انواع مدلهای کسب و کار اینترنتی

انواع مدلهای کسب و کار اینترنتی

انواع مدلهای کسب و کار اینترنتی

در این مقاله انواع مدلهای کسب و کار اینترنتی و مزایای آن را بررسی کردیم. با نفوذ اینترنت به زندگی افراد، کسب و کارهای اینترنتی نیز رونق پیدا کرده‌اند و درآمد خوبی را برای صاحبان خود به ارمغان می‌آورند. این مدل کسب و کار نسبت به روش‌های سنتی کسب و کار مزایای زیادی از جمله هزینه کم برای راه‌اندازی، ساعت کاری انعطاف‌پذیر، نوآوری و… دارند.پس تا انتهای مقاله همراه ما باشید. متشکریم از اینکه مهراکت را انتخاب کرده اید.

مدلهای کسب و کار اینترنتی ( 9 مدل + نمونه انجام شده در ایران)

اخیرا با رواج اینترنت و نفوذ آن به زندگی اکثر افراد، کسب و کارهای اینترنتی ایجاد شده‌اند و طرفداران زیادی دارند. کسب و کارهای اینترنتی همان‌طور که از نامشان پیداست، بر بستر اینترنت فعالیت می‌کنند و از این طریق با مخاطبان و مشتریان ارتباط برقرار می‌کنند.

افراد زیادی به فکر راه‌اندازی کسب و کار اینترنتی هستند؛ زیرا فکر می‌کنند که با سرمایه کم و به راحتی می‌توانند به درآمد زیادی برسند. قبل از انجام هر کاری باید به خوبی درباره آن تحقیق کنید تا با قدرت و دانش کافی کار خود را شروع کنید؛ پس قبل از راه‌ اندازی کسب و کار اینترنتی خود، باید با انواع کسب و کار اینترنتی در ایران آشنا شوید و بهترین مدل را برای کسب و کار اینترنتی خود انتخاب کنید.

در این مقاله قصد داریم که مدلهای کسب و کار اینترنتی را بررسی کنیم و انواع کسب و کار اینترنتی در ایران را معرفی کنیم. با ما همراه باشید. سرفصل‌های این مقاله عبارت‌اند از:

  • مدلهای کسب و کار اینترنتی
  • مزایای کسب و کار اینترنتی
مختص شما:  هویت برند

مدلهای کسب و کار اینترنتی

مدل‌ها و دسته‌بندی‌های مختلفی برای کسب و کار های اینترنتی وجود دارد و حتما اکثر شما، نمونه‌های مختلفی از انواع مدل‌ها را مشاهده کردید و با آن‌ها آشنایی دارید. دسته‌بندی‌های مختلفی برای انواع کسب و کار اینترنتی وجود دارد که ما در این بخش، انواع کسب و کار اینترنتی را به ۹ دسته تقسیم می‌کنیم و در هر مورد چند نمونه انجام شده در ایران را معرفی می‌کنیم.

یکی از رایج‌ترین مدلهای کسب و کار اینترنتی در ایران، فروش مستقیم کالا بر بستر اینترنت است.

مطالب بیشتر:

۱- فروش مستقیم کالا

یکی از رایج‌ترین مدلهای کسب و کار اینترنتی در ایران، فروش مستقیم کالا بر بستر اینترنت است. با نفوذ اینترنت به زندگی اکثر افراد، بسیاری از فروشگاه‌های مختلف به فکر راه‌اندازی یک فروشگاه اینترنتی افتادند تا با تغییرات بازار و سبک زندگی مشتریان همگام شوند و علاوه بر فروش سنتی، بتوانند محصولات خود را از طریق اینترنت به فروش برسانند و درآمد خود را افزایش دهند.

فروشگاه‌های اینترنتی مختلفی سال‌ها است که فعالیت خود را در ایران آغاز کرده‌اند؛ برای مثال بانه دات کام یکی از قدیمی‌ترین فروشگاه‌های اینترنتی لوازم خانگی و وسایل منزل است و اکنون یکی از برترین فروشگاه‌های اینترنتی ایران است.

۲- فروش مستقیم خدمات

یکی دیگر از مدلهای کسب و کار اینترنتی، فروش مستقیم خدمات از طریق اینترنت است. برای مثال یک شرکت ارائه‌دهنده خدمات می‌تواند یک سایت با نام شرکت خود راه‌اندازی کند یا اپلیکیشنی را برای تلفن‌های همراه هوشمند ایجاد کند تا مشتریان بتوانند از طریق سایت یا اپلیکیشن، خدمت مورد‌نظر خود را مشخص کنند و شرکت آن خدمت را به آن‌ها ارائه دهد. برای مثال یک شرکت خدمات نظافتی ساختمان می‌تواند سایتی راه‌اندازی کند تا مشتریان نوع خدمت و زمانی که به آن خدمت احتیاج دارند را مشخص کنند و به راحتی از خدمات شرکت استفاده کنند.

