ایمیل مارکتینگ چیست؟

ایمیل مارکتینگ چیست؟

ایمیل مارکتینگ چیست؟

در این نوشته قصد داریم درباره ایمیل مارکتینگ و مزایای آن با شما صحبت کنیم، ینی ب طور کامل سوال ایمیل مارکتینگ چیست؟ را برای شما شرح دهیم

به شما قول می‌دهیم پس از پایان این نوشته، دیدگاه جدیدی نسبت به ایمیل مارکتینگ پیدا می‌کنید و به اهمیت این روش فوق العاده بیشتر پی می برید.

از شما دعوت می کنیم تا انتهای این مطلب همراه سئوبلک باشید.

ایمیل مارکتینگ چیست؟

اساساً ایمیل مارکتینگ یا بازاریابی ایمیلی هنگامی رخ می‌دهد که یک کسب‌و‌کار جهت ترویجِ محصول یا خدمات خود، پیغامی تجاری با استفاده از پست الکترونیکی (Email) به گروهی از افراد می‌فرستد، اما اگر بخواهم تعریف دقیق‎تر Email Marketing را بیان کنم خواهم گفت به ارسال ایمیل جهت گسترش رابطه با مشتری بالقوه یا مشتری فعلی، ایمیل مارکتینگ گفته می‌شود، این ایمیل‌ها معمولاً محتوای تبلیغاتی، ترویجی، پیشنهادی و … دارند و به منظور کمک به ایجاد وفاداری، اعتماد یا آگاهی از برند ارسال می‌شوند.

ایمیل مارکتینگ چیست؟

مزایای ایمیل مارکتینگ چیست؟

1- بر اساس رفتار مصرف کننده

با پیشرفت تکنولوژی، فراهم کنندگان سرویس‌های ایمیل (ESPs) به راحتی می‌توانند اطلاعاتی در مورد رفتار گیرنده‎ی ایمیل به فرستنده بدهند. در نتیجه، سازمان‌ها و شرکت‌هایی که در حجم بالا Email Marketing انجام می‌دهند می‌توانند با خرید این سرویس‌ها از رفتار حجم کثیری از مصرف‌کنندگان نسبت به بازاریابی ایمیلی خود مطلع شده و از آن بهره گیرند.

 

2- دارای هدف‌گیری مستقیم

بازاریابان ایمیلی این امکان را دارند که پیغام هدف‌گیری شده و حتی پیام‌های شخصی‌سازی شده برای افراد مختلف بفرستند. به عنوان مثال اگر خانمی از یک برند کفش در گذشته خرید کرده باشد، بازاریاب با توجه به اینکه از علاقه آن خانم به آن برند کفش مطلع است، می‌تواند یک ایمیل حاوی بن خرید برای او بفرستد. این در حالی است که بیشتر کانال‌های بازاریابی، به صورت مکرر محتوای تبلیغاتی خود را به جامعه‌ای ارائه می‌کنند که درصد بالایی از آنها، هیچ علاقه‌ای به محصول پیشنهادی ندارند.

 

3- بستر آزمایش محتوا را دارا است

از Email Marketing می‌توان به عنوان یک روش مقرون‌به‌صرفه برای تست محتواهای مختلف استفاده کرد و از داده‌ی تست شده از طریق ایمیل مارکتینگ در کانال‌های دیگر بازاریابی بهره برد.

 

4- ایمیل مارکتینگ، یکی از روش‌های ارزان و به صرفه در صنعت بازاریابی آنلاین است.

کسب و کارهای نوپا که بودجه تبلیغاتی زیادی ندارند، با استفاده از ایمیل مارکتینگ می توانند محصولات و خدمات خود را به خوبی به دیگر افراد معرفی کرده و بازاریابی کنند. برای شروع راه اندازی سیستم ایمیل مارکتینگ، نیازی نیست هزینه کنید. سایت‌هایی نظیر میلرلایت، تا رسیدن تعداد مشترکان ایمیلی شما به 1000 نفر، اجازه می‌دهند تا ایمیل رایگان بفرستید. (این تعداد برای کاربران سایت میل‌چیمپ 2000 نفر است.) در ابتدای کار که مخاطبان و مشتریان زیادی ندارید، همین میزان برای شما کفایت می کند. بعدها که کسب و کارتان رشد کرد، می توانید برای ارسال ایمیل به افراد بیشتر، مقداری هزینه کنید.

