سئو خاکستری

سئو خاکستری

سئو خاکستری

در این مقاله که توسط مهراکت منتشر شده، همه مطالب سئو خاکستری به شما انتقال داده میشود و در ادامه 15 روش سئو کلاه خاکستری به شما آموزش داده میشود

با سئوبلک همراه باشید

سئو کلاه خاکستری چیست؟

تعریف سئو کلاه خاکستری سخت است. براساس تعریفی که جان اندرو، متخصص سئو، بیان کرده است: ” سئو کلاه خاکستری” چیزی بین سئو کلاه سفید و سیاه نمی باشد. بلکه شامل تکنیک هایی که اگر گوگل متوجه استفاده آن ها شود، سایت شما را جریمه می کند و افرادی بیشتر از این تکنیک ها استفاده می کنند که خیلی به قانون پابند نمی باشند ولی در نظرشان نمی خواهند کار غیر قانونی کنند.”

اگر تکنیک های سئو کلاه خاکستری توسط حرفه ای ها مورد استفاده قرار بگیرد، کاملا می تواند موثر باشد، ولی باید بدانید که شما در واقع با استفاده از تکنیک ها، به نوعی در لبه آتش و پرتگاه راه می روید. یک اشتباه کوچک می تواند شما داخل پرتگاه بیندازید. برای همین نمی تواند خیلی مطمئن بود که استفاده از این تکنیک ها کاملا جواب صددرصد به شما بدهد. در واقع سئو کلاه خاکستری شامل تکنیک هایی است که خیلی شبیه به سئو کلاه سیاه است اما اگر به درستی استفاده شود، می تواند برای افزایش رتبه وب سایت موثر واقع شود.

چرا سئو کلاه خاکستری اهمیت دارد؟

درک صحیحی از سئو کلاه خاکستری اهمیت زیادی دارد برای اینکه اگر به درستی تکنیک های استفاده شود، می تواند به راحتی باعث افزایش رتبه سایت شما شود و از طرف دیگر، باعث صرفه جویی هزینه شود. الگوریتم گوگل خیلی باهوش است و همانطور که می دانید هرساله تغییرات زیادی در این الگوریتم انجام می شود. بعضی از تکنیک های کلاه خاکستری ممکن است بعدا توسط گوگل در لیست جریمه قرار بگیرید، برای همین متخصص سئو باید اطلاعات خود را در این زمینه همیشه به روز نگه دارد.

سئو خاکستری

آیا باید از متدهای سئو کلاه خاکستری نیز استفاده کنیم؟

اگر با متدهای آن آشنا نیستید، توصیه می کنیم که به هیچ وجه استفاده نکنید.
زیرا گوگل خیلی حساس است
و رعایت نکردن یک نکته کوچک می تواند باعث آسیب رساندن به رتبه سایت شما شود
و مورد جریمه گوگل قرار بگیرید.

قبل از استفاده از هرگونه تکنیکی چه سفید، سیاه یا خاکستری، حتما در خصوص چگونه استفاده از آن تکنیک تحقیق کنید
تا به اشتباه آن را به کار نبرید. هر تکنیک یا متدی که از خط قرمزگوگل عبور نکند، می تواند مفید باشد.

بیشتر بخوانید:

تکنیک های سئو خاکستری

1. خرید دامنه های منقضی شده

اولین روش سئو کلاه خاکستری که در این مقاله می خواهم به شما معرفی کنم، روش خرید دامین های منقضی شده و در نهایت بک لینک گرفتن از آن است. این روش در بین سئوکاران کلاه خاکستری معمول است.

در این روش ابتدا می توانید به سایتی مانند سایت www.ExpiredDomains.net مراجعه کنید. سپس یکی از کلمات کلیدی خودتان را که می خواهید دامینی مرتبط با آن خریداری کنید، جستجو کنید.

