خرید دامنه

خرید دامنه

خرید دامنه

سلام خدمت شما همراهان همیشگی مهراکت.  اگر یک وبمستر یا طراح سایت هستید حتما از چیستی دامنه و ضرورت آن برای راه اندازی وبسایت آگاهی دارید. در این نوشته قصد داریم به این موضوع بپردازیم. از این رو ضمن سپاس از توجه تان دعوت می کنیم تا انتهای این مطلب با عنوان خرید دامنه همراه ما باشید.

دامنه چیست؟

پاسخ به اینکه دامنه چیست را با یک مثال به شما توضیح می دهیم، تصور کنید که شما یک وسیله را اختراع کرده اید و حال باید یک نام برای آن انتخاب کنید و این نام تاثیر زیادی در معرفی ماهیت،کاربرد و درنهایت موفقیت اختراع شما خواهد داشت!.

دامنه یا دامین هم به مشابه نام اختراع شماست و شما برای بیزینس اینترنتی خودتان یک نام انتخاب می کنید تا در دنیای وب شما را با همان نام بشناسند و از طریق آن از دیگر وبسایت ها متمایز گردید.

بطور خلاصه می توان گفت منظور از دامنه یا دامین (domain)، همان آدرس اینترنتی شماست و قسمت اصلی URL وبسایت شما را تشکیل می دهد و به همراه یک پسوند برای شناسایی وبسایت شما در اینترنت مورد استفاده قرار می گیرد.زمانی که شما قصد دارید مستقیماً به یک سایت وارد شوید، دامنه یا همان آدرس اینترنتی آن سایت را در نوار بالای مرورگر خود وارد می‌کنید.

هر دامنه از چند قسمت تشکیل شده است که با نقطه (دات) از هم جدا شده‌اند که قسمت اول ماهیت آدرس ‘www’ قسمت دوم نام دامنه (به انگلیسی: Domain Name) به قسمت سوم پسوند موضوعی یا جی تی ال دی (Generic) و به قسمت آخر پسوند کشوری یا محلی یا سی تی ال دی (Country) می‌گویند.

مختص شما:  آماده سازی دامنه برای قرارگیری در فهرست گوگل

 

آدرس IP چیست؟

IP آی‌پی یا همان IP Address که بصورت کامل نشانی پروتکل اینترنت ( Internet Protocol Address) گفته می شود نشانی عددی است که به هریک از دستگاه‌ها و رایانه‌های متصل به شبکهٔ رایانه‌ای که بر مبنای نمایه TCP/IP(از جمله اینترنت) کار می‌کند، اختصاص داده می‌شوند. یعنی اینکه کار کردن در فضای اینترنت بدون IP غیر ممکن است!

پسوند های عمومی

پسوند های شامل com. به معنی commercials که مناسب فعالیت تجاری می باشد، دامنه net. که به معنی network مناسب برای شبکه و در نهایت org. به معنی organization که مخصوص ارگان هاست اما نکته حائز اهمیت این است که محدودیت برای ثبت این دامین وجود ندارد و هر کسی میتواند این دامین ها را رجیستر کند

پسوند های اختصاصی

این دامنه همان طور که از نامشان مشخص است به طوری کاملا اختصاصی برای سازمان ها یا حتی افراد با فعالیت های مشخص در قوانین و چارچوب مشخص می باشد، از این نوع دامین میتوان به biz. اشاره کرد که مخفف Business برای کسب و کارهای تجارت الکترونیک با فعالیت خاص می باشد، مثال بعدی میتواند دامین محبوب pro. به معنی Professional که حتما نیاز به دریافت مجوز میباشد و برای افرادی در هر زمینه فعالیت به صورت حرفه ای میباشد

پسوند های دامنه ملی

شاید شما هم پسوند های کشوری را به صورت دو حرفی بشناسید دامنه هایی ماندد ir. پس تکلیف این ها چیست ؟

نکته اینجاست که اشتباه فکر میکنید در واقع دامنه tv. مربوط به کشور (تووالو) “Tuvalu” می باشد و دومین co. مطعلق به کشور كلمبيا میباشد که به علت شبیه بودن پسوند این دامنه به کسب و کار ها باعث شده است، این کشور از این فرصت استفاده کنند و از این طریق اقدام به فروش دامنه ملی خود کنند، البته گفتنی است که این قبیل دامنه تنها به این کشور های خلاصه نمی شود و میتوان it ، cc و…. اشاره کرد

مختص شما:  تاثیر پسوند دامنه در سئو

خرید دامنه

معرفی اولین نام دامنه تقریباً یک اتفاق مهم برای وبمسترها است. سرگرم کننده و مهیج است و به شما امکان می دهد شروع به معرفی برند آنلاین خود کنید. حتی قبل از بازدید از وب سایت شما، نام دامنه شما می تواند ب بازدیدکنندگان بگوید که در انتظاری چه چیزی هستند. آیا وب سایت شما سرگرم کننده، جدی، حرفه‌ای یا احمقانه است؟

البته بیشتر صاحبان مشاغل فقط به این دلیل که تعامل و ارتباط مخاطبان با آن‌ها آسان‌تر باشد، تمایل دارند از نام شرکت خود یا برخی از مشتقات آن استفاده کنند.

هر کسی می‌تواند هر نام دامنه‌ای را خریداری کند، به شرطی که شخص دیگری از آن استفاده نکرده باشد. ده‌ها ابزار آنلاین وجود دارد که می‌توانید برای جستجوی نام دامنه و بررسی در دسترس بودن آن در برابر پسوندهای مختلف تی ال دی  (com ،.org ،.edu. و غیره) از آن‌ها استفاده کنید.

هنگامی که در مورد نام دامنه‌ای که می‌خواهید استفاده کنید تصمیم گرفتید، مرحله بعدی شما انتخاب یک ثبت کننده است – شرکتی که نام دامنه را برای شما ثبت می‌کند. ثبت کنندگان از نظر قیمت، شرایط خدمات، گزینه‌های مدیریتی، سهولت استفاده و موارد دیگر متفاوت هستند، بنابراین ارزش دارد کمی تحقیق کنید.

اعتبارسنجی شرکت‌های ثبت کننده چگونه است؟

ثبت کننده شما باید مورد تایید موسسه ICANN باشد. موسسه ICANN لیستی از ثبت کننده‌های معتبر را نگهداری می‌کند و اطمینان می‌دهد که آن‌ها به برخی از استانداردهای مربوط به پاسخگویی و مقررات تعیین شده پایبند هستند.

خرید دامنه

خرید دامنه

شرایط و قوانین شرکت‌های ثبت کننده چیست؟

وقت بگذارید و شرایط تعیین شده توسط ثبت کننده خود را بخوانید، زیرا این شرایط از یک شرکت ثبت کننده به یک شرکت ثبت کننده دیگر بسیار متفاوت است. مواردی که باید بررسی شود شامل بند مالکیت، حقوق فروشنده و قوانین انتقال است

مختص شما:  نکات خرید دامنه

 

بیشتر بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

نکات خرید دامنه x بخوانید...