ابزار بازاریابی

ابزار بازاریابی

ابزار بازاریابی

در این مقاله سعی کردیم ضمن معرفی روش‌های بازاریابی دیجیتال، به برخی از ابزارهای مفید در این زمینه نیز اشاره کنیم، ابزارهایی که استفاده از آنها می‌تواند به انجام بهتر فرآیند دیجیتال مارکتینگ کمک کند. لطفا تا انتهای پیج با مما همراه باشید. (تیم مهراکت)

ابزار بازاریابی

ابزار بازاریابی

معرفی ابزارها و روش‌های بازاریابی دیجیتالی در ۷ دقیقه!

مهمترین عامل موفقیت بازاریابان دیجیتالی، استفاده درست از ابزارهای مهم ارتباط با مشتری و جلب نظر آنها است؛ چراکه بازاریابان باید از مسیرهای متفاوت ارتباطی با مشتریان در ارتباط باشند و رضایت آنها را جلب کنند. بنابراین انتخاب بهترین شیوه و ابزار برای اجرای بازاریابی دیجیتالی، هم می‌تواند منجر به صرفه‌جویی در زمان بازاریابان شود و هم به جذب بیشتر مشتری‌های هدف کمک کند. در این مقاله فهرستی از مهم‌ترین روش‌ها و ابزارهای مورد نیاز بازاریابان (در هر بیزنس و با هر میزان بزرگی) کسب‌وکار تهیه کرده‌ایم. این لیست به استفاده از ابزار خاصی تاکید نمی‌کند و بازاریابان با توجه به هدف کسب و کار خود می‌توانند روش مناسب را انتخاب کنند.

 

بازاریابی دیجیتالی از طریق فضای مجازی (Social Media)

 

ابزاربازاریابی

ابزاربازاریابی

از آنجا که مردم وقت زیادی را در فضای مجازی می‌گذراند، بازاریابان با استفاده از این روش می‌توانند کسب‌وکارها را به مشتریان احتمالی معرفی و آنها را ترغیب (و حتی نیازمند) به خرید کالا یا خدماتشان کنند. بنابراین ابزار مدیریت شبکه‌های اجتماعی می‌تواند برای هر نوع کسب‌وکار بزرگ و کوچک کمک بزرگی باشد. در زیر به چند نمونه از ابزار مدیریت فضای مجازی می‌پردازیم:

Sprout Social ابزار فوق‌العاده‌ای که نه تنها به دنبال مشتریان جدید و جلب نظر آنهاست بلکه مشتریان قدیمی را نیز فراموش نمی‌کند.

Wyng از طریق ایجاد کمپین‌های تبلیغاتی با هشتگ (کمپین‌های هشتگ)، برگزاری مسابقه و همچنین قابلیت رصد چگونگی پیشرفت کمپین‌ها، ارتباط با مشتری را حفظ می‌کند.

Woobox تاکید این ابزار بر روی محتوای تعاملی است و بیشتر به دلیل امکان برگزاری مسابقات و رقابت‌ها در شبکه‌های مجازی به ویژه اینستاگرام مورد توجه است.

بازاریابی دیجیتالی از طریق ایمیل (Email Marketing)

 

ابزاربازاریابی

ابزاربازاریابی

روش دیگر در بازاریابی دیجیتالی، بازاریابی از طریق ایمیل است. سیستم ایمیل با سابقه ۵۰ ساله‌اش هنوز جزو بهترین روش‌های بازاریابی است. برخی از ابزارهای ایمیل مارکتینگ عبارتند از:

HubSpot Email Marketing یک نرم افزار رایگان مدیریت ارتباط با مشتری است که اخیرا قابلیت بازاریابی ایمیلی نیز به آن افزوده شده است. این ابزار قابلیت یکپارچه شدن با سیستم مدیریت ارتباط با مشتری همین شرکت و دیگر ابزارهای بازاریابی را نیز دارد. برنامه رایگان آن امکان ارسال ۲۰۰۰ ایمیل در ماه و ایجاد لیست مخاطبین، قالب‌های آماده و ابزارهای ساخت آسان ایمیل‌های تبلیغاتی را دارد.

MailChimp این ابزار نقطه شروع مناسبی برای کسانی است که تازه می‌خواهند وارد حرفه بازاریابی شوند. نکته خاص در مورد آن میزان کاربردپذیری بالا و سادگی کار با آن است.

