بهینه سازی وب سایت برای موتورهای جستجو

بهینه سازی وب سایت برای موتورهای جستجو

بهینه سازی وب سایت برای موتورهای جستجو

همانطور که می دانید امروزه تعداد سایت های موجود در جهان روند رو به رشدی را در پی گرفته است. اما چیزی که جایگاه هر کدام را در مرتبه لینک نتایج مشخص می کند سئو نام دارد. سئو یا بهینه سازی سایت برای موتورهای جستجو همان استراتژی ای است که تمام مدیران سایت برای آن تلاش و هزینه زیادی را صرف می کنند. با توجه به اهمیت این موضوع در این مقاله از وبسایت مهراکت سعی داریم به ذکر نکاتی برای بهینه سازی وب سایت برای موتورهای جستجو بپردازیم. با تشکر از همراهی تان دعوت می کنیم تا انتهای این مطلب همراه ما باشید.

سئو چیست؟

سئو از عبارت Search Engine Optimization به معنای بهینه سازی موتور جستجو گرفته شده است. قرار گرفتن وب سایت شما در رتبه‌های بالا در صفحات نتایج موتور‌های جستجو بسیار ارزشمند است.در واقع این یک تبلیغ رایگان برای کسب و کار شما در بهترین فضای تبلیغاتی جهان است. این فرآیند باعث می شود ترافیک رایگان و طبیعی از سمت موتورهای جستجو همچون گوگل به سمت وب سایت شما هدایت شود. در محیط بسیار رقابتی امروز، سئو از اهمیت زیادی برخوردار است. روزانه میلیون ها کاربر از موتورهای جستجو برای یافتن پاسخ مشکلات و سوالات خود کمک می گیرند.

بهینه سازی وب سایت برای موتورهای جستجو

بهینه سازی وب سایت برای موتورهای جستجو

تعریف سئو یا بهینه سازی وب سایت برای موتور های جستجو

سئو به صورت انگلیسی SEO نوشته می شود. و مخفف عبارت search engine optimization می باشد. در فارسی به سئو، بهینه سازی سایت برای موتور های جست و جو گفته می شود.به زبان ساده سئو مجموعه ای از فرایندهایی است که برای کسب جایگاه اول گوگل (و موتور های جست و جوی دیگر) در یک یا چند عبارت خاص انجام می شود.

مختص شما:  خرید ترافیک سایت

موتور جستجو یا بهینه سازی وب سایت چیست

منظور از موتور های جست و جو فقط گوگل نیست! با اینکه 99 درصد کاربران اینترنت در ایران از گوگل به عنوان موتور جست و جو استفاده می کنند ، اما به یاد داشته باشید عمل بهنیه سازی یا سئو مختص این موتور جست و جوی محبوب نیست.موتور های جست و جوی دیگری که می توان گفت ممکن است نام آن ها را شنیده باشید. بینگ و یاهو می باشند. تمامی اصولی که برای بهینه سازی به کار گرفته می شود. برای تمامی این موتور ها مورد قبول است.آنچه که باید در حین بهینه سازی یا سئو به آن توجه کنید ، این است که سئو درحالت کلی 2 رو دارد که یک روی آن کاربر و روی دیگر آن موتور های جست و جو می باشند.

سئو چگونه عمل می کند؟

احتمالا تصوری که از یک موتور جستجو مانند گوگل دارید وب سایتی است که شما سوال یا نیاز خود را در نوار جستجوی آن تایپ می کنید. و در کسری از ثانیه هزاران نتیجه از وب سایت های مختلف نشان می‌دهد. که ظاهرا فقط ۵-۶ نتیجه اول برای شما کاربردی است. و بقیه شاید نتایج کم اهمیت تر هستند که تطابقی دقیقی با خواسته شما ندارند.

رتبه بندی نتایج گوگل یا SERP بر چه اساسی است؟

در حقیقت صدها فاکتور مختلف برای مرتب سازی نتایج توسط موتورهای جستجو درنظر گرفته می شوند. و اینکه چگونه تمام این فاکتورها برای تمام صفحات وب تجزیه و تحلیل می شوند. و در نهایت خروجی از هزارن لینک به شما نمایش داده می شود. حاصل از تجزیه و تحلیل الگوریتم های بسیار پیچیده ای است. که طی ده ها سال توسط بهترین متخصصان دنیا توسعه پیدا کردند. تا نیاز مخاطبان را به بهترین شکل پاسخ دهند.

