جستجوی صحیح در گوگل

ترفند های جستجوی صحیح در گوگل

جستجوی صحیح در گوگل

با سلام به تمامی دوستان سئوبلک به سئوی شماره یک ایران خوشامدید.
با مقاله جستجوی صحیح در گوگل در خدمت شما عزیزان هستیم.

در این مقاله که به صورت دو قسمت برای شما جمع اوری شده است،
تمامی اطلاعاتی که شما برای بهینه ترین سرچ در گوگل به ان نیاز دارید را به شما عزیزان آموزش میدهد

با مهراکت همراه باشید.

هدف از جستجوی صحیح در گوگل چیست؟

امروزه تمامی انسان ها اکثر اطلاعاتی که میخواهد بدست اورند را از راه جستجو و در درصد بالایی از این افراد راه جستجو در گوگل را پیش میگیرند.
به این دلیل که یکی از ساده ترین راه ها و زودبازده ترین راه هایی است که امروزه در دست بشر قرار دارد.

اما شاید برای همه شما پیش امده باشد که گوگل دقیقا اون مطلبی که شما میخواهید را نمیاورد
یا نتایج گوگل انقد زیاد و دسته بندی نشده است
که در میان این حجم از اطلاعات سردرگم میشوید

در این مقاله ما به شما کمک میکنیم به با استفاده از یک جستجوی صحیح در گوگل در کمترین زمان و به سادگی به اون چه که میخواهید در جستجوهای خود در گوگل دست یابید.

با ما همراه باشید.

68 روش برای جستجوی صحیح در گوگل

۱. مشخص کردن عبارت

اگر در گوگل به دنبال محتوایی با موضوع خاص، مثلا بازاریابی ربایشی (inbound marketing) هستید، با قرار دادن آن در گیومه به نتایج بهتری می‌رسید.
مثال: «بازاریابی ربایشی»

۲. محدود کردن عبارت

اگر مانند مثال قبل درباره‌ی بازاریابی ربایشی جستجو می‌کنید اما می‌خواهید اطلاعات مربوط به تبلیغات را از دامنه‌ی جستجو حذف کنید، کافیست از علامت منها استفاده کنید.
مثال: بازاریابی ربایشی – تبلیغات

۳.استفاده از نشانه “|” یا عبارت “or”

گاهی اوقات جزییات موضوعی که می‌خواهیم در مورد آن جستجو کنیم، ناقص بوده یا  آن‌ها را به یاد نمی‌آوریم، اما این موضوع چندان هم دردسرساز نیست. کافی است که تعدادی از مدل‌های مختلف از آنچه در نظر داریم را قرار داده و با نشانه “|” آن‌ها را از یکدیگر جدا کنیم. البته به‌جای این نشانه می‌توانید از عبارت “or” استفاده کنید. با انجام این روش مشاهده خواهید کرد که نتایج جستجوی گوگل به آنچه در نظر دارید نزدیک‌تر خواهد بود.

جستجوی صحیح در گوگل

۴.یافتن واژه هایی خاص در متن (اپراتور :allintext)

خب، مطمئناً تا اینجای مقاله، این دستورات قابل حدس زدن شده‌اند. درست مانند دستور :allintitle، اپراتور جستجوی :allintext به شما اجازه می‌دهد تا یک یا چند عبارت را در محتوای صفحات وب در گوگل جستجو کنید.

 

جستجوی صحیح در گوگل

۵. واژه‌هایی در متن و در دیگر قسمت‌ها

اگر هدفتان یافتن سایت‌هایی شامل واژه‌ای در متن و واژه‌های دیگر در قسمت‌های دیگر سایت مانند عنوان یا آدرس است، اولی را بدون فاصله پس از :intext و دومی را پیش از آن بیاورید.
مثال: dizin intext:ski resort

۶. واژه‌هایی در عنوان

اگر در جستجوی محتوایی با عنوانی خاص هستید از :allintitle استفاده کنید.
مثال: allintitle:ski resort

۷. واژه‌هایی در عنوان و دیگر قسمت‌ها

حال اگر هدفتان یافتن کلمه(ها)‌ی خاصی در عنوان و کلمات دیگری در متن یا آدرس سایت‌های مختلف باشد می‌توانید از :intitle استفاده کنید و کلمه‌ی خاص را بدون فاصله پس از آن و کلمات دیگر را پیش از آن تایپ کنید.
مثال: flu shot intitle:advice

۸. واژه‌ها در آدرس سایت

برای یافتن صفحاتی شامل عبارت خاصی در آدرس‌ اینترنتی شان از :allinurl (بدون فاصله) استفاده کنید.
مثال: allinurl:tax gov

۹. جست‌وجو در محتوای یک سایت

جستجوی صحیح در گوگل

حتی بدون استفاده از امکان جستجوی درون‌زای سایت مورد نظرتان، گوگل امکان جستجو در محتوای آن را با استفاده از عبارت تعدیل‌گر site: به همراه مورد جستجو در جفت‌ کوتیشن (” “) یا گیومه فراهم کرده است.
مثال: “خستگی” site:chetor.com

