اشتباهاتی که در انتخاب نام برند نباید انجام داد

اشتباهاتی که در انتخاب نام برند نباید انجام داد

در این مقاله به شما از اشتباهاتی که در انتخاب نام برند نباید انجام داد میگوییم و امیدواریم بعد از خواندن این مقاله از مرتکب شدن به این اشتباهات خوداری کنید.

با سئوبلک در مقاله اشتباهاتی که در انتخاب نام برند نباید انجام داد همراه باشید.

اشتباهاتی که در انتخاب نام برند نباید انجام داد

20 اشتباه رایج در انتخاب نام برند

1. انتخاب نام و سپس بازنگری آن

هر مدیر برند با محصولات و خدمات ارائه شده توسط شرکت، از توسعه مفاهیم گرفته
تا اجرای آنها با یک برنامه منظم و از پیش تعیین شده جهت تولید آنها در ارتباط است.

اما انتخاب نام غالباً پس از این مراحل و در پی یک تلاش عجولانه اتفاق می افتد.
این در حالی است که انتخاب نام بیش تر از آنچه افراد تصور می کنند پیچیده است.
انتخاب نام های خلاقانه به منزله شروع یک سفر است
که در این راه با تعداد زیادی از دستورات حقوقی و موانع زبان شناختی مواجه خواهید شد.

این موانع اغلب به آن معنی است که نامی که از نظر شما فوق العاده است
ممکن است قابل دستیابی نبوده و حتی نامناسب باشد.
بنابراین لازم است که در ابتدای مرحله توسعه فرآیند نامگذاری مورد توجه قرار بگیرد.

مراحل حیاتی و ضروری را برنامه ریزی کرده و حول این مطلب زمانبندی را انجام دهید.
مدت زمان کوتاهی لازم است تا نامهایی که به لحاظ قانونی واضح هستند ثبت شده
و وارد مرحله ثبت علامت تجاری گردد.

در حالی که برای ثبت علامت تجاری معمولا مدت زمان طولانی لازم است
و این زمانی است که می توان مد نظر قرار داد.
بر این اساس می توانید مدت زمان طولانی را برای تصمیم نهایی در نظر بگیرید.

حتی اگر زمانبندی فشرده و دقیقی برای انتخاب دارید
قبل از انتخاب نهایی با افرادی که در این کار حرفه ای هستند مشورت کرده
تا در مورد نام مورد نظر اطمینان حاصل کنید.

2. پایان دادن به هویت کلامی در نام گذاری

انتخاب دقیق کلماتی که حاوی نوعی موسیقی کلامی و الهام بخش هستند می‌تواند تأثیر بیشتری در مخاطبان بگذارد. انتخاب نام‌هایی با آهنگ کلامی موزون نه تنها باعث نوعی تمایز و به خاطرسپاری بهتر می‌شود بلکه در تبلیغات نیز تأثیر فراوانی دارد.

اشتباهاتی که در انتخاب نام برند نباید انجام داد

3. فراموش کردن نقش استراتژی در فرایند نام گذاری و تنها، تمرکز بر بعد خلاقانه آن

سازمانها اغلب زمان کافی برای مشخص کردن و توافق برای نقش استراتژی نام نمی گذارند.
یک نام بزرگ نامی است که آشکارا ارتباطات جایگاه سازی و شخصیت برند را می سازد.
امروزه موقعیت های رقابتی بسیار گسترده شده است
و نام هایی قدرتمند و منحصر به فرد خواهند بود
که در مورد ویژگی های ظاهری کالا ، خدمات و سازمانی ، ارتباطات عاطفی موثر با مصرف کنندگان برقرار نمایند.

نام مناسب در این حالت می تواند بسیار کمک کند.
بنابراین معیارهای استراتژی خود را به صورت آشکارا بیان کنید ،
در این حالت شما به ملاکهایی دست خواهید یافت که براساس آن نام ها را مقایسه کرده
و یا انتخاب می کنید.همچنین این مورد که کدام نام ها مورد نیاز خواهد بود
و هر نامی برای کدام محصول یا خدمت مناسب است نیز مورد بررسی قرار می گیرد.

