تفاوت ui و ux در چیست

تفاوت ui و ux در چیست

سلام خیلی خوش امدید به مهراکت در این مطلب قصد داریم راجب موضوع ها ی تفاوت ui و ux در چیست وطراحی تجربه کاربری (UX) چیست؟ وباید طراحی کرد، نه دکورسازی صحبت کنیم تا انتها با مهراکت همراه باشید.

تفاوت UI و UX چیست؟

تا چند سال پیش خودمان هم تعریف دقیقی از ui ux نداشتیم
به همین دلیل نشستیم به تحقیق و خروجی تحقیق و تجربه‌ی ما، مقاله‌ای شد
که اینجا در مورد UI UX و تفاوت این دو نوشتیم.

تفاوت ui و ux در چیست

اگر کمی با دنیای طراحی، مخصوصا طراحی وب آشنا باشید،
بارها  به عبارت Ui و Ux  برخوردید. دو سرواژه‌ای که همیشه کنار هم می‌آیند.
اما معنی این‌ها چیست؟ اگر از ده نفر بپرسید UI و UX چیست؟
ده جواب مختلف می‌شنوید.
بیشتر افراد، کسانی که ظاهر یک سایت یا وب اپلیکیشن را طراحی می‌کنند “UI UX کار” می‌نامند
. اما این واقعا تعریف درستی است؟ اصلا UI UX کار داریم؟

UI و UX چیست؟

ما بحث را به محیط وب و اپلیکیشن محدود می‌کنیم
ولی UI و UX در همه‌ی شرکت‌ها کاربرد دارند.
هرجایی که محصول و کاربر ( مخاطب) داشته باشد
، حتما با دو مفهوم طراحی تجربه کاربری و طراحی رابط کاربری سر و کار دارد.‌
در مورد اینکه ui ux چیست؟ شاید بعضی‌ها فکر کنند
این دو در اصل یکی هستند
ا هر دو وظایف یک نفر( شغل) هستند،
یک چیزی مثل html و css که همیشه در کنار هم می‌آیند و  هر دوی این‌ها را طراح وب استفاده می‌کند. اما اصلا اینطور نیست. حتی در شرکت‌های کوچک هم طراح تجربه کاربری به عهده یک نفر و طراحی رابط کاربری به عهده فردی دیگر است. چون این‌ها خیلی با هم فرق دارند!

مختص شما:  تگ در وردپرس چیست

بیشتر بدانید:

طراحی تجربه کاربری (UX) چیست؟

طبق تعریفی که در ویکی پدیا آمده است طراحی تجربه کاربر (UXD یا UED) فرایند بهبود رضایت مشتری و وفاداری او با بهبود قابلیت استفاده، سهولت استفاده و لذت های ارائه شده در تعامل بین مشتری و محصول است.

ممکن است در نظرتان این تعریف مبهم باشد، همچنین هیچ اشاره ای نیز به تکنولوژی و مفاهیم دیجیتال نکرده باشد. به طور کلی خلاصه کردن یک پروسه در قالب چند کلمه همیشه امری دشوار بوده است.

برخی از ابهامات در تعاریف به دلیل تازه و نو بودن این مفهوم است. دُن نورمن، دانشمند علوم شناختی و موسس گروه مشاوره طراحی نیلسون نورمن درباره اهمیت تجربه کاربری می گوید:

تجربه کاربری تم

طراح تجربه کاربری (UX) باید به طور فعالانه در فرآیند تحقیق، ارزیابی، توسعه، محتوا و نمونه سازی برای ارزیابی کیفیت محصول مشارکت داشته باشد. طراحی تجربه کاربر یک مفهوم غیر دیجیتال و مرتبط با علوم شناختی است، اما به طور عمده در حوزه ی دیجیتال تعریف و به کار گرفته می شود.

تفاوت ui و ux در چیست

UIچیست؟

UI تاثیرات متقابل سایت بر کاربران است. هدف از این تاثیر، کسب اجازه برای تاثیر مثبت و مطلوب بر آنها می باشد. زمانی که طراحی UI صحبت می شود، به این معناست که باید بر روی نحوه ارائه محصولات تمرکز کرد. به این معنا که صفحات باید به گونه ای طراحی شود که اهداف UX محقق شود. برای مثال طراح UI سعی دارد تا در بالای صفحات سایت از بنرهایی استفاده کند که ثبات و یکپارچی سایت را تامین کند. به همین دلیل در طراحی UI از تصاویر، متن ها، دیاگرام ها، ماژولها، جداول، ویدئوها و همچنین رنگ به شکل حرفه ای استفاده می شود.

مختص شما:  فشرده سازی و افزایش سرعت وردپرس با Check and Enable GZIP compression

تفاوت بین UIو UX

UI و UX در بسیاری موارد به جای یکدیگر استفاده می شند. در حالی که این دو تفاوت زیادی با یکدیگر دارند؛ از جمله:

–          UI تنها بخشی از UX محسوب می شود. کل یک محصول UX است و برای تاثیرگذاری بر مخاطبان استفاده می شود. در حالی که UI در زیر مجموعه آن قرار می گیرد و برای تامین هدف های UX استفاده می شود.

–          برای داشتن طراحی تاثیر گذار یا UX، استفاده از UI ضرورت دارد. بدون وجود طراحی UX سایت ظاهری زیبا و خیرکننده دارد. اما عملکرد آن ضعیف خواهد بود.

–          برای داشتن طراحی UX باید به مفاهیم روانشناسی دقت کرد. به همین دلیل این نوع طراحی انتزاعی است. در حالی که در طراحی UI از ابزارهای عینی و قابل مشاهده ای همچون تصاویر، ویدئو، دیاگرام و … استفاده می شود.

–          طراحی UI به سلیقه طراح سایت بستگی دارد. در حالی که برای داشتن سایت مطابق با اصول طراحی UX، باید به خواست کاربران و نیازهای آنان دقت شود.

 باید طراحی کرد، نه دکورسازی:

نباید فرم سازی و عملکرد در جدال با یکدیگر باشند! باید باهم متحد شوند و تجربه عالی ارائه دهند. به این معنی که نباید ارائه اطلاعات زیاد یا گرفتن زیاد آن استفاده از محصول/سایت را سخت کند. به‌عنوان‌مثال، فکر می‌کنم هرکسی می‌تواند از یک تنظیم‌کننده فن‌کوئل استفاده کند، دست است؟ تنها درجه دما را می‌چرخانید و دستگاه روشن می‌شود.

ممنون از این که با ما همراه بودید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

سایتتو رایگان آنالیز کن

مشاوره رایگان سئو در شیراز x بخوانید...