مختص شما:  بازاریابی چریکی جی کنراد لوینسون

شرکت‌ها از این طریق می‌توانند ارتباط با مشتریان را بیشتر و راحت‌تر کنند و میزان رضایت مشتریان را افزایش دهند. مشتریان هم می‌توانند در هر ساعت از شبانه‌روز تنها با چند کلیک ساده، با شرکت ارائه‌دهنده خدمات ارتباط برقرار کنند و خدمت درخواستی خود را سفارش دهند.

انواع مدلهای کسب و کار اینترنتی

انواع مدلهای کسب و کار اینترنتی

۳- واسطه‌گری محصولات

نوع دیگر مدلهای کسب و کار اینترنتی، واسطه گری محصولات است. در این مدل، کسب و کار اینترنتی محصولی ندارد و محصولات شرکت‌های دیگر یا تولیدکنندگان را به مشتریان سایت خود ارائه می‌دهد. این نوع کسب و کار هم اخیرا در ایران رایج شده است و نمونه‌های موفقی هم به وجود آمده‌اند.

بزرگ‌ترین نمونه از این مدل کسب و کار اینترنتی، نت‌برگ است که از سال ۱۳۹۰ فعالیت خود را آغاز کرده است و به موفقیت‌ها و درآمد بسیار زیادی رسیده است. محصولات کسب و کارها و شرکت‌های مختلف برای فروش در اپلیکیشن و سایت این شرکت به اشتراک گذاشته می‌شود. درآمد این نوع کسب و کار به این صورت است که به ازای فضا و مخاطبانی که در اختیار فروشنده قرار می‌دهد، درصدی از مبلغ فروش محصولات را از او دریافت می‌کند.

۴- واسطه‌گری خدمات

مدل دیگر کسب و کار اینترنتی، واسطه‌گری خدمات است. در این مدل خدمات کسب و کارها و شرکت‌های مختلف در یک سایت یا اپلیکیشن به مشتریان ارائه می‌شود.

در این مدل شرکت‌های کوچک ارائه‌دهنده خدمت می‌توانند به مخاطبان زیادی دسترسی داشته باشند و افراد متقاضی خدمات مختلف نیز می‌توانند در یک صفحه، ارائه‌دهندگان مختلف را ببینند، آن‌ها را با یکدیگر مقایسه کنند و بهترین آن‌ها را انتخاب کنند.

برای مثال سایت پونیشا بستری را فراهم کرده است تا افرادی که خدماتی مانند ترجمه، طراحی سایت، سئو و… ارائه می‌دهند را به افرادی که به دنبال این خدمات هستند متصل کنند. این سایت یک واسطه است که خود خدمتی را ارائه نمی‌دهد و تنها واسطه‌ای بین ارائه‌دهنده و گیرنده خدمات است.

۵- تولید محتوا

در این مدل، کسب و کار اینترنتی از طریق محتوای متنی، تصویری، ویدیویی و… به صورت مستقیم یا غیرمستقیم درآمدزایی می‌کند. در حالت مستقیم کسب و کار اینترنتی می‌تواند از راه‌هایی مثل فروش اشتراک یا فروش محتوا درآمدزایی کند.

در حالت غیر‌مستقیم می‌توان به مخاطبان محتوای رایگان ارائه کرد و پس از جذب مخاطب، از ظرفیت‌های دیگر سایت مانند تبلیغات درآمدزایی کند. از نمونه‌های اجرا شده در ایران می‌توان به سایت‌هایی مانند دیجیاتو و فیلیمو اشاره کرد. سایت دیجیاتو محتوای رایگان در اختیار مخاطبان قرار می‌دهد وسایت‌ فیلیمو، محتوای تصویری را در ازای دریافت هزینه در اختیار مخاطب قرار می‌دهد.

۶- ارائه امکانات و خدمات آنلاین

ارائه امکانات و خدمات آنلاین نیز یکی از مدلهای کسب و کار اینترنتی پرطرفدار در ایران است. در این مدل خدمتی از طریق اینترنت و به صورت آنلاین به مشتریان ارائه می‌شود. تمام مراحل همکاری از جمله پرداخت هزینه، دریافت خدمت و… در فضای اینترنت و به صورت آنلاین انجام می‌شود. برای مثال نرم‌افزار آنلاین مدیریت پروژه تسکولو به شرکت‌های مختلف خدمات آنلاین مدیریت پروژه ارائه می‌دهد.