مختص شما:  اهمیت ایمیل مارکتینگ در تجارت الکترونیک

ایمیل مارکتینگ چیست؟

5- ایمیل ابزاری بسیار انعطاف پذیر است

و به همین دلیل می توان در استفاده از آن خلاقیت به خرج داد. افراد با توجه به مخاطبان خود می توانند ایمیل تجاری خود را طراحی کنند و از متن، عکس، ویدئو، لینک، فایل و… در ایمیل خود استفاده کنند. طراحی آزادانه و خلاق ایمیل، به افراد این اجازه را می دهد که بدون محدودیت ایمیل مناسب برای برندشان را طراحی کنند و کمپین ایمیل مارکتینگ خود را با موفقیت اجرا کنند.

 

6- ایمیل مارکتینگ، روشی قابل اندازه گیری است

یعنی اینکه شما پس از اجرای کمپین ایمیلی خود می توانید بررسی کنید که چه تعداد از مخاطبان شما، ایمیل‌تان را باز کرده‌اند، چند نفر روی دکمه اقدام ایمیل شما کلیک کرده اند، چند نفر با آن ایمیل وارد سایت شما شده اند و ایمیل‌ها تا چه اندازه جذاب و موثر بوده است. وقتی این موضوعات را اندازه گیری می کنید، برای اجرای کمپین‌های دیگر خود موفق تر عمل می کنید و می توانید ایمیل‌هایی بنویسید که مخاطبان از آنها استقبال کنند و به خوبی جذب شوند.

 

7- ایمیل مارکتینگ، بسیار هدفمند اجرا می شود. 

اگر شما به خوبی با مخاطبان خود ارتباط برقرار کرده باشید و اطلاعات مهم آنها از قبیل سن، جنس، علائق و نیازهای مخاطبان را به دست بیاورید، می توانید متناسب با نیازشان برای آنها ایمیل بفرستید. با این کار، هر فرد ایمیلی را دریافت می کند که به محتوای آن نیاز دارد و مخاطب اصلی آن ایمیل است. با کمک ایمیل مارکتینگ، شما می توانید خیلی هدفمند و دقیق با مخاطبان خود در ارتباط باشید و از واکنش آنها بیشتر مطلع شوید. ارسال پیام های شخصی سازی شده، قابلیتی است که در ایمیل مارکتینگ وجود دارد و بسیار باارزش است.

 

8- استفاده از ایمیل برای تبلیغات و بازاریابی برای همه افراد امکان پذیر است. 

فرقی ندارد که شما صاحب یک شرکت بزرگ هستید
یا به تازگی کسب و کارتان را راه اندازی کرده اید،
در هر صورت شما می توانید از ایمیل مارکتینگ برای معرفی خود و جذب مشتریان بیشتر استفاده کنید.

مختص شما:  اصول نوشتن متن ایمیل مارکتینگ

فراگیر بودن روش بازاریابی ایمیلی، یکی از مزیتهای مهم این روش بازاریابی است.

 

9- ایمیل مارکتینگ، به تدریج باعث اعتماد سازی می شود 

وفاداری افراد نسبت به برند شما را نیز افزایش می دهد.
فرض کنید که شما به مدت 6 ماه، دائما مخاطبان خود را از آخرین مقالات سایت، جدیدترین محصولات، تخفیف ها و پیشنهادات هیجان انگیز و… مطلع می کنید.

با این کار، مخاطب متوجه می‌شود که شما قصد دارید به او کمک کنید
و اعتمادش نسبت به شما و کسب و کارتان بیشتر می شود.
این موضوع، مستقیما روی فروش و سودآوری تجارت شما تاثیرگذار است.

بیشتر بدانید:

10- به کمک ایمیل مارکتینگ، می توان با هزینه کم، آزمون و خطا کرد.

شما می توانید به کمک ایمیل، چندین مدل محتوا برای مخاطبان خود بفرستید و بررسی کنید که مخاطبان شما از چه نوع محتوایی بیشتر استقبال می‌کنند. مثلا می توانید ایمیل‌هایی با عنوان‌های متفاوت، متنهای متفاوت و عکس های متفاوت برای افراد ارسال کنید تا ببینید که آنها با چه مدل ایمیل‌هایی و با چه محتوایی بیشتر ارتباط برقرار می‌کنند. نتیجه این آزمون و خطا، به شما کمک می‌کند که بیشتر به سلیقه مخاطب خود پی ببرید و بتوانید در بازاریابی برند خود موفق تر عمل کنید.