فراموش نکنید که انتخاب نام و نامگذاری هنری بر پایه علم است و استراتژی های برند سازی به شما در خلق نام شایسته و مناسب که قابلیت انعطاف پذیری در تجارت و کسب و کار شما داشته باشد کمک شایان خواهد کرد.

4. کم اهمیت شمردن تهیه Brief مناسب خلاقانه

پس از تعیین معیارهای استراتژیک تمرکز بر خلاصه کردن جزئیات، اهمیت بالایی دارد و متاسفانه بسیاری از سازمان ها ارزش آن را دست کم می گیرند، در حالی که برای یک تیم خلاق چه در داخل سازمان و چه برای یک آژانس در خارج از سازمان وسیله ای ارزشمند خواهد بود.زمانی که خلاصه مورد نظر شامل اطلاعات متناسب با استراتژی های انتخاب نام باشد می تواند به بسیاری از سوالات در این رابطه پاسخ دهد و مشخص می کند کدام فاکتورهای استراتژی و ویژه باید به وسیله این نام مخابره گردد.

اشتباهاتی که در انتخاب نام برند نباید انجام داد

بیشتر بخوانید:

5. عدم تشخیص تفاوت بین نیاز به اطلاعات با نیاز به ایجاد تمایز

اغلب سازمانها زمانی که می خواهند نامی انتخاب کنند به گذشته بر می گردند با این عقیده که فروش اجناس با آن برند راحت تر بوده و نیاز به سرمایه گذاری و بازاریابی کمتری دارد. بیشتر سازمانها بر این باورند که نام واضحتر قابل استفاده تر است و راحت تر به وسیله مشتریان مورد انتخاب قرار می گیرد. اما این اسامی همیشه پاسخگو نیستند زیرا نتایج مربوط به تعهدات برند را محدود می کنند.

مختص شما:  طراحی سایت و سئو چیست

برای یک تصمیم گیری درست تعیین نقشی که اسامی بازی می کنند بسیار مهم است.اینکه امروز کجا هستید و به کدام سمت خواهید رفت؟

زمان کافی برای تصمیم گیری در مورد بهترین رویکردی که مناسب با سیاست های شماست بگذارید، این عاملی است که بین اسامی که راحت به خاطر سپرده می شود و اسامی که سخت در خاطر می مانند تفاوت ایجاد می کند.

6. ساده نگاشتن مسائل پیچیده و قانونی مربوط به ثبت نام تجاری

یکی از بزرگترین چشم اندازهای رقابتی پس از فرآیند انتخاب نام های تجاری ثبت آن نام است. حال تصور کنید بیش از 13000000 نام تجاری فعال در جهان و بیش از 108000000 نام جهانی ثبت شده در تمام دنیا وجود دارد. در حالی که فقط 250000 لغت در زبان انگلیسی هست که همه آنها برای برند سازی مناسب نبوده و تقریباً هر لغت مهمی که در هر زبانی وجود دارد برای نام تجاری استفاده شده است لذا ثبت نام های تجاری انتخاب شده یکی از مهمترین مراحل فرآیند نام گذاری است.

 

7. عدم توجه لازم به معنی و مفهوم نام تجاری انتخاب شده در سایر نقاط جهان

هر سازمانی در پی آن است تا از عواقب وخیم عدم آگاهی در مورد سایر زبان ها دوری کند.داستانهای زیادی در مورد نام های تجاری که در خروج از مرزها شکست خوزده اند شنیده ایم نام های تجاری انتخاب شده را در ملیت ها و زبان های مختلف بررسی کنید و در این رابطه از زبان شناسان کمک بگیرید. حتی اگر در مورد نامی مطمئن هستید بررسی های لازم در این مورد انجام دهید تا مطمئن شوید نام شما همان چه را که قصد دارید بیان می کند.