به عنوان مثال من می خواهم در حوزه لوازم آرایشی یک وبسایت ایجاد کنم و از آن بک لینک بگیرم. پس واژه Makeup را جستجو می کنم. نتایج همانند عکس زیر نمایان می شود :

سئو خاکستریهمانطور که می بینید لیست بلند و بالایی از دامین های منقضی شده برای شما نمایان می شود که پارامترهای مختلف نیز در مقابل آن آورده شده است.

به عنوان مثال عبارت BL مخفف Backlink است
و اگر روی آن کلیک کنید، نتیجه ها به ترتیب تعداد بک لینک هر دامنه مرتب می شود،
مانند عکس زیر ؛

سئو خاکستری

همانطور که می بینید رتبه اول ۸۵۵ هزار بک لینک دارد. اما حواستان باشد که حتما به یک نکته خیلی ریز هم توجه کنید!!

در این جدول DP عبارتست از تعداد دامنه هایی که به دامنه مذکور بک لینک داده اند. در این تصویر رتبه اول از ۳ دامنه، ۸۵۵ هزار بک لینک گرفته است! امیدوارم متوجه نکته ریز شده باشید !!! (Hint : احتمالا دامین پنالتی شده 🙂 به همین دلیل هم صاحب آن دیگر تلاشی برای تمدید کردن دامنه نکرده است!)

نکات خرید دامنه های منقضی شده
 • تعداد بک لینک ها نسبتا زیاد باشد.
 • تعداد بک لینک ها با تعداد Root Domain متناسب باشد.
 • به عمر دامنه توجه کنید چرا که هرچه عمر دامنه بیشتر باشد، بهتر است.
 • ACR هم هرچه بیشتر باشد بهتر است! جلوتر به آن اشاره خواهم کرد.
 • اسپم اسکور دامنه مدنظر را در ابزار لینک اکسپلورر Moz چک کنید.

* نکته : دامین های منقضی شده .ir را می توانید از آدرس www.nic.ir/Just_Released ببینید. البته فقط آدرس دامین را می بینید نه این اطلاعات جامع و کامل را !

پس از اینکه دامین مدنظر را خریداری کردید، می توانید محتواهایی که قبلا داخل آن بوده است را پیدا کرده و مجددا داخل آن قرار بدهید و پس از مدتی می توانید فرآیندهای بک لینک گرفتن خود را آغاز کنید.

مختص شما:  کد 200 http

برای اینکار می توانید از سایت Archive.org استفاده کنید. در این سایت شما آدرس دامنه مدنظر را وارد می کنید و می توانید نسخه های مختلف آن در تاریخ های مختلف را ببینید و محتواهایش را کپی کرده و داخل وبسایت بارگزاری کنید.

* حرفه ای ها بخوانند : پارامتر ACR که بالاتر ذکر شد، عبارتست از تعداد دفعاتی که دامین مذکور توسط سایت Archive.org کراول شده است و هرچه این تعداد بیشتر باشد طبیعتا بهتر است! چرا که محتوای بیشتری در اختیار دارید!

2.اکانت های  شبکه های اجتماعی جعلی درست کنید

با ساخت چندین اکانت جعلی در شبکه های اجتماعی درانها  فعالیت کرده
و اقدام به گرفتن بک لینک از شبکه های اجتماعی مانند فیس بوک، توییتر، لینکدین و … کنید.

3. طراحی مجدد سایت

متخصصان سئو همواره تاکید داشته اند که بعد از چند سال سایت خود را طراحی مجدد کنید برای اینکه با طراحی مجدد، به خاطر عوض شدن کدها و دستورات ، الگوریتم های گوگل آن را به عنوان یک محتوای جدید می شناسد و برای همین دلیل ارزش جدیدی برای آن قائل می شود. البته این نکات خیلی ریزی دارد  که اگر رعایت نشود ممکن است رنک سایت شما نابود شود.