مختص شما:  شرکت تولید محتوا چیست

فاکتورهای موثر در سئو

فاکتورهایی زیادی برای بهبود رتبه و کیفیت صفحات وب وجود دارند که با بهینه سازی آن ها می توان بدون اطلاع از جزئیات الگوریتم های جادویی گوگل، رتبه بهتری در نتایج جستجو به دست آورد.
این فاکتورها به دو بخش کلی درون سایتی (On-Site) و برون سایتی (Off-Site) تقسیم می شوند:

سئو درون سایتی (On-Site SEO)

سئو  داخل سایت بخش پایه ای و ضروری بهینه سازی است. که قبل از هر اقدام دیگری باید به طور کامل و اصولی انجام شود. تا پروسه بهینه سازی برون سایتی به مراتب ساده تر شود. سئو در سایت شامل بهینه سازی مجموعه فاکتورهایی است. که مستقیما از درون وب سایت قابل کنترل هستند. این فاکتورها به طور خلاصه شامل موارد زیر هستند:

 • انتخاب عنوان ها و زیر عنوان های مناسب
 • متا تگ ها
 • محتوای بهینه و ساختارمند
 • URLهای استاندارد
 • ساختار HTML استاندارد
 • استفاده از attribute های مناسب در تگ های HTML
 • ارتباط لینکی صفحات داخلی
 • ایجاد دسترسی آسان به تمام بخش های وب سایت
 • سرعت لود مناسب صفحات
 • طراحی واکنشگرا (Responsive)
 • و …

سئو برون سایتی (Off-Site SEO)

سئو خارج سایت شامل مجموعه فعالیت هایی است که از بیرون برای اعتبار بخشی یک وب سایت انجام می شود. تمام کارهایی که باعث می شود گوگل بیشتر به وب سایت شما و محتوای آن اعتماد کند و در نتیجه امتیاز بیشتری به آن بدهد.

بهینه سازی وب سایت برای موتورهای جستجو

بهینه سازی وب سایت برای موتورهای جستجو

لینک سازی

لینک سازی اصلی ترین فعالیتی است که در این راستا انجام می شود. به زبان ساده هر لینک خارجی از سایر وب سایت ها به وب سایت شما یک رای محسوب می شود که به آن اصطلاحا بک لینک می گویند. هر چه تعداد رای های شما بیشتر باشد رتبه بهتری خواهید داشت. البته همه رای ها ارزش یکسانی ندارند. شاید یک لینک کاملا بی اثر باشد، شاید یک لینک از یک وب سایت معتبر ارزش بیشتری از صدها لینک از وب سایت های کم اعتبارتر داشته باشند. در عین حال ممکن است یک لینک اثر منفی نیز داشته باشد. به طور خلاصه هرچه وب سایتی که به شما لینک می دهد مرتبط تر و معتبرتر باشد ارزش رای آن بیشتر خواهد بود.

مختص شما:  هشتگ در تلگرام

برای کاربران کار کنید نه موتورهای جستجو

امروز موتورهای جستجو بسیار هوشمند شده‌اند، اگر شما برای کاربران کار کنید و هدف شما فقط رضایت آنها باشند جستجوگرها هم شما را دوست دارند و در صفحات اول آنها قرار می‌گیرید. ولی اگر هدف شما فقط و فقط موتورهای جستجو باشد نه کاربر؛ موتورهای جستجو هم شما را دوست ندارند و در صفحات اول لیست نمی‌کنند. شاید فکر کنید که موتورهای جستجو از کجا می‌فهمند؟ هزاران تفاوت بین سایت‌هایی که برای کاربر کار می‌کنند با آنهایی که برای موتورهای جستجو کار می‌کنند وجود دارد.

بیشتر بخوانید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

آنالیز کامل وب سایت x بخوانید...