اشتباهاتی که در انتخاب نام برند نباید انجام داد

8. نام تجاری مبتنی بر مکان

فرض کنید که شما پنجره های دو جداره در مشهد به فروش می رسانید و نام انتخابی شما “مشهد پنجره” می باشد. در واقع شما با انتخاب این اسم موقعیت جغرافیایی را تحت پوشش قرار داده اید. اما اگر فرض کنیم که مردم شهری دیگر مانند تهران نیز به دلیل کیفیت مناسب پنجره ها تقاضای خرید داشته باشند، چه اتفاقی می افتد؟

اگر شما قصد داشته باشید که کسب و کار خود را کوچک نگه دارید، آنگاه انتخاب نام تجاری براساس مکان جغرافیایی کاری بسیار معقول و درست خواهد بود. اما اگر قصد دارید که کسب و کار خود را به فراتر از مکان جغرافیایی خود توسعه بدهید، آنگاه انتخاب یک اسم که در آن نام شهر یا مکان جغرافیایی وجود دارد؛ کاری اشتباه خواهد بود. زیرا مشتریان بالقوه در مناطق دیگر تصور می کنند که شما خدمات و سرویس خود را در منطقه ای خاص ارائه می دهید.

9. نام تجاری مبتنی بر کسب و کار خانوادگی

در انتخاب نام برند برای کسب و کار خانوادگی به موضوعات عجیب و جالبی برخورد می کنیم. به عنوان مثال این نام ها بیشتر نشان دهنده افتخار، محبت و چیزی آشنا است. مانند عظیمی و پسران، که نشان دهنده پیوند پدرانه، سنت و نوستالژی می باشد.

با این حال نام تجاری خانوادگی می تواند اشکالاتی داشته باشد. شاید فرزندان شما در آینده تصمیمی برای ادامه کسب و کار خانوادگی نداشته باشند، که باعث فرو ریختن و نابودی امپراطوری کسب و کار خانوادگی شما خواهد شد و یا این که در صورت اجرا ممکن است با اشکالات قانونی در ثبت آن مواجه شوید.

نام تجاری شما باید تمام اتفاقات و تغییر و تحولات آینده را پوشش دهد. همچنین باید معرف توانایی ها و خدماتی باشد که کسب و کارتان ارائه می دهد. در نهایت آن که نام تجاری باید به گونه ای انتخاب شود که در صورت هر تغییر و یا توسعه ای در کسب و کار بتوان باز هم از آن استفاده کرد.

مختص شما:  تغییر دامنه و سئو

 40. دست کم گرفتن اسامی کوتاه

بسیاری از شرکت‌ها ارزش یک نام خلاقانه ولی خلاصه را دست کم می‌گیرند. در حالی که یک نام کوتاه نیز می‌تواند همان اطلاعات راهبردی برند را به صورتی متمایز انتقال دهد.

11. انتخاب نام تجاری براساس تداعیات شخصی و ذهنی

تصمیمات شما در هنگام انتخاب نام می تواند بسیار فردی و موضوعی باشد. تجربیات زیادی در این زمینه موجود است که افراد معمولا در مورد اسامی معین با تداعیات شخصی عمل می کنند و در این راستا به اسامی موفق در آن بازار و برندهایی مثل آن ارجحیت داده می شود.تعیین معیار موفقیت در زمان انتخاب نام بسیار مهم خواهد بود. تحقیقات در این راستا باید قدرتمند بوده و به دقت توسط گروه مخاطب که در نهایت موفقیت برند شما را تائید می کنند مورد بررسی قرار گیرد. در این حالت شما می توانید با مشاهده واکنشهای منفی، تجدید نظر کنید.

نکته قابل توجه آن که پژوهش نمی تواند همه چیز را روشن کند و لذا تنها راه برای انتخاب و تصمیم گیری به حساب نمی آید اما کمک و راهنمایی مناسب برای تصمیم شماست.

اشتباهاتی که در انتخاب نام برند نباید انجام داد

12. نامگذاری همه چیز

کالاهای جدید، اختراعات ، تکنولوژی، ایده ها و… ابزارهای گسترش و رشد سازمانها هستند. فرصت های بیشتر برای راه اندازی خطوط تولید محصولات و خدمات وجود دارد و باید برای هریک از آنها نامی انتخاب گردد. در این گونه موارد سوالی که معمولاً پرسیده می شود این است که آیا یک نام تجاری جدید و یا محصول واقعاً به یک نام جدید نیاز دارد؟

آنچه مسلم است عدم نیاز هرچیز به نام است.توسعه بیش از حد نام ها در یک برند ممکن است سردرگمی مصرف کننده را در پی داشته باشد.در این مقطع برند و معماری برند بسیار مهم و حیاتی خواهد بود. در این هنگام مسیر اصلی سازمان را برپایه استراتژی برند و انتخاب برند برنامه ریزی و هدایت کنید و رویکرد انتخاب نام را برای هرچیزی با توجه به رابطه ایده آل برند اصلی و هر زیر برند برگزینید.