4. ایجاد کامنت در سایت های خود و دیگر سایت ها

یکی دیگر از اقدامات ایجاد کامنت در دیگر سایت ها و یا حتی در سایت خود شماکه به بخش های مختلف سایت  لینک داده اید.
اگر این کار به درستی استفاده شود،
می تواند مفید واقع شود و یکی از  تکنیک های فوقالعاده سئو کلاه خاکستری است،
ولی ممکن است بعدا گوگل لینک های موجود در کامنت را جریمه کند،
بخصوص اگر توسط صاحبان سایت ها اسپم شود

سئو خاکستری

5. سئو منفی

خیلی مشخص نیست که تکنیک سئو منفی یا Negative SEO یک روش سئو کلاه خاکستری است یا کلاه سیاه، اما به هرحال یک روش خلاقانه و البته غیر اخلاقی است!

فلسفه و منطق این تکنیک بسیار ساده است ؛

فرض کنید شما در یک مسابقه دو شرکت کرده اید و در حال حاضر نفر دوم هستید. برای اینکه بتوانید به مقام اول دست پیدا کنید، یا باید تندتر از نفر اول بدویید و او را پشت سر بگذارید، یا باید برحسب اتفاق یا شانس، از سرعت نفر اول کاسته شود و یا از روی خوش شانسی شما، ناگهان زمین بخورد! در این صورت است که شما بدون نیاز به تندتر دویدن، اول می شوید!

این مثال، فلسفه کلی سئو منفی است.

رتبه بندی ها در گوگل به رتبه بندی در مسابقه دو شباهت دارد. شما همیشه در تلاش هستید که به رتبه ۱ گوگل برسید اما گاهی اوقات شاید زمان و هزینه لازم برای این کار را در اختیار نداشته باشید. در این حالت است که سئو منفی گزینه پیش روی شماست.

در واقع کاری که باید بکنید این است که سبب پنالتی شدن یا افت رتبه سایت بالاتر از خود بشوید، تا بتوانید جای آن را بگیرید.

این روش معمولا با خریدن تعداد زیادی بک لینک اسپم برای رقیب انجام می شود.

در این حالت گوگل به اشتباه تصور می کند که رقیب شما، خود اقدام به خرید چنین بک لینک هایی کرده است و بنابراین ممکن است او را پنالتی کند و سپس برای اینکه جای رتبه ۱ را پر کند، وبسایت شما را بر جایگاه ۱ می نشاند!

نکات سئو منفی :
 • اجرای سئو منفی بر روی وبسایت های بزرگ مانند دیجی کالا تقریبا نشدنی است، چرا که دیجی کالا امتحان خود را در مقابل گوگل پس داده است و گوگل اعتماد فوق العاده زیادی به این گونه وبسایت ها دارد.
 • اجرای سئو منفی بر روی وبسایت هایی که متخصصان سئو حرفه ای آن را اداره می کنند نیز تقریبا نشدنی است، چرا که به عنوان مثال در مورد خریدن بک لینک اسپم، اگر هر روز حواستان به بخش Links سرچ کنسول گوگل باشد، به راحتی می توانید بفهمید که چه بک لینک های اسپمی برای شما ساخته شده است و به راحتی آن ها را Disavow کنید.
 • سئو منفی فقط به خریدن بک لینک های اسپم برای رقبا ختم نمی شود. برای اجرای چنین تکنیک های سئو خاکستری ، نیاز است که خلاقیت داشته باشید و به روز باشید. (البته که من به هیچ عنوان این تکنیک را توصیه نمی کنم!)