۱۰. اطلاعات مرتبط با یک سایت

اگر به دنبال اطلاعاتی مرتبط با یک سایت خاص که هم‌اکنون با آن کار می‌کنید هستید، از نام سایت:related استفاده کنید.
مثال: related:tax.gov.ir

۱۱. سایت‌های مرتبط با یک سایت

جستجوی صحیح در گوگل

اگر بخواهید سایت‌های مختلفی را که با یک سایت خاص ارتباط دارند و به عبارتی به آن سایت لینک داده‌اند، پیدا کنید باید از دستورِ :link به همراه نام سایت استفاده کنید. هرچه نام سایت مورد نظر دقیق‌تر باشد، نتایج محدودتر و دقیق‌تری نمایش داده می‌شود.
مثال: link:tax.gov.ir

۱۲. واژه‌های مشابه یا مترادف

فرض کنید به دنبال محتوایی شامل یک کلمه‌ی خاص هستید و همزمان مایلید کلمات مشابه و مرتبط با آن کلمه هم در جستجوی‌تان پوشش داده شوند، برای این منظور از نشان ~ پس از کلمه‌ی مورد نظر استفاده کنید.
مثال: inbound marketing ~advertising

۱۳. معنی کلمه

جستجوی صحیح در گوگل

برای یافتن معنی یک عبارت در کوتاه‌ترین زمان کافی است دستور :define را تایپ کنید. این کار امکان شنیدن تلفظ را نیز فراهم می‌کند.
مثال: define:google

۱۴. واژه‌های جاافتاده

حتما برایتان پیش آمده که کلمه‌ای از یک جمله، شعر، نقل قول یا… را فراموش کرده‌اید. اگرچه این روزها گوگل به حدی هوشمند است که عبارت و جملات مشابه را به سرعت به نمایش می‌گذارد ولی اگر عبارت مورد نظر آنقدر خاص بود که روش معمول کمکی نکرد، با استفاده از علامت * می‌توانید آن کلمه را پیدا کنید.
مثال: much * about nothing

۱۵. اخبار مربوط به مکان خاص

اگر به دنبال اخبار مربوط به مکانی خاص یا اخبار رویداد خاصی در مکان مورد نظر هستید از دستور :location استفاده کنید.
مثال: football location:iran

۱۶. نوع خاصی از داده

ممکن است بخواهید نتایج جستجوی‌تان فرمت خاصی داشته باشد، مثلا به شکل پاورپوینت تنظیم شده باشد. در این صورت برای محدود کردن نوع و فرمت محتوا باید از تعدیل‌گر :filetype استفاده کنید.
مثال: football filetype:ppt

۱۷. ترجمه

جستجوی صحیح در گوگل

برای ترجمه هر لغتی از هر زبانی به زبان دیگر کافی است مانند مثال زیر از دستور [ ] translate [ ] to استفاده کنید.
مثال: to french خواب translate

۱۸. اطلاعات مربوط به سهام شرکت‌ها

اگر نماد مربوطه انگلیسی باشد، کافیست آن را به تنهایی تایپ کنید تا اخرین اطلاعات مربوط به قیمت و نمودار نوسان‌ها را ببینید.
مثال: GOOG

۱۹. ماشین حساب

جستجوی صحیح در گوگل

دفعه‌ی بعد که نیاز به حساب و کتاب داشتید اما ماشین حساب دم دستتان نبود، کافیست در گوگل عملیات ریاضی مورد نظر را تایپ کنید.
مثال: 156/2

۲۰. محاسبه‌ی انعام

اگر احیانا جایی خارج از ایران در رستورانی در مورد مقدار انعامی که باید بپردازید شک داشتید، با گوگل کردن عبارت «tip calculator» یک محاسبه‌گر در اختیارتان خواهد بود که با وارد کردن مبلغ صورت حساب و تعیین درصد، مبلغ نهایی انعام پرداختی را برایتان محاسبه می‌کند.

۲۱. تایمر

اگر در حین کارتان می‌خواهید زمان انجام کاری را تنظیم کنید، خیلی راحت می‌توانید روی دسکتاپتان از تایمر گوگل استفاده کنید. کافی است مدت زمان دلخواهتان را به همراه کلمه‌ی timer تایپ کنید.
مثال: 5min timer

۲۲. زمان‌سنج

اگر عبارت stopwatch را گوگل کنید، یک زمان‌سنج در اختیارتان خواهد بود.

