استراتژی فروش در اینستاگرام

استراتژی فروش در اینستاگرام

استراتژی فروش در اینستاگرام

سلام همراهان عزیز.از اینکه مهراکت را برای دانستن استراتژی فروش در اینستاگرام انتخاب کرده اید از شما سپاسگزاریم.با ما همراه باشید تا در این مقاله به این موضوع بپردازیم.

میدانید رایج ترین استراتژی فروش در اینستاگرام کدام است؟ اینکه دائما تصاویر محصولاتمان را در پیج قرار دهیم، آنها را استوری کنیم، هشتگ های مختلف زیر هر کدام بگذاریم و منتظر افزایش فروش باشیم. احتمالا میدانید که این علاوه بر رایج ترین استراتژی، ناکارآمدترین آن هم هست!

بر اساس تحقیقات انجام شده، ۷۴٪ از مصرف‌کنندگان برای مشاوره در خریدشان، از شبکه‌های اجتماعی کمک میگیرند و ۷۱٪ از آنها، بیشتر اوقات طبق همین مشاوره عمل میکنند.

اما شما چه نقشی در این مشاوره دارید؟ به مخاطبان در این زمینه کمک میکند یا صرفا همان استراتژی کهنه ارسال تصاویر محصولات را در پیش گرفته اید؟ اگر کمی گیج شدید، نگران نباشید؛ در این مقاله قرار است نکات کلیدی فروش در اینستاگرام را یاد بگیرید.

ترفندهای افزایش فروش در اینستاگرام

استراتژی فروش در اینستاگرام

استراتژی فروش در اینستاگرام

اغلب افرادی که در سطح گوگل به دنبال راهکارهای افزایش فروش در اینستاگرام هستند، دائما به دنبال ترفندهایی میگردند که یک شبه آنها را به فروش های چند میلیونی نزدیک کند. همین ابتدای کار باید بگویم اگر هدف واقعی تان فروش در این شبکه اجتماعی است، باید در مرحله اول به دنبال یادگیری اصول استفاده و فعالیت در اینستاگرام باشید. نکات این مقاله به 2 بخش اصول و ترفندهای افزایش فروش در اینستاگرام تقسیم شده. به سراغ نکته اول برویم:

1_ مخاطبتان را بشناسید (خواهشا این بخش را تا انتها بخوانید)

در بازاریابی دیجیتال، به این بخش که اغلب هم مرحله اول است، (و نسبت به آن کم توجهی میشود) شناخت پرسونا مخاطب میگویند.
شما باید به عنوان قدم شروع فعالیت در اینستاگرام، بدانید که مخاطب محصولات، خدمات و به طور کلی کسب و کارتان چه کسی است؟
پسر های 17 تا 25 ساله که در حال ادامه تحصیل هستند محصول شما را دوست دارند؟
یا خانم های خانه دار 30 تا 40 ساله که در روز 1 الی 2 ساعت از زمانشان را در این شبکه اجتماعی میگذرانند؟

مختص شما:  افزایش ترافیک سایت با اینستاگرام

در شناخت مخاطب یا همان رسم کردن پرسونا، سعی میکنیم تا جای ممکن ویژگی های مشتریان و کاربران نزدیک به خودمان را تعیین کنیم. ویژگی هایی مثل:

 • سن،
 • جنسیت،
 • میزان درآمد،
 • ساعات آزاد،
 • علایق،
 • و…

اما چرا باید تا این حد از مخاطبمان اطلاعات داشته باشیم؟ مهم ترین دلیل این است که بتوانیم محتوایی منتشر کنیم که مورد علاقه‌شان باشد. مطمئنا میدانیم که یک پسر 19 ساله به محتوایی که یک خانم 35 ساله دوست دارد، علاقه‌ای ندارد. رسم پرسونا اهمیت بسیار زیادی در موفقیت استراتژی فروش اینستاگرام شما دارد، پس خواهشا نسبت به آن بی توجه نباشید.

2_ بازاریابی محتوا

بعد از اینکه مخاطب پیج خودتان را شناسایی کردید، حالا میتوانید محتوایی منتشر کنید که او را به سمت پیجتان جذب کند. دقت کنید که در اغلب مواقع محصولات شما حتی در بهترین حالت و با عکاسی فوق العاده هم جذابیت خاصی برای مخاطبان ندارد. یعنی در اصل آنها را وادار به دنبال کردن پیج شما نمیکند.

بنابراین شما به جز پست های مربوط به محصولات، نیاز به محتوایی دارید که واقعا مخاطب را به خودش جذب کند.
مثلا به عنوان نمونه اگر در زمینه فروش محصولات آشپزخانه فعالیت میکنید، با توجه به اینکه پرسونای مخاطب شما اغلب خانم های خانه دار هستند، احتمالا انتشار یک سری ویدیوهای آموزش نکات خانه داری، میتواند این مخاطبان را به پیج شما جذب کند.