* تکنیک سئو منفی/مثبت : علتی که نام این تکنیک جزئی را سئو منفی/مثبت گذاشته ام این است که در این روش شما برای رقیب خود سئو منفی انجام می دهید اما در واقع یک حرکت مثبت انجام داده اید! در این روش شما با استفاده از بخش Spam Report گوگل ، وبسایت رقیب خود را به گوگل ریپورت می کنید!!! (البته اگر خطایی در رابطه با سئو مرتکب شده باشد و نسبتا با سند صحبت کنید!) در این روش شاید به ضرر رقیب خود عمل کرده باشید اما در واقع به سالم بودن فضای وب کمک کرده اید!! (البته همچنان بنده این روش را توصیه نمی کنم، چرا که اخلاقی نیست :)))

مختص شما:  آموزش سئو وردپرس حرفه ای

6. بک لینک دادن به سایت خود

خرید بک لینک برای سایت به شدت توسط گوگل رد شده است اما هنوز افرادی هستند که با صاحبان سایت های دیگر تبادل لینک انجام میدهند. این تبادل روش های مختلفی دارد . استفاده از روش های بک لینک دهی خیلی مهم و موثر است. اگر به صورت آماتوری استفاده شود، سرانجام خوبی برای سایت شما نخواهد داشت. الگوریتم های گوگل انقدر باهوش هستند که شما نتوانید  با بک لینک از روش های مطالب محتوا آن را دور بزنید.

7. کلیک برروی دکمه های شبکه های اجتماعی

یکی از قدیمی ترین تکنیک ها است که شما می توانیدبا تغییر ip خود برروی لینک های موجود در شبکه های اجتماعی کلیک کرده تا به سمت سایت هدایت شوید.

8. قراردادن لینک در ایمیل سایت های خبری

این تکنیک همانند بک لینک است اما با این روش که شما به صاحبان آن سایت ها هزینه ای را می دهید که لینکتان در خبرنامه آن ها به عنوان یک خبر قرار بگیرد. این روش هم یک تکنیک سئو کلاه خاکستری می باشد که در صورت بروز یک اشتباه می تواند تاثیر منفی برای شما داشته باشد.

روش های زیادی دیگری هم وجود دارد، مانند پول دادن به دیگر سایت ها برای قرار دادن لینک ها، فروم ها و دایرکتوری هایی که فقط اجازه بک لینک می دهند و شما هم باید لینک سایتشان را در سایت خودتان قرار بدهید و غیره. حتی می توان از تکنیک های سئو کلاه سیاه هم نیز استفاده کرد فقط باید مراقب باشیم که تا آنجایی پیش برویم که از خط قرمز گوگل عبور نکنیم. دانستن چگونه استفاده از این تکنیک های خیلی مهم است و اگر به هیچ آشنا نیستید، حتما با یک متخصص در این زمینه مشورت کنید. سئو کلاه خاکستری به خودی خود بد نیست اگر به درستی استفاده شود.

9. به کارگیری کلمات کلیدی فقط در عنوان

بعضی از افراد، فقط کلمات کلیدی اصلی را در عنوان های اصلی وداخلی به صفحات به کار می برند و در متن مطلب خود هیچ اشاره به آن نمی کنند. درست است که نوشتن کلمه کلیدی در عنوان برای سئو  خیلی مفید است، اما گوگل به سرعت تشخیص می دهد که شما قصد دور زدن آن را دارید یا خیر ،اگر متن سایتتان خیلی کوتاه است این روش به عنوان تکنیک کلاه خاکستری جواب میدهد اما برای مطالب با طول بلند خیر

10. ثبت چندین مکان در نقشه گوگل

یکی از تکینک های سئو کلاه خاکستری، ثبت شرکت یا سایت خود در چند استان مختلف است.
اگر با سرچ محلی یا همان لوکال سئو (Local SEO) آشنا باشید،
میدانید که گوگل نسبت به مکان کاربر خود، نزدیک ترین جستجو ها را به او پیشنهاد میدهد.

به طور مثال کاربری که در اصفهان کلمه طراحی سایت را جستجو میکند،
با نتایج کلمه طراحی سایت در اصفهان و سایت ها وشرکت های مستقر در اصفهان روبرو میشود.

بعضی از سئو کاران کلاه خاکستری اقدام به ثبت سایت خود در نقشه استان های بزرگ کشور میکنند
تا در نتایج محلی آن شهر ها نمایش داده شوند.

البته این تکنیک نیاز به تجربه دارد و استفاده از آن ممکن است باعث جریمه شما شود.