۷- ارائه بستر مورد نیاز برای کار

برخی از کسب و کارهای اینترنتی بستری را برای افراد ایجاد می‌کنند تا بتوانند نیاز خود را بر طرف کنند. برای مثال برخی افراد نیاز دارند که نوشته‌های خود را در مکانی به اشتراک بگذارند یا با افراد مختلف در زمینه‌های متفاوت بحث و گفت‌وگو کنند. یک نمونه از این مدل کسب و کار، سایت دیوار است که نیاز مردم به ارائه آگهی‌های تبلیغاتی را برطرف می‌کند.

۸- آموزش مجازی

در این مدل، کسب و کار اینترنتی دوره‌ها و کلاس‌های آموزشی را در فضای اینترنت به مخاطبان ارائه می‌دهد و کلاس‌ها به صورت آنلاین برگزار می‌شوند. در این مدل درآمد کسب و کار از طریق دریافت هزینه کلاس‌ها فراهم می‌شود.

برخی از مدلهای کسب و کار اینترنتی می‌توانند در کنار یکدیگر استفاده شوند و یک مدل ترکیبی را ایجاد کنند.

۹- مدل ترکیبی

برخی از مدلهای کسب و کار اینترنتی که تاکنون معرفی شدند، می‌توانند در کنار یکدیگر استفاده شوند و یک مدل ترکیبی را ایجاد کنند. موسسان کسب و کار می‌توانند با استفاده از خلاقیت و نوآوری خود و بر اساس ایده‌ای که دارند مدلهای مخالفی را با هم ترکیب کنند و مدل جدید خود را ایجاد کنند. برای مثال می‌توانید علاوه بر فروش خدمات خود، آموزش مجازی هم در کسب و کار اینترنتی خود داشته باشید و این دو مدل را با یکدیگر ترکیب کنید.

برای مثال شرکت بزرگ دیجی‌کالا یک مدل ترکیبی دارد و خرده‌فروشی و مارکت‌پلیس را با یکدیگر ترکیب کرده است. این شرکت به موفقیت‌های بزرگی رسیده است و اکنون رتبه ۳ را در سایت‌های ایرانی به خود اختصاص داده است.

انواع مدلهای کسب و کار اینترنتی

انواع مدلهای کسب و کار اینترنتی

مزایای کسب و کار اینترنتی

کسب و کارهای اینترنتی نسبت به بسیاری از کسب و کارهای دیگر، مزایای زیادی دارند که در این بخش به آن‌ها اشاره می‌کنیم.

دسترسی به مشتریان در سراسر دنیا

در کسب و کارهای سنتی فقط می‌توان به افراد محدودی در اطراف کسب و کار دسترسی داشت؛ اما در کسب و کار اینترنتی یا آنلاین می‌توان به تمام مردم در سراسر دنیا دسترسی داشت و محصول یا خدمات خود را به آن‌ها معرفی کرد. این موضوع کمک زیادی به افزایش درآمد و رشد کسب و کار اینترنتی می‌کند.

یکی از بزرگ‌ترین مزیت‌های کسب و کار اینترنتی نسبت به سایر کسب و کارها، سرمایه کم لازم برای راه‌اندازی آن است.

هزینه کم راه‌اندازی کسب و کار

یکی از بزرگ‌ترین مزیت‌های کسب و کار اینترنتی نسبت به سایر کسب و کارها، سرمایه کم لازم برای راه‌اندازی آن است. در کسب و کارهای سنتی حتی ساده‌ترین کار مانند فروش یک محصول به هزینه زیادی برای اجاره یا خرید مکان فیزیکی، خرید محصولات، استخدام نیروی انسانی و… نیاز دارد؛ اما انواع کسب و کار اینترنتی برای شروع به هزینه زیادی نیاز ندارند و هزینه راه‌اندازی یک سایت خیلی کمتر از اجاره مغازه است. همچنین در شروع کسب‌وکار اینترنتی به نیروی انسانی زیادی احتیاج نیست و حتی برخی از کسب و کارهای اینترنتی ساده و خانگی، با یک نفر فعالیت خود را آغاز می‌کنند.

ارائه خدمات ۲۴ ساعته

اکثر کسب و کارهای سنتی نمی‌توانند به صورت شبانه‌روزی و هر روز هفته به مشتریان خود خدمات ارائه دهند؛ اما اینترنت این امکان را برای کسب و کار فراهم می‌کند که بتواند در تمام ساعت‌های شبانه‌روز فعالیت کند.