جستجوی صحیح در گوگل
۲۳. مشخصات پرواز

با نوشتن نام شرکت هواپیمایی و شماره‌ی پروازتان، مشخصات، وضعیت و دیگر اطلاعات سودمند مربوط به آن پرواز در اختیارتان قرار می‌گیرد.
مثال: lufthansa 218

مختص شما:  کنسول جستجوی گوگل

۲۴. مقایسه‌ی غذاها

برای مقایسه‌ی دو نوع غذا و کسب اطلاعاتی درباره‌ی مواد مغذی، معدنی، میزان کالری و… هر یک، ساده‌ترین راه برای یافتن بهترین محتوا، نوشتن نام آنها مانند مثال زیر است.
مثال: pizza vs broccoli

۲۵. آب و هوا

جستجوی صحیح در گوگل

برای آگاهی از وضعیت آب و هوا، کافی است نام شهر را به انگلیسی پس از کلمه‌ی ‌weather بنویسید تا خلاصه‌ای از وضعیت و دمای هوای شهر مورد نظر پیش از هر نتیجه‌ی دیگری برایتان به نمایش درآید.
مثال: weather tehran

۲۶. زمان طلوع و غروب خورشید

جستجوی صحیح در گوگل

کافی است عبارات sunrise (طلوع خوشید) و sunset (غروب خورشید) را به طور مستقیم به همراه نام شهر به انگلیسی تایپ کنید.
مثال: sunrise tehran

27. جستجو با استفاده از مترادف‌ها

نکته‌ای که شاید کمتر کسی به آن توجه کرده باشد استفاده از مترادف‌ها برای جستجو در اینترنت است. در صورتی که جستجوی شما به زبان انگلیسی باشد باید بدانید که این زبان دارای کلماتی با مترادف‌های بسیار بوده و همین امر می‌تواند در جستجو به شما کمک بسیاری کند.

اگر می‌خواهید وب‌سایت‌هایی را بیابید که در زمینه‌ موردنظرتان فعالیت می‌کنند؛ کافی است در جستجوی خود از نشانه “~” استفاده کنید. برای مثال اگر جستجوی شما به این حالت باشد “healthy ~food” در نتایج مشاهده خواهید کرد که محتوایی شامل تغذیه سالم و دستورالعمل‌های تهیه غذا به نمایش درآمده است.

جستجوی صحیح در گوگل

28. جستجو در درون وب‌سایت‌ها

حتما برایتان اتفاق افتاده که مقاله جالبی را در یک وب‌سایت بخوانید و بخواهید محتوایی مرتبط با آن بیابید، دوباره آن را بخوانید یا مقاله را به اشتراک بگذارید. ساده‌ترین روش برای یافتن اطلاعات مدنظرتان، جستجو درون آن وب‌سایت خواهد بود. برای انجام این کار کافی است که آدرس سایت را نوشته و سپس واژه کلیدی از مقاله مدنظرتان را جستجو کنید.

جستجوی صحیح در گوگل

29. استفاده از نشانه “*” در جستجو

گاهی شرایطی به وجود می‌آید که واژه کلیدی برای جستجو یا عدد مهمی را فراموش می‌کنیم. در چنین حالتی می‌توان از نشانه “*” استفاده کرد. کافی است  به جای واژه کلیدی از این نشانه استفاده کرده و جستجو کنید تا محتوای مدنظرتان را بیابید.

جستجوی صحیح در گوگل

30. زمانی که کلمات زیادی از عبارت را فراموش کرده‌اید

گاهی اوقات باید عبارتی طولانی را  جستجو کنید اما تعدادی از کلمات آن را از یاد برده‌اید و تنها استفاده از یک واژه کلیدی نیز پاسخگو نیست. در چنین شرایطی کافی است که ابتدا و انتهای عبارت را نوشته و سپس از عبارت ()AROUND استفاده کنید. سپس در داخل پرانتز تعداد کلماتی را که از عبارت حذف شدهاند،  قرار دهید.

جستجوی صحیح در گوگل

31. از بازه زمانی استفاده کنید

گاهی اوقات به اطلاعاتی نیاز داریم که متعلق به دوره زمانی خاصی هستند. برای دست یافتن به این اطلاعات می‌توانید بازه زمانی را به جستجوی خود اضافه کرده و سپس سه نقطه میان سال‌ها قرار دهید.

جستجوی صحیح در گوگل

32. جستجو برای تیتر یا URL

برای یافتن واژه‌های کلیدی و نام یک مقاله کافی است که عبارت “:intitle” را قبل از وارد کردن واژه‌های جستجو قرار دهید. در نظر داشته باشید که نباید میان آنها فاصله باشد. برای یافتن کلمات به کار رفته در یک URL نیز می‌توانید از عبارت “:inurl” استفاده کنید.

جستجوی صحیح در گوگل

33. یافتن وب‌سایت‌های مشابه

فرض کنید موضوع جالبی در اینترنت یافته‌اید و می‌خواهید وب‌سایت‌هایی را که محتوای مشابهی دارند بیابید. برای انجام این کار کافی است که از عبارت “:related” استفاده کرده و سپس آدرس سایت مد نظر را وارد کنید. در نظر داشته باشید که میان عبارت و آدرس وب‌سایت مدنظرتان فاصله قرار ندهید.