 

11- پتانسیل بالا ایمیل مارکتینگ

اگر از ایمیل مارکتینگ درست استفاده کنید، می توانید حتی از افرادی که سایر روشهای بازاریابی را انجام می دهند جلو بزنید. ایمیل مارکتینگ درست، حتی از حضور در شبکه های اجتماعی نیز موثرتر است. بسیاری از افراد، در زمان شلوغی به شبکه های اجتماعی سر نمی زنند، اما اینباکس خود را چک می کنند. دیدن ایمیل‌ها هم با موبایل و هم با لپ‌تاپ و تبلت امکان پذیر است و این موضوع، بررسی ایمیل را آسان تر کرده است. 64 درصد از افراد، روزانه صندوق ایمیلشان را با موبایل چک می کنند و این موضوع، به معنای قدرتمندی و برتر بودن ایمیل از شبکه های اجتماعی است.

ایمیل مارکتینگ چیست؟

12- نرخ بازگشت سرمایه (ROI) در ایمیل مارکتینگ بسیار بالا است.

 نرخ بازگشت سرمایه یعنی بعد از اجرای آن روش، چند درصد از پول‌تان به شما باز می گردد
و چقدر سود می کنید. هرچه عدد نرخ بازگشت سرمایه بیشتر باشد، آن روش پرسودتر و موثرتر است.
نرخ بازگشت سرمایه ایمیل مارکتینگ، به طور میانگین 300 درصد است.

مختص شما:  تاریخچه ایمیل مارکتینگ

یعنی اگر شما برای کمپین ایمیلی خود، 10 هزار تومان سرمایه گذاری کنید،
علاوه بر پولی که هزینه کرده اید، 30 هزار تومان سود می کنید!
هیچ یک از روشهای بازاریابی از قبیل بنر تبلیغاتی، چاپ بروشور و کاتالوگ، تبلیغات موبایلی و… این میزان نرخ بازگشت سرمایه ندارد.

پس برای اینکه سود بیشتری نصیب کسب و کارتان شود، باید اهمیت بیشتری به ایمیل مارکتینگ دهید.
چه چیزی بهتر از اینکه با هزینه کم ایمیل بفرستید و در عوض، چندین برابر آن هزینه سود کنید؟

 

13- ایمیل مارکتینگ، سریع جواب می دهد. 

شما می توانید به سادگی ایمیل مارکتینگ انجام دهید و نتیجه آن را نیز خیلی سریع مشاهده کنید. برای شروع این کار، به لیست افراد و آدرس ایمیل آنها نیاز دارید تا با کمک سرویس ارسال ایمیل، برایشان پیامهای خود را بفرستید. بعد از یک بار اجرای ایمیل مارکتینگ، می توانید نتایج آن را مشاهده کنید و تجربه و دانش خود را برای ایمیل‌های بعدی بیشتر کنید.

 

14- ضرورت

این که برای ثبت نام و وارد شدن به هر شبکه اجتماعی به یک آدرس ایمیل نیاز است این حقیقت را در ذهن شما نمایان نمی‌سازد که حتی در همین لحظه هم به ازای هر فرد حداقل یک آدرس ایمیل وجود دارد! مردم حتی در شلوغ‌ترین روزها که وقت سر زدن به شبکه‌های اجتماعی خود را هم ندارند ایمیل خود را چک می‌کنند، پس می‌توان گفت ایمیل مارکتینگ از بازاریابی شبکه‌های اجتماعی هم می‌تواند مؤثرتر باشد، البته به شرط استفاده صحیح!

 

15- ارتباط موضوعی

قابلیت Opt-In کردن ایمیل (کاربران با مشترک شدن یا Subscribe در یک سرویس انتخاب می‌کنند
که روی موضوعات مورد علاقه خود ایمیل دریافت کنند
) به بازاریابان ایمیلی این امکان را داده است
که پیغام مرتبط، شخصی‌سازی شده به کاربران علاقمند به یک موضوع بفرستند.

 

سخن اخر در ایمیل مارکتینگ چیست؟

ایمیل مارکتینک در کنار بقیه راه های دیجیتال بارکتینگ بسیار مفید و تاثیر گذارتر خواهد بود.

ممنوم که تا پایان با مهراکت همراه بودید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

سایتتو رایگان آنالیز کن

تکنیک های ایمیل مارکتینگ x بخوانید...