بازار هدف چیست

بازار هدف چیست

بازار هدف چیست

بازار هدف چیست؟ به زبان ساده بازار هدف (Target Market) گروه خاصی از افرادی است که شما تصمیم گرفته‌اید با محصولات یا خدمات خود هدف قرار دهید …در ادامه با مهراکت همراه باشید تا با بازار هدف اشنا شوید.

تعریف بازار هدف چیست؟

بازار هدف (به انگلیسی: Target Market) درباره جذب مشتریانی است که آنچه می فروشید را، خواهند خرید. البته در این رابطه مواردی بیشتر از آنچه گفته شد وجود دارد. پیش از تمام این موارد، نیاز خواهید داشت

تا بدانید دقیقا چه کسانی محصولات شما را خریداری می کنند و اینکه دقیقا چگونه به آن ها دسترسی پیدا کنید. البته به دست آوردن چنین دانش و اطلاعاتی نیازمند انجام یک سری تحقیقات و برنامه ریزی های مبتنی بر هدف است.

بازاریابی هدف جدیدترین روش بازاریابی برای مصرف کنندگان است که بر مبنای تحقیقات صورت گرفته درباره علایق، سرگرمی ها و نیازهای آن ها انجام میشود. اما پیش از اینکه به این مرحله برسیم،

تبلیغ کنندگان و بازاریاب ها در حال استفاده از بازاریابی پیرو بوده اند و پیش از آن نیز از بازاریابی نسلی استفاده می کردند در نتیجه می توان بیان کرد که بازاریابی هدف ضرورتا اصلاح و پالایشی از ایده های پیشین بوده است.

اما بازاریابی نسلی به چه معناست؟ تا پیش از دهه های 1960و 1970، بیشتر بزرگسالان آمریکایی – بستگی به جنسیت شان – سبک زندگی مشخصی را دنبال می کردند.

برای مردان به این گونه بود که یا به ارتش ملحق می شدند و یا به مدرسه می رفتند، ازدواج می کردند، شغل و حرفه ای را آغاز می کردند، بچه دار می شدند

بازار هدف چیست

بازار هدف چیست

و بعد از آن نیز بعد از گذشت 30 سال در همان شرکت مشخصی که کار می کردند بازنشسته می شدند. زنان نیز مشغول خانه داری و بزرگ کردن کودکان در منزل بودند. از این رو بازاریابی برای شرکت ها بسیار ساده بود.

اگر کسب و کاری کوچک بود، تمام مشتریان خود را با اسم می شناختند

و اگر شرکتی به اندازه کافی بزرگ بود، گزینه های کمی برای بازاریابی وجود داشت : یا تبلیغات خود را در روزنامه های محلی قرار می دادند و یا در مجله های ملی و یا تبلیغات در شبکه های تلویزیونی داشتند.

مختص شما:  آموزش مذاکره

اما در اوایل دهه 1980 همه چیز تغییر کرد. بازاریاب ها شیوه ای جدید از بازاریابی را معرفی کردند

که “بازاریابی نسلی” نام داشت. به این معنا که، به جای آنکه هرکسی را بر اساس جنسیت

و مرحله زندگی اش معرفی کنند، با در نظر گرفتن عواملی نظیر عوامل جمعیت شناختی و عوامل اقتصادی – اجتماعی به هدف گذاری مشتریان خود پرداختند.

بازار هدف Target Market ( تارگت مارکت )

از توسعه بازار و نام‌گذاری محصولات و خدمات تا کانال بازاریابی است.  زمانی که از  STP بازاریابی ( بخش‌بندی ، هدف‌گیری ، جایگاه‌یابی ) صحبت میشود ، حتما مبحث بازار هدف نیز مطرح میشود.

بازار هدف ( مخاطب هدف ) شما تمام افراد حاضر در بازار نیستند.

هدف باید آن باشید که گروه مشخصی از افراد شناسایی و بفهمید که آیا آنان دارای ویژگی خاصی هستند ( Niche Market تمرکز بر مخاطب مدنظر. هنگامی‌که یک کسب و کار “خاص و ویژه” باشید، مردم، خودشان شما را پیدا خواهند نمود. )  و بر آن بخش یا گروه ، مسلط شوید.

درک بازار هدف بسیار مهم است، این اهمیت زمانی بیشتر مشخص می‌شود که شما قصد داشته باشید بر تبلیغات متمرکز شوید.

تبلیغات برای کل بازار بسیار پرهزینه است ،

اما اگر فقط بر گروه یا بخش مشخصی از بازار تمرکز نمایید ( بخش بندی بازار ) ، احتمالا اینکه تبلیغات شما کل آن را پوشش دهد ، بسیار بیشتر و اثربخش‌تر خواهد .

 

تعریف بازار هدف

بازار هدف چیست

بازار هدف چیست

بازار هدف به گروهی مشخصی از افراد گفته می‌شود که قصد داریم پیام بازاریابی خود را به آنان برسانیم.

این افراد ، بیشترین پتانسیل را برای خرید محصولات و محصولات دارند ، این افراد بیشترین تشابه را از نظر ویژگی شخصیتی ، جمعیت شناختی یا رفتاری با هم خواهند داشت.

برای تعیین بازار هدف ، بهتر است که بدانید مشتریان بالقوه را کجا یا چطور می‌توانید بیابید .