جستجوی صحیح در گوگل

34. جستجوی عبارات کامل

استفاده از نشان‌های نقل‌قول می‌تواند در جستجو بسیار کارآمد باشد. فرض کنید عبارتی را بدون به کار بردن نقل‌قول جستجو کرده‌اید. در چنین حالتی نتایجی را مشاهده خواهید کرد که کلمات عبارت جستجو شده به‌صورت نامرتب در آن دیده می‌شود.

این در حالی است که استفاده از نقل‌قول به شما کمک خواهد کرد تا نتایجی را به دست آورید که عبارت مدنظرتان به‌صورت منظم و پشت سر هم در مقاله یا مطلب مدنظر وجود داشته باشد. درواقع حالت اول برای زمانی مناسب است که شما از صحت عبارت مدنظرتان اطمینان نداشته باشید.

جستجوی صحیح در گوگل

35. حذف کلمات غیرضروری

برای حذف نتایجی که برگرفته از کلمات غیرضروری باشند، کافی است  یک خط فاصله قرار داده و سپس آن کلمه را تایپ کنید. برای مثال فرض کنید قصد دارید وب‌سایتی را بیابید که در زمینه کتاب فعالیت می‌کند؛ اما هدف شما خرید نیست، در چنین حالتی باید مانند حالت زیر عمل کنید:

جستجوی صحیح در گوگل

36. یافتن نتایج مرتبط با یک کلمه کلیدی (اپراتور نقل قول ” “)

فرض کنید قصد دارید درباره گوشی‌ آیفون در گوگل جستجو کنید. برای مثال عبارت گوشی آیفون 6 را در گوگل جستجو می‌کنید. به نتایج جستجو دقت کنید:

جستجوی صحیح در گوگل

با یک نگاه سطحی به نتایج جستجو، متوجه می‌شوید که تمام نتایج نشان داده شده لزوماً به گوشی آیفون 6 مرتبط نیستند. برای مثال یکی از لینک‌های این جستجو، درباره گوشی آیفون 6 اس است. اگر نتوانید در جستجوی خود دقیق باشید، مطمئناً پاسخی که به دنبالش هستید را پیدا نخواهید کرد.

خب، یکی از روش‌های جستجوی حرفه‌ای در گوگل استفاده از علامت نقل قول” “ است. قرار دادن کلمه کلیدی بین علامت نقل قول به گوگل می‌گوید تنها نتایجی را نشان دهد که این کلمه کلیدی در آن استفاده شده است.

به این ترتیب نتیجه جستجوی شما به شکل زیر خواهد شد:

جستجوی صحیح در گوگل

حال، گوگل نتایجی را به شما نشان می‌دهد که در عنوان‌شان از کلمه کلیدی “گوشی آیفون 6” استفاده شده است.

37. خارج کردن یک کلمه از نتایج جستجو (اپراتور منفی –)

گوگل به نمایش نتایج نامرتبط برای یک کوئری جستجو، شهرت دارد.

فرض کنید می‌خواهید مقالاتی درباره روابط ایران و عراق مطالعه کنید. مشکل این است که با جستجوی کلمه کلیدی “ایران و عراق”، بیشتر نتایجی که مشاهده می‌کنید درباره مسابقه فوتبال بین تیم‌های ایران و عراق است.

جستجوی صحیح در گوگل

در چنین شرایطی، برای جستجوی حرفه‌ای در گوگل کافیست با قرار دادن علامت (-)، کلمه‌ی مورد نظر را از نتایج جستجو حذف کنید. برای مثال می‌توانید کلمه “فوتبال” یا “ورزش” را از جستجوهای خود حذف کنید. توجه داشته باشید که بین علامت “-” و کلمه مورد نظر فاصله نباشد.

جستجوی صحیح در گوگل

نتیجه این جستجو را با تصویر بالا مقایسه کنید

این کار به شما کمک می‌کند تا بیشتر صفحاتی که درباره مسابقات ورزشی ایران و عراق هستند را از نتایج جستجو حذف کنید.

38. خارج کردن چند کلمه از نتایج جستجو (اپراتور منفی –)

با استفاده از روش قبل، می‌توانید چندین کلمه را از نتایج جستجوی خود خذف کنید. برای این کار کافیست از اپراتور منفی به هر تعداد که نیاز دارید در جستجوی خود استفاده کنید. توجه داشته باشید بین هر کلمه‌ای که می خواهید از نتایج حذف شود، فاصله قرار دهید.

جستجوی صحیح در گوگل

39. خارج کردن عبارت Exact Match از نتایج جستجو

اگر با استفاده از ترفندهای بالا، باز هم به نتیجه دلخواهتان نرسیده‌اید، می‌توانید از گوگل بخواهید که یک عبارت را عیناً از نتایج جستجو حذف کند. در حقیقت این اپراتور جستجو، ترکیبی از اپراتور جستجوی نقل قول (“”) و اپراتور جستجوی منفی (-) است.

