تفاوت بازاریابی و تبلیغات

تفاوت بازاریابی و تبلیغات

تفاوت بازاریابی و تبلیغات

سلام خیلی خوش امدید به مهراکت در این مطلب قصد داریم راجب موضوع ها ی تفاوت بازاریابی و تبلیغات  وبازاریابی چیست؟ وتبلیغات مهمتر است یا بازاریابی؟صحبت کنیم تا انتها با مهراکت همراه باشید.

بازاریابی و تبلیغات مفاهیم فازی برای شروع هستند. اگر از 20 متخصص بپرسید
فرق میان این دو در چیست، 20 جواب مختلف خواهید شنید
. بسیاری از کسب و کارها تبلیغات و بازاریابی را به عنوان کلیتی ترکیبی می­ بینند
که شامل رویکردهایی برای ارائه محصول به مشتریان فعلی و بالقوه است.
برای افراد حرفه ای مهم است که بدانند اجرای بازاریابی و ابتکار عمل تبلیغات و این دو واژه، دارای معنا و کاربرد متفاوتی هستند.

تبلیغات فقط یکی از اجزا و زیر مجموعه ­های بازاریابی است؛ روابط عمومی، برنامه ریزی رسانه، قیمت گذاری محصول، توزیع، استراتژی فروش، حمایت از مشتریان، تحقیق بازار، تعاملات اجتماعی و استراتژی های بازاریابی بخش های دیگر تلاش ­های جامع بازاریابی هستند. همانطور که شرکت و محصولات و خدماتتان را بازاریابی می کنید، به خاطر بسپارید که تمام این اجزا در کنار هم، بازاریابی را تشکیل می دهند.

تفاوت بازاریابی و تبلیغات

 

بازاریابی چیست؟

بازاریابی در تعریف مفهومی ساده است، اما در اجرا اینگونه نیست. بازاریابی هر راهی است که از طریق آن، به مشتریان و مشتریان بالقوه ی خود، دسترسی می ­یابید. بازاریابی شامل ابزارهای متفاوتی است، از جمله تبلیغات پرداختی (Paid Advertising)، که خودش متغیرهای کوچک بسیاری را دربرمی­ گیرد، هر چیزی از پذیرش پاسخگویی شرکت به تماس مشتریان گرفته تا اجرای درخواست آنها و پاسخگویی به شایعات مثبت و منفی در مورد محصول شما در این حوزه قرار می گیرد.

مختص شما:  کتاب های آموزشی سئو

طبق گفته­ ی (Kathleen Micken استادیار بازاریابی دانشگاه راجر ویلیامز)، “بازاریابی ممکن است به عنوان هر چیزی که سازمان برای تسهیل تبادلات بین خود و مشتریان – ارباب رجوعان خود انجام می ­دهد، باشد. تبلیغات فقط یکی از فعالیت­ های بی شمار بازاریابی است.”

بیشنر بدانید:

تبلیغات چیست؟

معرفی و نمایش خدمات یا محصولات شرکت شما به مشتریان کنونی و بالقوه؛ با پرداخت پول و از طریق شرکتها و فرصتهای جانبی مانند سایتهای اینترنتی و بیلبورد را تبلیغات می نامیم. (Advertising)

تبلیغات مهمتر است یا بازاریابی؟

پس از تعریف و شناخت هر یک از  این دو مفهوم، درک بهتری نسبت به تفاوت آنها خواهیم داشت، تبلیغات در عمل بعنوان بخشی از فرآیند بازاریابی عمل می کند و مستقل از آن نخواهد بود. وظیفه تبلیغات معرفی قسمت مشخصی از خدمات شما بوده و به معنی تعیین استراتژی های لازم برای نحوه، زمان و مکان معرفی محصولات است.
برای مثال تعیین نحوه تبلیغات شما در میان گزینه هایی مانند روزنامه ها، سایتهای اینترنتی، ایمیل مارکتینگ، تبلیغات محیطی، رادیو و تلویزیون برعهده بخش بازاریابی بوده و برنامه ریزی زمان نمایش و محل قرار گرفتن این تبلیغات را نیز شامل میشود. تبلیغات پرهزینه ترین بخش در بازاریابی است و به همین دلیل از اهمیت ویژه ای برخوردار است.
فرض کنید که بازاریابی یا همان مارکتینگ را بعنوان یک کیک در نظر بگیریم، در اینصورت این کیک از برشهایی تشکیل شده است که شامل موارد زیر است:

 • شناخت بازار
 • شناسایی مشتریان هدف
 • تعیین استراتژی فروش
 • خدمات پشتیبانی
 • ارتباطات کاری
 • قیمت گذاری محصولات و خدمات
 • تبلیغات
مختص شما:  سئو در همدان

تفاوت بازاریابی و تبلیغات

بازاریابی چیست؟

از سوی دیگر، بازاریابی یک اصطلاح جامع است که شامل بسیاری از فعالیت های دیگر از جمله تبلیغات می باشد. برخی از فعالیت های مهم بازاریابی عبارتند از:

 • برنامه ریزی
 • استراتژی در حال توسعه
 • پژوهش
 • روابط عمومی
 • آگهی
 • بودجه بندی
 • خدمات مشتری
 • بازخورد و تجزیه و تحلیل

ارتباط دپارتمان بازاریابی با سایر دپارتمان های سازمان

بسیاری از دپارتمان ­های بازاریابی، چه از سر انتخاب و چه به دلیل طراحی، از سایر کار ویژه­ ها مانند فروش و خدمات مشتریان جدا هستند. این جدایی دپارتمان ­ها باعث قطع ارتباط دپارتمان ها و عدم تحقق هدف نهایی شرکت برای جذب مشتریان تازه، و عملکردی که بازاریابی در واقعیت برای تحقق آن صورت می­ گیرد، می­ شود. برای مثال، شما ایمیلی مبنی بر بازدید از یک سایت B2B دریافت می ­کنید

که اتفاقا به دنبال خرید آن بوده­ اید، پس بر حسب نیاز سایت مذکور را بررسی می ­کنید و ایمیلی با هدف برقراری ارتباط با فروشنده می­ فرستید، سپس صبر می­ کنید و صبر می ­کنید. وقتی جوابی دریافت نکردید، یعنی هزینه­ ی شرکت برای ایجاد کمپین هدفمندش هدر رفته است. این اتفاق بسیار متداول است، و شاخصی است که نشان می­ دهد تلاش ­های بازاریابی شما تا چه حد وابسته به هم هستند، و در مدل های بازاریابی کارهای بیشتری علاوه بر ساختن تبلیغات، وجود دارد.

ممنون از اینکه باهمراه بودید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

سایتتو رایگان آنالیز کن

مشاوره رایگان سئو در شیراز x بخوانید...