مختص شما:  مزایای استفاده از سئو در کسب و کار آنلاین

بازاریابی هدف Target Marketing  ( تارگت مارکتینگ )

بازاریابی هدف نوعی از مارکتینگ است که در خصوص تحقیق یا درک علایق ، سرگرمی و نیازهای مشتریان بالقوه است که می‌توان پیام و بودجه بازاریابی را روی بخش مشخصی از بازار که شانس بالاتری برای فروش محصولات و خدمات به آن‌ها وجود دارد.

شناسایی بازار هدف : چه کسی ، چه چیزی ، چرا ، چطور ؟

شناخت بازار هدف بخشی از برنامه کسب و کار که در طرح توجیهی یا برنامه بازاریابی دیده می‌شود.

در نظر داشته باشید که این برنامه ، یک برنامه جاری و نه یک برنامه ثابت و یک‌بارمصرف.

جمع‌آوری اطلاعات از بازار هدف ، چیزی نیست که فقط یک‌بار انجام شود و بعد به دست فراموشی سپرده شود. تا زمانی که شما در این کسب و کار فعال هستید ،

شما نیاز به شناخت هرچه بیشتر و بهتر مشتریان بالقوه خواهید داشت.

یکی از اولین گام‌ها در شروع یک کسب و کار  ( یا شروع یک توسعه ) شناسایی بازارتان است .

دسته‌هایی از جمعیت که برای خرید محصولات و خدمات شما حاضر به پرداخت باشند.

برای مثال :

اگر ایده کسب و کار شما در خصوص تولید کفش‌های چرم مد روز باشد، نمی‌تواند بگویید که هر که پا دارد، مشتری من است.

اما در واقع اغلب کفش فروش‌ها نیز شاید دقیقا همین ویژگی‌ها را برای کفش‌های خویش مفروض می‌دانند :

محصولات ما سرشار از روح مد هستند، اما راحتی بر طرح جدید ، غلبه کرده است .

مشتری ترجیح می‌دهد که چیزی را بخرد که بتواند با آن ۵۰۰ کیلومتر راه برود بجای ۲۰۰ کیلومتر ، حتی اگر گران‌تر هم باشد.

درک بازارهای هدف

بخشی از موفقیت در فروش یک کالا یا خدمات این است که بدانید برای چه کسانی جذابیت دارد

و در نهایت چه کسی آن را خریداری می‌کند.

به همین دلیل مشاغل وقت و هزینه زیادی را صرف تعریف و نظارت بر بازار هدف خود می‌کنند. این بدان دلیل است که همه محصولات و خدمات برای هر مصرف کننده‌ای در نظر گرفته نشده است.

بازارهای هدف به طور کلی بر اساس سن، مکان، درآمد و سبک زندگی طبقه بندی می‌شوند.

مختص شما:  دیکشنری کسب و کار اینترنتی

تعریف یک بازار هدف خاص به یک شرکت اجازه می‌دهد تا فاکتورهای خاص بازار را در اختیار داشته باشد تا از طریق فروش و بازاریابی به مشتریان دسترسی پیدا کند و با آن‌ها ارتباط برقرار کند.

آزمایش بازار هدف اغلب قبل از عرضه کالایی اتفاق می‌افتد. در مرحله آزمایش، یک شرکت ممکن است از عرضه محدود محصولات و گروه‌های متمرکز استفاده کند

بازار هدف چیست

بازار هدف چیست

و این به مدیران محصول اجازه می‌دهد تا درک کنند که کدامیک از ویژگی‌های یک محصول نقطه قوت آن به شمار می‌رود. پس از عرضه یک کالا، شرکت می‌تواند از طریق رهگیری فروش،

نظرسنجی از مشتری و فعالیت‌های مختلف دیگر، به نظارت بر جمعیت بازار هدف خود ادامه دهد که این امر به شرکت امکان می‌دهد تا خواست و نیاز مشتریان خود را درک کند.

فرآیند تعیین بازار هدف برای هر کسب و کاری مهم است زیرا به معنای تفاوت بین فروش محصول یا خدمات و یا به حاشیه رانده شدن است در حالی که رقبا در حال افزایش درآمد خود هستند.

ندانستن هدف می‌تواند یک اشتباه بزرگ برای یک کسب و کار باشد. تلاش برای جذب مشتری‌های جدید بدون اینکه بدانید چه کسی را هدف تلاش‌های تبلیغاتی خود قرار داده‌اید، می‌تواند هزینه و زمان زیادی برای یک کسب و کار داشته باشد.

بازارهای هدف چه سودی دارند؟

از بازارهای هدف برای درک بهتر مصرف کننده فعلی و بالقوه محصولات یا خدمات شرکت‌ها استفاده می‌شود. شناسایی بازار هدف می‌تواند بر قیمت، تبلیغ و توزیع محصول تاثیر بگذارد.

به عنوان مثال گروه‌های هدف ممکن است زمانی مفید باشند که شرکتی به دنبال گسترش فعالیت‌های خود در سطح بین المللی باشد. در همین حال یک شرکت ممکن است

برای جلب نظر افرادی که به سلامتی خود اهمیت می‌دهند، در محصول خود تغییری ایجاد کند مثلا بسته بندی آن محصول را به شکلی متفاوت انجام دهد.

در ادامه با ما همراه باشید:

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

سایتتو رایگان آنالیز کن

raminanucom آموزش کسب و کار x بخوانید...