مختص شما:  دانلود افزونه های سئو وردپرس

برای این کار کافیست از علامت منفی (-) استفاده کرده و عبارت مورد نظر خود را در علامت نقل قول قرار دهید.

جستجوی صحیح در گوگل

این علائم به گوگل می‌گوید که عبارت موجود در علامت نقل قول را عیناً از نتایج جستجو حذف کند.

40. خارج کردن چند عبارت از نتایج جستجو

این اپراتور Ultimate Exact Match Exclusion نام دارد و با کمک آن می‌توانید چند عبارت را از نتایج جستجو خارج کنید. برای استفاده از این دستور، کافیست عبارات مورد نظر خود را پس از علامت (-) و بین علامت نقل قول قرار دهید.

به مثال زیر توجه کنید:

جستجوی صحیح در گوگل

ورزشی ایران و عراق هستند را از نتایج جستجو حذف کنید.

41. اضافه کردن کلمه به نتایج جستجو (اپراتور +)

خب، تا اینجای کار با خارج کردن کلمات از نتایج جستجو آشنا شده‌اید، اما بهتر است بدانید که می‌توانید کلماتی را نیز به نتایج جستجوی خود اضافه کنید.

اگر قصد دارید درباره یک موضوع در گوگل جستجو کنید و می‌خواهید مطمئن باشید که درباره شاخه‌ی خاصی از آن موضوع است (یا درباره یکی از زیر شاخه‌های آن صحبت می‌کند)، می‌توانید کلمه یا عبارت مورد نظر خود را با استفاده از علامت (+) به جستجوی خود اضافه کنید. به این ترتیب، نتایج جستجوی‌تان دقیق‌تر خواهند بود.

روش استفاده از این دستور، دقیقاً مشابه دستور (-) است، با این تفاوت که به جای آن از علامت (+) استفاده می‌شود.

جستجوی صحیح در گوگل

42. اضافه کردن عبارات به نتایج جستجو (اپراتور +)

اگر علامت نقل قول (که برای خارج کردن کلمات یا عبارت کلیدی Exact Match استفاده می‌شود) و علامت مثبت (+) را با هم ادغام کنیم، می‌توانیم یک عبارت را به نتایج جستجوی خود اضافه کنیم:

جستجوی صحیح در گوگل

این کار شاید اضافه کردن یک جزئیات به کوئری جستجو باشد باشد، اما به گوگل کمک می‌کند تا مرتبط‌ترین نتایج را نشان دهد.

43. پیدا کردن کلمات کنار یکدیگر (اپراتور AROUND X)

اپراتور جستجوی AROUND (X)، یکی از بهترین دستورات برای جستجوی حرفه‌ای در گوگل است که عملاً کسی از آن استفاده نمی‌کند.

تصور کنید مقاله‌ی بسیار خوبی را قبلاً مطالعه کرده‌اید، اما عنوانش را فراموش کرده‌اید. حال، یک بار دیگر به آن مقاله احتیاج دارید. تنها چیزی که از عنوان آن صفحه به یاد دارید شاید دو کلمه باشد. حال چگونه باید این مقاله خاص را در بین نتایج جستجوی گوگل پیدا کنید؟

خب، اینجا دقیقاً همان نقطه‌ای است که اپراتور AROUND (X) به کار می‌آید. در این دستور، X تعداد کلماتی است که بین دو آن دو کلمه که به یاد دارید وجود دارد.

به این ترتیب، اگر تنها کلمه‌ی ابتدایی و انتهایی عنوان آن مقاله را به یاد دارید، کافیست آن دو را در جستجوی خود وارد کنید و به جای X تعداد کلماتی که حدس می‌زدید بین این دو عبارت قرار داشتند را وارد کنید.

برای مثال اگر عبارت زیر را جستجو کنید:

جستجوی صحیح در گوگل

تنها نتایجی را به دست می‌آورید که دو عبارت “content marketing” و “video” به فاصله 5 کلمه از یکدیگر قرار دارند. این دستور زمانی به کار می‌آید که قصد دارید صفحه‌ای را پیدا کنید که درباره دو موضوع متفاوت صحبت کرده‌اند.

44. یافتن عبارات در کنار یکدیگر (اپراتور AROUND X)

با استفاده از اپراتور جستجو گوگل AROUND (X) می‌توانید عبارات نزدیک به یکدیگر را نیز پیدا کنید. برای این کار باید عبارات خود را در بین علامت نقل قول (” “) قرار دهید.

