامیه‌ ها، بروشورها و کارت ‌های ویزیت و غیره وجود دارند. داشتن یک لوگوی چندمنظوره به شما امکان می ‌دهد به طور مناسب و هماهنگ و هارمونیک برند خود را به نمایش بگذارید.

( جهت اطلاع از خدمات طراحی سایت در شیراز کلیک کنید. )

3- بخشی از هویت برند شما است. 

لوگوی برند یا سازمان شما، بخشی از هویت بصری برند شما است. این موضوع بسیار مهم است، زیرا یکی از اصلی ‌ترین ابزارها خواهد بود که به ‌طور گرافیکی بتواند نام تجاری، ارزش ‌ها و شخصیت شما را به مخاطبانتان نشان دهد.

مختص شما:  نکته برای بهبود برندسازی شما

4- نوعی تصویر حرفه ‌ای از شما ایجاد می ‌کند و انتظارات را بالا می برد

مردم انتظار دارند که یک برند، ظاهر حرفه ‌ای داشته باشد و انتظارات آنها از لوگو شروع می‌شود. یک طراحی مناسب برای لوگوی محصولتان، که توسط یک طراح متخصص اجرا شده است باعث می‌ شود برند شما در مقابل دیگر رقبا قد علم کند، همینطور قابل اعتماد‌تر به نظر برسد. استخدام یک طراح حرفه‌ ای داشتن لوگویی منحصربه ‌‌‌‌فرد و خلاقانه را، که نشانگر هویت برند شماست، افزایش می ‌دهد.

5- این مارک شما را از در رقابت با رقبا متمایز می کند.

برندها می ‌توانند با لوگویشان خود را از رقبا متمایز کنند. استفاده از رنگ ‌ها، شکل ‌ها، استایل ‌های متنوع، روشی عالی برای نشان دادن این است، که برند شما چه چیز هست و چه چیز نیست.

6- می ‌تواند ارتباط عاطفی با سهامداران شما را تسهیل و وفاداری به برند را تقویت کند.

مردم هنگام دیدن لوگوی شما باید فوراً با برند شما ارتباط برقرار کنند. طراحی لوگوی خوب باعث می‌شود افراد سازمان شما را به خاطر بسپارند و نسبت به شما و محصولتان یک احساس داشته باشند. اگر این احساس مثبت باشد پروسه‌ ی برندینگ شما هم مثبت خواهد بود.

 

نتیجه گیری

لوگو به خودی خود یک عنصر گرافیکی است که نشانگر برند است، در حالی که یک برند ترکیبی از تمام جنبه‌ های ملموس و ناملموس است که نمایانگر سازمان است و برای مخاطب شما تجربه خلق می ‌کند. بدون برند، لوگو معنای واقعی نخواهد داشت، یعنی صرفاً یک عنصر گرافیکی خواهد بود. ترکیب یان دو، یعنی لوگویی که به خوبی طراحی شده باشد و یک استراتژی مؤثر برندسازی، به سازمان ‌ها کمک می کند به مخاطبان مورد نظر خود دست پیدا کنند و در عین حال یک برند مقاوم و پیشرو در صنعت خود باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

سایتتو رایگان آنالیز کن

raminanucom آموزش کسب و کار x بخوانید...