11. استفاده از نام برند های معروف و ثبت شده

یکی دیگر از تکنیک های سئو کلاه خاکستری استفاده از معروفیت برند های بزرگ است.
این تکنیک که اغلب در سایت های فروشگاهی انجام میشود به این صورت است که یک سایت با استفاده از نام یک برند بزرگ در دامنه سایت، خود را در نتایج مربوط به آن بهینه میکند. به طور مثال شخصی کلمه nike را در دامنه خود به کار میبرد تا در جستجو هایی که با  استفاده از این کلمه انجام میشود نتیجه بهتری در سئو بگیرد.

سئو خاکستری

قبل از استفاده از این تکنیک باید بررسی کنید که برندی که شما میخواهید از آن در نام دامنه خود استفاده کنید اجازه چنین کاری را به شما داده باشد. برند wordpress یکی از برندهایی است که استفاده از آن در دامنه غیر مجاز است و در صورت استفاده، این شرکت میتواند با شکایت از شما، دامنه شما را غیرفعال کند.

12. خرید بازدید فیک برای سایت

در مقالات آموزش سئو داخلی گفته شد که در صفحات اول تا سوم گوگل، رفتار کاربران تأثیر بالایی بر افزایش یا کاهش رتبه شما در نتایج دارد. از همین رو بعضی از سئو کاران کلاه خاکستری اقدام به خرید بازدید های فیک از طریق گوگل میکنند و با این کار سعی در فریب گوگل دارند. البته که گوگل در این مورد دارای ضعف هایی نیز هست اما اگر نتوانید این تکنیک را به صورت حرفه ای انجام دهید گوگل سریعا متوجه شده و شمارا جریمه میکند.

منظور از حرفه ای بودن در این تکنیک رعایت نکاتی است که به سئو شما ضربه نزند. مثلا:

 • بازدید های شما نباید همه از یک مکان و ip باشند.
 • بازدید کنندگان باید پس از کلیک بر سایت شما حداقل چند دقیقه در سایت شما بمانند،
  سپس بر صفحه ای کلیک کنند و بعد از آن خارج شوند تا باعث افزایش bounce rate شما نشود.
 • نباید تعداد بازدید ها در یک برهه زمانی خاص به صورت ناگهانی بالا برود
 • استفاده از ربات های بازدید کننده میتواند باعث شک کردن گوگل شود و بهترین راه استفاده از کاربران واقعی است
 • و…
مختص شما:  سئو سازی سریع سایت

13. خرید سوشال سیگنال

در آموزش سئو خارجی گفته شد که سیگنال های شبکه های اجتماعی یکی از موارد تأثیر گذار بر سئو سایت است.در تکنیک کلاه خاکستری این روش، سئو کار کلاه خاکستری اقدام به خرید سوشیال سیگنال برای پست یا پست های مهم خود میکند. منظور از سوشال سیگنال، خرید اشتراک، لایک و کامنت برای پست های شبکه اجتماعی یا پست های سایت است.

این روش یکی از کم خطر ترین ترفند های سئو کلاه خاکستری است.

PBN .14 خاکستری

تکنیک لینک سازی شبکه ای یا PBN یکی از روش های لینک بیلدینگ کلاه سیاه است که اجرای آن می تواند جریمه ها و پنالتی های سنگینی توسط گوگل داشته باشد. اما بد نیست بدانید که می توان این روش را به شیوه کلاه خاکستری نیز اجرا کرد. (اگر درباره PBN اطلاع ندارید، ابتدا مقاله PBN یا لینک سازی شبکه ای را بخوانید.)

در تکنیک PBN خاکستری شما نیاز ندارید از ۰ یک شبکه امپراطوری را ایجاد کنید، بلکه به جای آن می توانید از پلتفرم های مختلف برای ایجاد این شبکه استفاده کنید.