 

جستجوی صحیح در گوگل

45. مشاهده ایندکس یک سایت در گوگل (اپراتور :site)

مطمئناً برای شما هم پیش آمده که بخواهید نتایج جستجوی‌تان تنها از یک وب‌سایت باشد. خب، برای این کار می‌توانید از اپراتورهای جستجوی گوگل استفاده کنید. برای چنین جستجوی حرفه‌ای در گوگل کافیست در ابتدا دستور :site را در باکس جستجوی گوگل وارد کنید و سپس، بدون هیچ فاصله‌ای، آدرس وب‌سایت مورد نظر خود را وارد کنید. نتیجه به دست آمده باید به شکل زیر باشد:

جستجوی صحیح در گوگل

قدرت واقعی دستور :site زمانی مشخص می‌شود که این دستور را با یک کلمه کلیدی وارد کنید. به این ترتیب، خواهید توانست نتایج جستجوی مرتبط با کلمه کلیدی مورد نظرتان را در یک وب‌سایت خاص جستجو کنید:

جستجوی صحیح در گوگل

شما می‌توانید کلمه کلیدی مورد نظر خود را قبل یا بعد از این دستور استفاده کنید. همچنین، شما قادر هستید تا هر یک از دیگر اپراتورهای جستجوی گوگل را با این دستور ادغام کنید. در حقیقت، این دستور به شما اجازه می‌دهد تا صفحات ایندکس شده‌ی یک سایت را بررسی کنید که این موضوع برای کارشناسان سئو بسیار ارزشمند است.

46. پیدا کردن وب‌سایت‌های مرتبط (اپراتور :related)

گاهی اوقات ممکن است برای در اختیار داشتن منابع بیشتر، بخواهید وب‌سایت‌هایی مشابه با وب‌سایتی دیگر را پیدا کنید. در چنین، شرایطی باید از دستور :related استفاده کنید. برای استفاده از این جستجوی حرفه‌ای در گوگل کافیست پیش از وارد کردن آدرس سایت مورد نظر، دستور :related را وارد نمایید.

جستجوی صحیح در گوگل

گوگل، وب‌سایت‌های مشابه با URL مورد نظر را به شما نمایش می‌دهد.

47. یافتن اطلاعات درباره سایت‌ها (اپراتور :info)

برخی اوقات، ممکن است به اطلاعات بیشتری درباره یک سایت نیاز داشته باشید. با اضافه کردن دستور :info پیش از URL وب‌سایت مورد نظر، می‌توانید اطلاعات بیشتری درباره آن سایت به دست آورید.

جستجوی صحیح در گوگل

48. مشاهده نسخه‌های Cache شده سایت (اپراتور :cache)

اگر می‌خواهید نسخه قدیمی‌تر یک سایت را مشاهده کنید، گوگل می‌تواند به شما کمک کند. گوگل به شما اجازه می‌دهد با اضافه کردن دستور :cache پیش از URL سایت مورد نظر، آخرین نسخه کَش شده آن در گوگل را مشاهده کنید.

جستجوی صحیح در گوگل

49. جستجوی یک نوع دامنه خاص در گوگل

اپراتور جستجوی :site را به یاد دارید؟ خب، از این دستور می‌توانید برای جستجوی یک نوع دامنه خاص در گوگل استفاده کنید. فرض کنید به دنبال سایت‌هایی هستید که پسوند دامنه‌شان ir. است. به این ترتیب می توانید به شکل زیر از این دستور استفاده کنید:

جستجوی صحیح در گوگل

همچنین، می‌توانید از این دستور به همراه کلمات کلیدی استفاده کنید. برای مثال اگر به دنبال کلمه کلیدی “اخبار ورزشی” در سایت‌های ایرانی هستید، دستور شما به شکل زیر خواهد بود:

 

جستجوی صحیح در گوگل

50. جستجو در چند نوع دامنه در گوگل

اگر دستور OR که در بالا آن را معرفی کردیم را با دستور :site ادغام کنید، می‌توانید چند نوع دامنه را در گوگل جستجو کنید. برای چنین جستجوی حرفه‌ای در گوگل باید دستوری مانند زیر را وارد کنید:

جستجوی صحیح در گوگل

51. جستجوی هشتگ‌ در گوگل (اپراتور #)

اگر قصد دارید کمپینی در شبکه‌های اجتماعی راه اندازی کنید، می‌توانید با استفاده از گوگل هشتگ‌های مرتبط و معروفی که در شبکه‌های اجتماعی استفاده شده‌اند را پیدا کنید.

برای این کار کافیست ابتدا علامت هشتگ (#) را تایپ کرده و کلمه کلیدی مورد نظر خود را وارد کنید. دقت داشته باشید کلمات موجود در هشتگ شما به یکدیگر چسبیده باشند. در فارسی برای ایجاد هشتگ چند کلمه‌ای از علامت (_) برای ارتباط دادن کلمات استفاده می‌شود.