البته یادتان باشد که پیج شما نباید صرفا روی یک محتوا تمرکز کند و همینطور قرار هم نیست تمامی محتوایتان در زمینه محتواهای آموزشی و سرگرمی باشد.
در یک استراتژی فروش اینستاگرام، شما باید محتواهای سرگرم کننده، آموزنده، محتوای مربوط به محصول، محتوای اعتمادسازی و… را در کنار هم منتشر کنید.

مختص شما:  استراتژی بازاریابی اینستاگرام

علاوه بر اینها، همانطور که در ابتدای مطلب هم گفتم، باید بخشی از محتوای شما مثل یک مشاور کنار مخاطبی باشد که قصد محصولتان را خریداری کند.
پس برای این نوع محتوا هم برنامه ریزی داشته باشید.

استراتژی فروش در اینستاگرام

استراتژی فروش در اینستاگرام

3_ تعامل با مخاطب

گاها بعضی از مخاطبان این سوال را در بخش پرسش و پاسخ سایت و همینطور پرسش و پاسخ هایی که در پیج اینستاگرام مهراکت میشود، مطرح میکنند: چرا با اینکه چند هزار فالور در اینستاگرام داریم، فروش محصولاتمان از طریق این شبکه اجتماعی پایین است؟ در بیشتر مواقع جواب این سوال ها این است : چون با مخاطبان تعامل ندارید!

دقت کنید که تعامل با مخاطب، یکی از ترفندهای فروش در اینستاگرام نیست، بلکه این یکی از اصول مهم است. فروش محصول در این شبکه اجتماعی با فروش فیزیکی یا حتی فروش در سایت هم تفاوت دارد.

شما باید به عنوان یک برند، دوست مخاطبان باشید، آنها را در خریدشان راهنمایی کنید، بعد از انتشار هر پست و استوری با آنها صحبت کنید و… اغلب این فعالیت ها برای این است که بتوانید اعتماد کاربر را به خودتان جلب کنید. البته علاوه بر اعتماد، شما با افزایش تعامل مخاطب، آنها را ترغیب میکنید که شما را به دوستان و آشنایان خودشان معرفی کنند. این به معنای بازاریابی دهان به دهان است. این نوع بازاریابی بیشترین بازخورد را در بین انواع مختلف روش های افزایش فروش دارد.

برای افزایش تعامل با مخاطب:

 • پست های جذاب منتشر کنید،
 • در کپشن پست ها، متن هایی منتشر کنید که مخاطب را ترغیب به کامنت گذاشتن و لایک کردن کند،
 • از مخاطب برای کامنت، لایک و اشتراک گذاری به صورت مستقیم درخواست کنید،
 • در انتهای پست از کاربران سوال کنید،
 • هر از گاهی یک سری استوری سوال و جواب در پیج داشته باشید،
 • و…
مختص شما:  تبلیغات در اینستاگرام

دقت کنید که افزایش تعامل با مخاطب باعث میشود که پست های اینستاگرامی شما در اکسپلور قرار بگیرند و مخاطبان بیشتری را به پیجتان جذب کنند.

4_ از ویدیو کمک بگیرید

این یک ترفند افزایش فروش در اینستاگرام است! انتشار ویدیو به طور کلی در سطح وب بازخورد به شدت بالایی دارد. اما انتشار آن در اینستاگرام که یک شبکه اجتماعی عکس و فیلم محور است، غوغا میکند. برای استفاده از پتانسیل بالای این نوع و فرمت محتوا، کافی است ببینید مخاطب شما به چه محتوایی نیاز دارد یا حداقل کدام محتوا را بیشتر مورد توجه قرار میدهد.

استراتژی فروش در اینستاگرام

استراتژی فروش در اینستاگرام

البته ویدیوها میتوانند گاها از خود محصولات و خدمات شما باشند اما هر چه این نوع محتوا ایده جذاب تری داشته باشد، احتمال اینکه مخاطبان آن را با دیگران به اشتراک بگذارند بیشتر و بیشتر میشود. بنابراین پیشنهاد میکنم از همین امروز یک استراتژی برای تولید محتوای ویدیویی در پیج اینستاگرامتان داشته باشید. (در زمان تولید ویدیوها، اهمیت کاور ویدیو را فراموش نکنید.)

5_ هشتگ ها و استراتژی برای فروش در اینستاگرام

خب مطمئنم اغلب افرادی که این مقاله را میخوانند، به خوبی با چیستی هشتگ ها در اینستاگرام آشنا هستند. استفاده از هشتگ ها در اینستاگرام میتواند باعث افزایش مخاطبان پیج شود. اما به شرطی که از آنها انتظار بیش از حد نداشته باشید! در زمان استفاده از هشتگ ها به این نکات دقت کنید:

 • تعداد بین 10 تا 15 عدد هشتگ انتخاب خوبی است،
 • بهتر است در کنار هشتگ های پربازدید  اینستاگرام، به سراغ هشتگ های کم بازدید و خلوت هم بروید،
 • از هشتگ ها در استوری ها استفاده کنید،
 • یک یا دو هشتگ اختصاصی برای خودتان بسازید. (ترکیب نام برند و یک عبارت دیگر)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

ابزار محتوای مارک دار در اینستاگرام x بخوانید...