بازاریابی به روش تبلیغات هدفمند (Display Retargeting)

 

ابزاربازاریابی

ابزاربازاریابی

در این روش بازاریابان با مورد هدف قراردادن مشتریانی که حداقل یک بار از شرکت آنها خرید کرده یا از خدماتشان استفاده کرده‌اند، دوباره آنها را از محصولات و خدمات جدید خود مطلع می‌کنند و به این ترتیب قصد دارند که مشتریان قدیمی همچنان در جریان محصولات و خدمات جدیدشان قرار بگیرند، با این هدف که بتوانند به مشتریان ثابت برندشان تبدیل بشوند. از جمله ابزارهای قابل استفاده در این روش عبارتند از:

ReTargeter: ابزاری که از طریق داده‌های مربوط به رفتار مشتریان و خریدهایی  که قبلا داشته‌اند، تبلیغات مشخصی را به آنها ارسال می‌کند.

AdRoll: ابزاری شناخته‌شده در حوزه بازاریابی که به بازاریابان امکان ایجاد کمپین‌های تبلیغاتی را می‌دهد.

بازاریابی دیجیتالی ازطریق تبلیغات نرم‌افزاری (Programmatic Advertising)

 

ابزاربازاریابی

ابزاربازاریابی

در این روش، بازاریابی به وسیله نرم‌افزارها انجام می‌شود. به این صورت که تبلیغات متنوعی از طریق نرم‌افزارها به استفاده‌کنندگان آنها ارسال می‌شود. از جمله ابزارهای آن می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

ChoiceStream که می‌تواند اطلاعات موجود از مشتریان نرم‌افزارها را پردازش کند و از میان آنها تبلیغات مطابق سلیقه مخاطبان را به آنها ارسال کند.

Rocket Fuel که با استفاده از داده‌های کاربران محاسبه می‌کند چقدر احتمال دارد کاربران به تبلیغات توجه کنند و بر اساس آن تصمیم می‌گیرد که در چه زمانی چه نوع تبلیغاتی را به کاربران ارائه کند.

بازاریابی دیجیتالی از طریق وب‌سایت (Website Testing)

ابزاربازاریابی

ابزاربازاریابی

یک وب‌سایت به عنوان ویترینی برای محصولات و خدمات شما این ویژگی را دارد که با یک تغییر کوچک در طراحی همچون به کار بردن رنگ‌های مختلف و محتوای جذاب، مخاطبان را به عضویت دعوت کند و از این طریق یک راه آسان برای تبلیغات ارائه بدهد. چند ابزار برای این روش معرفی می کنیم:

Unbounce از این ابزار برای ساخت سریع، ایرادیابی، انتشار و آزمایش صفحه فرود استفاده می‌شود. استفاده از آن حتی برای آنها که در طراحی حرفه‌ای نیستند هم راحت است، همچنین داشتن قالب‌های جذاب مختلف از ویژگی‌های برجسته آن است.

Oracle Maxymiser کارایی این ابزار خیلی بیشتر از طراحی صفحه فرود است و می‌تواند جنبه‌های متفاوتی از یک سایت را به طور همزمان مورد آزمایش قرار دهد. همینطور این امکان را به شما می‌دهد که افراد و مخاطبان را دسته‌بندی کنید و برای هر یک تست‌های متفاوتی را ارسال کنید.

بازاریابی از طریق محتوای ویدیویی (Video Hosting)

 

ابزار بازاریابی

ابزار بازاریابی

محتوای ویدیویی امروزه به یک روش حیاتی در بازاریابی دیجیتالی تبدیل شده است. اگرچه تولید محتوای ویدیویی زمان‌بر است و به تلاش زیادی نیاز دارد؛ اما تاثیری که می‌تواند بر روی مخاطب و ایجاد علاقه در آنها نسبت به محصولات و خدمات برند بگذارد، بسیار بیشتر از روش‌های دیگر است. از جمله این ابزارها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

Wistia ابزاری برای میزبانی، سفارشی‌سازی و به اشتراک‌گذاری ویدیو در وبسایت‌های کاری است. یکی از قابلیت‌های خوب این ابزار امکان شخصی‌سازی کلید فراخوانی (CTA) است که مخاطبان را برای ورود به صفحات مختلف محصولات راهنمایی می‌کند.

Vimeo ابزار پرطرفدار میان کسب‌وکارها و افراد برای به اشتراک‌گذاری ویدیوهای آنها است. جدا از کیفیت، این ابزار ‌اشتراک‌گذاری فیلم‌ها را بدون هیچ تبلیغاتی میسر کرده است.

 بازاریابی از طریق تولید محتوا (Content Creation)

ابزار بازاریابی

ابزار بازاریابی

در تولید محتوا گزینه‌های بسیار زیادی مثل تولید محتوای متنی (بلاگ)، بصری (اینفوگرافیک) و ویدیو پیش روی صاحبان کسب‌وکار و کارشناسان بازاریابی است که از طریق آن می‌توان مخاطبان را با کالاها و خدمات خاصی آشنا و آنها را جذب کرد. از جمله این ابزار می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

Landscape by Sprout Social ابزاری که به کمک آن یک کسب‌وکار می‌تواند تصاویر را برای سایت و فضای مجازی با اندازه مناسب شخصی‌سازی کند.