بیشتر بخوانید:

13. حفظ برندهایی که به مرور زمان ناهماهنگ شده اند.

آنچه در اکثر موارد دیده می شود استفاده بیش از حد از نام تجاری به دلیل راحتی استفاده و ارزش برند است. در برخی موارد اسامی قدیمی با سایر نامها هماهنگی نداشته و یا نمی توانند در مقابل تغییرات منعطف بوده و در مکان مناسبی قرار بگیرند لذا بسیار مهم است که مورد بررسی قرار گیرند.حتی در مواقعی که این نام ها ممکن است موجب انحراف مخاطبین اصلی برند می شود از استفاده آنها پرهیز کنید و مطمئن شوید.

14. نام های نشان دهنده جمعیتی خاص

فرض کنید در اصفهان شرکتی وجود دارد که دوچرخه کرایه می دهد. این شرکت با هدف فرهنگ سازی بین دانش آموزان، نام “دوچرخه دانش آموز” را انتخاب می کند. اما بعد از مدتی متوجه می شود که گردشگران نیز به استفاده از دوچرخه تمایل دارند ولی به دلیل اسم انتخابی از این شرکت دوچرخه کرایه نخواهند کرد. در این صورت شرکت دو راه بیشتر ندارد، اول این که قید این مشتریان بالقوه را بزند و کسب و کار خود را توسعه ندهد و یا این که برای توسعه و ارائه خدمات به گردشگران نام خود را تغییر دهد. فکر نمی کنید که این انتخاب اشتباه باعث صدمه خوردن به اعتبار کسب و کار شود؟

دوستان عزیزم بخاطر بسپارید که انتخاب نام تجاری که در آن از یک جمعیت خاص نام برده می شود باعث محدود شدن شما در آینده خواهد شد و به کسب و کارتان نیز لطمه می زند.

اشتباهاتی که در انتخاب نام برند نباید انجام داد

 15. نام‌گذاری از روی ناچاری

هر یک از مدیران برای راه‌اندازی شرکت خود، یک سیستم نظام‌مند و روشن را برای ترسیم مسیر ایده پردازی تا پیاده سازی، وضع می‌کند. اما در هنگام نام‌گذاری اغلب از روی ناچاری و معمولاً در مراحل تکمیلی به آن می‌پردازد.

نام‌گذاری بر خلاف آنچه بسیاری از افراد تصور می‌کنند، یک فرآیند به مراتب پیچیده است.
برای یک نام‌گذاری خلاقانه، در آغاز با بسیاری از موانع قانونی و زبانی مواجهید.
روند نام‌گذاری را در اوایل فاز توسعه برندتان، شروع کنید.

مختص شما:  material design چیست

با ایجاد زمان بندی، نمای کلی از مراحل مهم فرآیند نام‌گذاری را برای خود ترسیم کنید.
در واقع مراحل اداری را که به ثبت اسم مورد نظر شما می‌انجامد نیز باید مد نظر داشته باشید.

با این حال، حتی اگر پس از برنامه‌ریزی دقیق زمانی خود را در تنگنا می‌بینید با متخصصان این امر مشورت کنید. آنها به شما اطمینان خواهند داد که نامی که شما انتخاب کرده‌اید در عین حالی که مورد علاقه شماست، به لحاظ قانونی نیز مشکلی ندارد.

16. نام تجاری مبتنی بر محصولی خاص

در این مرحله می توان دوباره به همان اسم “مشهد پنجره” نگاه کرد.
این نام نشان می دهد که کسب و کار تنها مبتنی بر فروش و ارائه خدمات برای پنجره است.
همان طور که می بینید نمی توان با این اسم کسب و کار را توسعه و محصول دیگری را ارائه داد.