به عنوان مثال به جای اینکه ۱۰۰ عدد وبسایت درست کنید، برای آنها محتوا تولید کنید،
اعتبار و ارزش آنها را افزایش دهید،
نکات امنیتی از دید گوگل را رعایت کنید
و سپس به سایت خود بک لینک دهید،
می توانید از راه میانبر استفاده کنید!

در روش PBN کلاه خاکستری شما می توانید بجای همین ۱۰۰ وبسایت، در ۱۰۰ پلتفرم مختلف شبکه خود را ایجاد کنید. به عنوان مثال ۲۰ صفحه فیسبوک، ۲۰ وبلاگ، ۲۰ صفحه در فروم، ۲۰ پروفایل در سایتی مانند نماشا و تماشا و …

سپس می توانید از تمامی این وبسایت ها تا حد قابل قبولی بک لینک های قدرتمند دریافت کنید و PBN خود را بر روی وبسایت های دیگران بنا کنید!

سئو خاکستری

بگذارید کمی بیشتر توضیح بدهم. ابتدا به شکل زیر دقت کنید :

همانطور که در شکل می بینید، من می توانم موارد ذکر شده را به صورت یک شبکه به یکدیگر متصل کرده و اعتبار و ارزش همه آن ها را افزایش داده و سپس از آنها بک لینک دریافت کنم.

از مزایای این روش این است که احتمال جریمه شدن شما توسط گوگل بسیار کاهش می یابد! دلایل این موضوع را در ذیل آورده ام :

 • هنگام ساخت یک PBN شخصی باید به موارد خیلی زیادی توجه کنید، مثلا اینکه هاست های شما باید از کشورهای مختلف باشد و مثلا اگر همگی از ایران باشند، شانس شناسایی PBN شما به شدت بالا می رود. در روش PBN خاکستری چون شما وبسایت های مختلف متعلق به دیگران را انتخاب می کنید، خیالتان تا حدود زیادی از بایت این گونه مسائل راحت می شود.
 • هنگامی که PBN شخصی می سازید، قطعا دلتان نمی آید به دیگران بک لینک بدهید و تا حدود زیادی فقط به خودتان بک لینک می دهید که این موضوع می تواند برای گوگل آشکار شود. اما در روش PBN کلاه خاکستری، شما در وبسایتی بک لینک می سازید که هزاران هزار بک لینک به وبسایت های دیگر نیز داده است. (به عنوان مثال فرض کنید یکی از اجزای شبکه شما، پروفایل فیسبوک تان باشد!)
 • برای PBN شخصی شما باید از ۰ یک وبسایت را ایجاد کنید و علاوه بر هزینه های یک وبسایت، افزایش آتوریتی آن کامل برعهده شماست، اما در PBN خاکستری شما از همان ابتدا کار خود را بر روی وبسایت های معتبر و شناخته شده شروع می کنید.

15. آپدیت کردن سایت به روش کلاه خاکستری

در روش سئو کلاه سفید صفحات سایت را در فواصل منظم بروز رسانی می کنند. این بروز رسانی ها شامل افزودن مطالب جدید و ویرایش مطالب قدیمی در صورت وجود مشکل در آنها است.

در سئو کلاه خاکستری ویرایش ها بصورت صوری و دورغین انجام میشود. تغییراتی در حد تغییر تاریخ بروز رسانی، تغییر کدهای رنگ قسمت های مختلف سایت، ویرایش مکان تگ ها و سپس درج کدهای مکان دهی در CSS برای عدم برهم ریختگی در ظاهر سایت.

هدف سئو کلاه خاکستری از این کارها فریب موتورهای جستجو است. بنابراین تغییرات در هر بخشی حتی در کدهای جاوا اسکریپت هم میتواند برای سئو کار کلاه خاکستری مطلوب باشد. مثلا تغییر کدهای مربوط به اسلایدر صفحه و مانند آن.

ممنون که تا پایان با مهراکت همراه بودید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

سایتتو رایگان آنالیز کن

وب سایت سازی و بهینه سازی در شیراز x بخوانید...