Canva یک ابزار رایگان طراحی که برای ساخت تصاویر منحصربه‌فرد و به‌ اشتراک ‌گذاشتن آن روی وب‌سایت می‌توان از آن استفاده کرد.

بازاریابی از طریق تحلیل وب‌سایت و فضای مجازی (Website Analytics)

ابزار بازاریابی

ابزار بازاریابی

این روش نیز در بازاریابی نقش بسیار مهمی دارد؛ چرا که می‌توان با بررسی محتوا و بازخوردها از سوی مخاطبان و همچنین تعداد کلیک‌ها و بررسی آن نواحی که بیشتر مورد توجه‌ قرار گرفته‌اند، مطالب و محتوای آینده را هدفمندتر کرد و موجب تعامل بیشتر مخاطبان با آن شد. ابزارهای مورد استفاده در این روش عبارتند از:

Kissmetrics ابزاری که بر روی افزایش نرخ تبدیل سایت تمرکز می‌کند و با امکان رصد رفتار و گردش مخاطبان در سایت اطلاعات مفیدی را در اختیار بازاریابان می‌گذارد که می‌تواند به صورت مشخص و دقیقا همان جا که مخاطب به دنبال آن است، اطلاعات مورد توجه او در سایت نمایش داده شود و این موجب نرخ‌ تبدیل بیشتر می‌شود.

Google Analytics این ابزار شناخته‌شده نیز اطلاعات بسیار زیادی در مورد وب‌سایت و میزان تعامل و نحوه رفتار مخاطبان در قسمت‌های مختلف سایت به تحلیل‌کننده‌ها می‌دهد.

بازاریابی از طریق خدمات دهی به مشتریان (Customer Service)

ابزار بازاریابی

ابزار بازاریابی

با توجه به گستردگی راه‌های ارتباطی موجود و شبکه‌های مجازی متنوع، هر کسب‌وکار نیاز دارد که ارتباط خود را با مشتریان از طریق تمام راه‌های ممکن حفظ کند و پاسخگوی همه آنها باشد. از جمله ابزارهای موجود می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

Zendesk این ابزار کمک می‌کند که همه شبکه‌های ارتباطی خود را یک جا جمع کنید و بتوانید در اسرع وقت به مشتریان پاسخ دهید. به علاوه این ابزار به خوبی با ابزار مدیریت فضای مجازی Sprout Social نیز هماهنگی و تعامل دارد.

 UserVoice Helpdesk ابزار خوبی برای تیم‌های بزرگ کسب و کار است و این امکان را می‌دهد که هر بخش از تیم را با توجه به بازخورد و میزان رضایت مشتریان ارزیابی کنید.


بازاریابی از طریق بهینه‌سازی برای موتور جستجو (SEO)

این روش روشی پیچیده و زمان‌بر اما بسیار بهینه و مفید است، ایجاد یک وب‌سایت خوب برای مشتری به طوری که بتواند از طریق سایت به تمام نیازهایش برسد، نیازمند اجرای دقیق فرآیندهای سئو بر روی سایت است. از جمله ابزارهایی که این کار را بسیار ساده کردند:

Moz ابزار شناخته‌شده‌ای در ساده‌سازی عملیات سئو است که اقداماتی همچون رتبه‌بندی سایت، بررسی لینک‌ها و اطلاع‌رسانی در مورد کمپین‌های تبلیغاتی را انجام می‌دهد.

SEMRush این ابزار امکان فوق‌العاده‌ای برای رصد اطلاعات مفید در مورد رقبا و تحلیل روند آنها در اختیار شما می گذارد؛ مثل بررسی بک‌لینک‌ها، نوسان جایگاه آنها در رتبه‌بندی گوگل و… .

بازاریابی به روش همکاری در فروش (پورسانتی)(Affiliate Marketing)

ابزار بازاریابی

ابزار بازاریابی

در روش افیلیت مارکتینگ افراد در ازای گرفتن درصدی مشخص اقدام به تبلیغ محصولات و خدمات یک بیزنس می‌کنند.

CJ Affiliate یکی از بزرگترین شبکه‌های متشکل از بلاگرهاست و از گزینه‌های پرطرفدار برای بازاریابان به حساب می‌آید.

VigLink ابزاری محتوامحور است و دارای پایگاه داده بزرگی از محتوای تولیدشده از سوی بلاگرهاست که با دسترسی آسان به این محتواها، عملیات تبلیغات و فروش به راحتی انجام می‌شود.

 

مختص شما:  کارآفرین موفق

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

سایتتو رایگان آنالیز کن

raminanucom آموزش کسب و کار x بخوانید...