به عنوان مثال اگر روزی مالک کسب و کار تصمیم بگیرد
که علاوه بر پنجره به فروش درب نیز اقدام کند،
آنگاه با این اسم دیگر قادر به انجام این کار نخواهد بود،
زیرا در صورت فروش درب نیز مشتریان تصور می کنند
به دلیل نام انتخابی کسب و کار فقط پنجره می فروشد.

17. عدم توجه به هویت کلامی نام تجاری

موارد حایز اهمیت در بحث نام گذاری مورد بررسی قرار گرفت، حال می دانیم یک نام تجاری بسیار بیشتر از یک نام است. نام تجاری قسمتی از هویت برند به حساب می آید،هویت کلامی یا چگونگی استفاده از لغات و اصوات در بیان نام تجاری به صورت روزانه ، لذا توجه به این نکته بسیار حایز اهمیت می باشد.

زبان یکی از قدرتمند ترین ابزارهای ارتباطی است
با این حال چگونگی بهره گیری از زبان توسط نویسندگان نام تجاری اغلب فاقد قانون است
و در نتیجه موثر واقع نمی شود.

زبان برند شما در مرحله استراتژی شروع می شود داستان برند شما، ایده برند شما و حتی شخصیت برند شما ، لذا با دقت کلمات مناسب را انتخاب کنید تا پیامی را که می خواهید به شکلی مناسب به مصرف کننده انتقال دهید.

18. نادیده گرفتن علامت تجاری پیچیده

یکی از چالش‌هایی که در نام‌گذاری نادیده گرفته می‌شود، پیچیدگی فرآیند علامت تجاری است.
در نظر بگیرید که بیش از ۲.۵ میلیون علائم تجاری فعال در ایالات متحده، بیش از ۱۳ میلیون در سطح جهان و بیش از ۱۰۸ میلیون آدرس URL ثبت شده در سطح جهان وجود دارد.
همچنین، ظرفیت ۲۵۰۰۰۰ کلمه در زبان انگلیسی که همه آنها مناسب نام‌گذاری نیستند را در نظر بگیرید.
در واقع، این به این معنی است که کسی، جایی، به نوعی صاحب نامی که شما می‌خواهید، پیدا می‌شود.
بنابر این پیدا کردن علائم تجاری پایدار، به طور فزاینده‌ای دشوار شده است، اگرچه غیر ممکن نیست.

19. انتخاب نام های منحصر به فرد

به عنوان یک مثال بسیارخوب می توانید برند اپل را در نظر بگیرید.
همانطور که مشخص است، این برند در اصل هیچ رابطه ای با تکنولوژی ندارد.
به همین دلیل انتخاب این گونه از نام ها می تواند چالش هایی را برای شما در صورت غیرمرتبط بودن، ایجاد کند.ابتدا باید بتوانید این نام را به کسب و کار خود مرتبط و بعد از آن فرایند برند سازی را شروع کنید.
طبیعتا انجام این کار با توجه به نام انتخاب شده کار چندان راحتی نخواهد بود
و نیازمند تلاش بیش از حد و صرف هزینه های هنگفت است. یعنی همان کاری که شرکت اپل انجام داد.

اما باز هم ممکن است که به دلیل انتخاب یک نام منحصر به فرد کاربران و مشتریان برداشت اشتباهی از کسب و کار شما داشته باشند.

20. انتخاب نام‌های ذهنی

در هنگام انتخاب نام، تصمیم‌های ما بر اساس تجربیات شخصی، ترجیحات و نگرش‌های ما است.
که باعث می‌شود در نامیدن برند، بسیار ذهنی و درونی عمل کنیم.
بنابراین در هنگام انتخاب یک نام مهم است که بر اساس معیارهای مشخص برآمده از راهبردهای برند تصمیم گیری کنید.

هنگامی که در یک لیست کوتاه نهایی، به نام‌های پیشنهادی می‌رسید، تحقیق می‌تواند یک ابزار قدرتمند برای سنجش بهترین نام باشد.

ممنون که تا پایان با سئوبلک در اشتباهاتی که در انتخاب نام برند نباید انجام داد همراه بودید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

سایتتو رایگان آنالیز کن

خرید بک لینک x بخوانید...