امکان خرید آسان برای مشتریان

در کسب و کارهای اینترنتی مشتریان به سادگی می‌توانند در هر زمان و مکانی، خرید خود را انجام دهند. مشتریان بدون اینکه لازم باشد از خانه یا محل کار خود خارج شوند می‌توانند به راحتی تمام خریدهای خود را انجام دهند و این موضوع هم باعث آسایش و راحتی مشتریان می‌شود و هم در مسائلی مانند کاهش ترافیک و آلودگی هوا به جامعه کمک می‌کند.

ساعت کاری منعطف

در کسب و کار اینترنتی افراد ساعت کاری منعطفی دارند و می‌توانند در هر زمان که دوست دارند به کارهای خود بپردازند. همچنین مانند کسب و کار های سنتی مجبور نیستند که در ساعت‌های مشخصی در یک مکان مشخص حضور داشته باشند.

مدلهای کسب و کار اینترنتی

تبلیغات کم‌هزینه و پربازده

در گذشته کسب و کارهای سنتی مجبور بودند که برای بازاریابی و تبلیغ محصولات و خدمات مختلف خود هزینه‌های زیادی پرداخت کنند. برای مثال تنها مکان تبلیغ کسب و کار در بیلورد‌های شهری، تلویزیون و… بود که هزینه زیادی داشت و بیشتر کسب و کارها نمی‌توانستند هزینه آن را پرداخت کنند

. با آمدن اینترنت تبلیغ راحت‌تر و کم‌هزینه‌تر شده است و فضاهای زیادی برای تبلیغ به وجود آمده است. تبلیغات در فضای مجازی و اینترنت اگر به روش درست و در فضای درستی انجام شود، می‌تواند بازده بسیار خوبی داشته باشد.

 

بازاریابی هوشمند

در بازاریابی به روش سنتی که به بازاریابی آفلاین معروف است، شما تبلیغی را در روزنامه چاپ می‌کردید یا بیلبوردی در یکی از خیابان‌های تهران اجاره می‌کردید؛ اما بعد از اجرای تبلیغ هیچ اطلاعاتی درباره میزان بازدید تبلیغ نداشتید و نمی‌توانستید محاسبه کنید که چند درصد از مخاطبان هدف شما تبلیغ کسب و کار شما را مشاهده کرده‌اند.

در بازاریابی آنلاین یا بازاریابی دیجیتال بعد از اجرای تبلیغ می‌توانید به راحتی میزان بازدید تبلیغ را مشاهده کنید و محاسبه کنید که چند درصد از مخاطبان هدف تبلیغ را دیده‌اند. همچنین در بازاریابی دیجیتال مشتریان می‌توانند بلافاصله بعد از دیدن تبلیغ به صورت مستقیم با شما ارتباط برقرار کنند و از شما خرید کنند.

امکان ایجاد سریع تغییرات

در کسب و کار اینترنتی به راحتی می‌توانید تغییرات مختلفی در کار خود ایجاد کنید. برای مثال می‌توانید با صرف هزینه مناسب و در زمان کوتاه و بدون توقف کار ظاهر سایت خود را تغییر دهید؛ اما در کسب و کار سنتی برای تغییر دکوراسیون یا ظاهر فروشگاه باید مدتی کار را متوقف کنید، هزینه زیادتری بپردازید و زمان بیشتری را صرف کنید.

نوآوری بیشتر

تعداد کسب و کارهای اینترنتی با سرعت زیادی در حال رشد است و این موضوع رقابت بین کسب و کارها را افزایش داده است. از طرف دیگر، مقایسه کسب و کارهای مختلف در اینترنت برای مشتریان بسیار ساده است. با توجه به این موارد، هر شرکت برای پیروزی در این رقابت بزرگ، به دنبال ارائه نوآوری بیشتر و خدمات و محصولات بهتر به مشتریان است. یعنی شرکت‌ها برای بقای خود مجبور به پیشرفت هستند و این موضوع هم برای جامعه و هم برای مشتریان بسیار مفید است.

نتیجه‌گیری

در این مقاله مدلهای کسب و کار اینترنتی و مزایای آن را بررسی کردیم. با نفوذ اینترنت به زندگی افراد، کسب و کارهای اینترنتی نیز رونق پیدا کرده‌اند و درآمد خوبی را برای صاحبان خود به ارمغان می‌آورند. این مدل کسب و کار نسبت به روش‌های سنتی کسب و کار مزایای زیادی از جمله هزینه کم برای راه‌اندازی، ساعت کاری انعطاف‌پذیر، نوآوری و… دارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

روش های ترغیب مشتری به خرید x بخوانید...