مختص شما:  بررسی ایندکس شدن سایت

جستجوی صحیح در گوگل

52. جستجو از طریق رشته اعداد

گوگل می‌تواند نتایج جستجو را بر اساس اعدادی که به آن می‌دهید به شما نشان دهد. این جستجوی حرفه‌ای در گوگل زمانی کاربرد دارد که می‌خواهید محصولی را خریداری کنید. برای این کار باید یک محدودۀ قیمت را برای محصول خود در نظر گرفته و آن را در گوگل جستجو می‌کنید. به این ترتیب، گوگل نتایج مرتبط با محصول شما را نمایش می‌دهد.

به منظور این کار، باید پائین‌ترین و بالاترین قیمت را مشخص کنید و دستور (..) را بین قیمت‌ها قرار دهید.

جستجوی صحیح در گوگل

53. یافتن کلمات کلیدی در عنوان صفحه (اپراتور :intitle)

با وارد کردن دستور :intitle و کلمه کلیدی مورد نظر، گوگل به شما وب‌سایت‌هایی را نمایش می‌دهد که از این کلمه کلیدی در عنوان صفحه‌ی خود استفاده کرده‌اند.

جستجوی صحیح در گوگل

54. یافتن عبارت کلیدی در عنوان صفحه (اپراتور :allintitle)

این دستور نیز مانند دستور بالا عمل می‌کند، با این تفاوت که به شما اجازه می‌دهد یک عبارت را در عنوان صفحه پیدا کنید. برای استفاده از این دستور باید کد :allintitle را پیش از کلمه کلیدی مورد نظرتان وارد کنید.

جستجوی صحیح در گوگل

55. یافتن کلمات کلیدی در محتوای صفحه (اپراتور :intext)

عملکرد این اپراتور جستجو، دقیقاً مانند دو دستور قبلی است. دستور :intext به شما اجازه می‌دهد تا یک کلمه کلیدی خاص را در محتوای صفحات وب جستجو کنید. اگر معمولاً به دنبال مقالات و پست‌های وبلاگی هستید، این نوع جستجوی حرفه‌ای در گوگل به شدت به شما توصیه می‌شود.

جستجوی صحیح در گوگل

 

56. یافتن کلمات کلیدی در انکر تکست‌ها (اپراتور :inanchor)

این دستور مخصوص متخصصان سئو است! با استفاده از اپراتور جستجوی گوگل :inanchor از گوگل می‌خواهید صفحاتی که کلمه کلیدی خاصی را در انکر تکست خود دارند را پیدا کند.

جستجوی صحیح در گوگل

57. یافتن عبارات کلیدی در انکر تکست‌ها (اپراتور :allinanchor)

دستور :allinanchor درست مانند تمام دستورات “all” که در بالا اشاره کردیم، عمل می‌کند. با استفاده از این دستور می‌توانید عبارات کلیدی خاص در انکر تکست‌های سایت‌ها را مشاهده کنید. اگر کارشناس سئو یا تولید‌کننده محتوا هستید، استفاده از این دستور به شما کمک خواهد کرد.

جستجوی صحیح در گوگل

جستجوی صحیح در گوگل

بیشتر بدانید:

58. یافتن کلمات کلیدی در URL سایت (اپراتور :inurl)

آیا تا به حال URL یک صفحه را فراموش کرده‌اید؟ یا بخواهید صفحاتی را پیدا کنید که درباره موضوع خاصی هستند؟

با استفاده از دستور :inurl می‌توانید در هر یک از شرایط بالا، وب‌سایت مورد نظر خود را پیدا کنید. زمانی که از دستور :inurl برای جستجوی حرفه‌ای در گوگل استفاده می‌کنید، گوگل صفحاتی که از کلمه کلیدی مورد نظر شما استفاده کرده‌اند را برایتان نمایش می‌دهد.

جستجوی صحیح در گوگل

59. یافتن عبارت کلیدی در URL سایت (اپراتور :allinurl)

این اپراتور جستجو از دستور قبلی نیز مهم‌تر است. دستور :allinurl به شما امکان می‌دهد سایت‌هایی که از یک عبارت کلیدی در URLشان استفاده کرده‌اند را پیدا کنید.

جستجوی صحیح در گوگل

جستجوی صحیح در گوگل

60. یافتن محتوا بر اساس نویسنده (اپراتور :allinpostauthor)

محتوایی که توسط یک اینفلوئنسر نوشته شده باشد برای گوگل بسیار مهم است. اگر می‌خواهید مقالاتی که توسط یک اینفلوئنسر نوشته شده است را بخوانید، کافیست از دستور :allinpostauthor استفاده کنید.

جستجوی صحیح در گوگل

در کنار این دستور، دستور دیگری با عنوان :inpostauthor نیز وجود دارد، اما از آنجایی که تنها به شما اجازه جستجوی یک کلمه را می‌دهد (به جای یک عبارت)، عملاً دستور بی استفاده‌ای است.

61. محدود کردن جستجو به یک موقعیت جغرافیایی خاص (اپراتور :loc)

اگر در حال کار بر روی سئوی محلی هستید، جستجوی محلی در گوگل مخصوص شماست! اگر قصد هدفگیری کاربران در یک منطقه خاص را دارید، جستجو بر اساس موقعیت جغرافیایی بسیار مفید خواهد بود. برای این کار کافیست پس از وارد کردن کلمه/عبارت کلیدی مورد نظر از دستور :loc استفاده کنید.

جستجوی صحیح در گوگل

جستجوی صحیح در گوگل

بیشتر بخوانید:

62. خارج کردن ساب دامنه‌ها از نتایج جستجو

آیا می‌خواهید زیر دامنه‌های یک سایت را بررسی کنید؟ برای این کار باید پس از وارد کردن دستور :site از دستور :inurl استفاده کنید تا گوگل نتایج را برایتان فیلتر کند. به دستور زیر دقت کنید:

 

جستجوی صحیح در گوگل

این دستور در حقیقت، www را حذف می‌کند. به این ترتیب، هر صفحه‌ای که با www آغاز شود از نتایج جستجو حذف می‌شود.

63. شناسایی صفحات ناامن

برای آنکه بدانید چه صفحاتی از سایت ایمنی لازم را ندارند، از دستور زیر در گوگل استفاده کنید:

جستجوی صحیح در گوگل

جستجوی صحیح در گوگل

پیشنهاد می‌کنم این کد را بر روی سایت خود امتحان کنید. اگر از پروتکل HTTPS استفاده می‌کنید، تمام صفحات سایت‌تان باید تاییدیه HTTPS را داشته باشند.

64. یافتن تعریف یک کلمه (اپراتور :define)

استفاده از دستور :define مترادف و معنی هر کلمه‌ای را برایتان پیدا می‌کند:

یافتن تعریف یک کلمه (اپراتور :define)

برخلاف دیگر اپراتورهای جستجوی گوگل، این اپراتور از عبارت نیز پشتیبانی می‌کند:

یافتن تعریف یک کلمه (اپراتور :define)

توجه داشته باشید که این دستور فعلاً برای زبان فارسی کاربرد ندارد.

65. جستجو بر اساس یک بازه زمانی (اپراتور :daterange)

دستور :daterange نتایج جستجو برای یک بازه زمانی مشخص را به شما نمایش می‌دهد.

جستجو بر اساس یک بازه زمانی (اپراتور :daterange)

البته استفاده از این دستور بسیار دشوار است زیرا از تقویم Julian استفاده می‌کند که بسیار عجیب و غریب است. با این حال، با استفاده از مبدل‌های تقویم آنلاین می‌توانید از این اپراتور جستجو برای جستجوی حرفه‌ای در گوگل استفاده کنید.

66. جستجو بر اساس نوع فایل (اپراتور :filetype)

اگر به دنبال یک نوع فایل خاص هستید، می‌توانید از اپراتور جستجوی :filetype استفاده کنید. این دستور زمانی کاربرد دارد که شما به دنبال یک فایل خاص (برای مثال PDF یا ZIP) هستید. به این ترتیب پیدا کردن فایل و دانلود آن برایتان آسان‌تر خواهد شد.

جستجوی صحیح در گوگل

جستجوی صحیح در گوگل

این دستور برای تمامی فرمت‌ فایل‌ها کاربرد دارد.

 

67. یافتن فایل‌های غیر ضروری سایت در گوگل

خب، ایده‌ی این دستور توسط سایت MOZ مطرح شد. همانطور که در مقالات پیشین اشاره کردم، داشتن فایل robots.txt از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است، اما دیگر فایل‌های txt موجود در دایرکتوری وب‌سایت می‌تواند به سایت‌تان ضرر بزنند یا حداقل، سایت‌تان را حجیم کنند.

شاید خودتان ندانید، اما ممکن است تعداد زیادی فایل متنی درون دایرکتوری سایت شما وجود داشته باشد. خوشبختانه، گوگل می‌تواند این فایل‌ها را به راحتی ردیابی کند. برای جستجوی فایل‌های متنی اضافی می‌توانید از دستور زیر استفاد کنید:

جستجوی صحیح در گوگل

68. یافتن دامنه‌های TLD جایگزین

آخرین ترفند که برای جستجوی حرفه‌ای در گوگل به شما آموزش می‌دهم، یافتن یک دامنه با پسوندهای متفاوت است. با استفاده از دستور زیر می‌توانید دامنه یا نام تجاری خود را که با پسوندی دیگر ایندکس شده‌اند را مشاهده کنید.

جستجوی صحیح در گوگل

جستجوی صحیح در گوگل

این دستور به شما کمک می‌کند افرادی که با نام تجاری شما و آدرس سایت‌تان با پسوندی متفاوت مشغول به فعالیت هستند را شناسایی کنید.

ممنون که تا پایان با مهراکت در مقاله جستجوی صحیح در گوگل همراه بودید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

سایتتو رایگان آنالیز کن

مدیریت محتوا و سئو در وردپرس x بخوانید...