آیا گوگل به متن اطراف یک لینک توجه می کند

آیا گوگل به متن اطراف یک لینک توجه می کند

آیا گوگل به متن اطراف یک لینک توجه می کند

درواقع سوال را اینگونه کامل می کنم :

آیا گوگل به متن اطراف یک لینک توجه می کند تا ارتباط بین آنها را دریابد؟با اینکه ما می دانیم anchor text یک فاکتور رنک بشمار می رود (گرچه شاید نیاز به پیگیری زیاد نداشته باشد) آیا گوگل به متن حاشیه لینک و ارتباط با خود لینک نیز توجه دارد؟

آیا گوگل به متن اطراف یک لینک توجه می کند

آیا گوگل به متن اطراف یک لینک توجه می کند

خب، گوگل در سال 2004 اختراعی را به ثبت رساند که مواردی را که گوگل توصیه می کند در آن آمده است. (در مقاله بیل اسلاوسکی بیشتر بخوانید)

گرچه این موضوع امتیازی مثبت نیست، ولی می توان با اطمینان فرض کرد که اسپم کارها از آن به عنوان روشی برای دستکاری در لینک استفاده می کنند. در تصویر بالا مثالی آمده است که از این متنهای حاشیه ای در پستی برای وبمستر استفاده شده است.

در واقع افرادی هستند که اسپمر محسوب شده و می خواهند با قراردادن محتوای مشابه لینک در اطراف آن ، به گوگل بگویند دقیقا این کلمه یا عبارت به چه چیزی ربط پیدا کرده و چگونه باید در صفحات گوگل بالا بیاید.

مطمئنا به این فکر می کنید که بسیار ساده است که این موارد اسپم در نظر گرفته شوند.

من فکر می کنم که خیلی ساده است که بگوییم متن حاشیه لینک می تواند به عنوان فاکتور افزایش سئو و رنک توسط گوگل مورد استفاده قرار گیرد و البته بررسی این متن هم کار بسیار ساده ای است.

آیا گوگل به متن اطراف یک لینک توجه می کند

آیا گوگل به متن اطراف یک لینک توجه می کند

بنده همیشه اعتقاد دارم انسان چرا نباید کارهایی که ریسک کمی دارند را انجام دهد ؟!!! پس با اینکه ما از این مورد اطلاع دقیق نداریم اما چرا وقتی فقط چند دقیقه وقت ما را میگیرد آن را انجام ندهیم ؟!!!در بحث آموزش سئو خواهش میکنم همیشه و در همه موارد با بنده همراه باشید نه در آن هایی که می پسندید یا آسان هستند !!

انکر تکست (Anchor Text) چیست؟

سئو موضوعی پیچیده است که از هزاران جزئیات کوچک‌تر تشکیل شده است. نوشتن انکرتکست صحیح یکی از موضوعات کوچکی است که باید به آن توجه شود. انکر یا لنگر، متنی است که شما روی آن کلیک می‌کنید تا از مبدایی در اینترنت به مقصد معین دیگری بروید. در واقع آن متن بین مبدا و مقصد لنگر می‌اندازد و آن دو را به هم متصل می‌کند.

شما می‌توانید به کمک انکرتکست‌ها هم به صفحات وب لینک دهید و هم برای دانلود یک فایل از آن استفاده کنید. برای همین است که فقط باید روی انکرتکست‌هایی کلیک کرد که به آن اطمینان دارید. متن‌های لنگر معمولا به رنگ آبی هستند و زیرشان یک خط کشیده شده است.

مختص شما:  آموزش سئو صفحه اصلی

کلمه‌‌هایی که با آن لینک می‌دهیم به موتورهای جستجو کمک می‌کند که رتبه‌ یک صفحه توسط موتورهای جستجو مشخص شود. لینک‌هایی که بدون داشتن کلمه خاصی در صفحات مختلف می‌بینیم با نام Naked URL شناخته می‌شوند.

اهمیت انکر تکست در سئو

لینک‌ها به طور کلی برای سئو بسیار ارزشمند و مهم هستند. مثلا لینک‌های داخلی به موتورهای جستجو درباره ساختار سایت شما اطلاعات بیشتری می‌دهند. کلماتی که با آن‌ها لینک می‌دهید به موتورهای جستجو کمک می‌کند که درکی از لینک‌دهی شما پیدا کنند. زمانی که به مکانی دیگر لینک می‌دهید، گوگل از آن کلمه استفاده می‌کند تا موضوع صفحه دیگر را متوجه شود. علاوه بر آن به مخاطب هم می‌گوید که با کلیک روی این لینک چه چیزی در انتظارشان است بنابراین محتوای صفحه باید با متن انکرتکست بسیار مرتبط باشد. این نکته مهم را بدانید که لینک دهی و انکرتکست‌ها برای سئوی وبسایت بسیار مهم هستند.

گوگل در الگوریتم پنگوئن به سایت‌هایی که بیش از حد محتوای خود را بهینه کرده باشند امتیاز منفی می‌دهد و این بدین معناست که هرگونه دستکاری در انکرتکست‌های خود کنید احتمال دریافت پنالتی از گوگل برای وبسایتتان افزایش می‌یابد.

مطالب بیشتر:

انکرتکست‌های طبیعی و غیرطبیعی چه تفاوتی با یکدیگر دارند؟

حتمالا برایتان سوال پیش آمده که گوگل کدام انکرتکست‌ها را طبیعی و کدام را غیرطبیعی یا بیش از حد بهینه‌سازی شده می‌داند. باید این نکته را در نظر داشته باشید که استفاده از انکرتکست‌های صحیح باعث موفقیت کمپین سئویی شما می‌شود و استفاده نادرست از آن‌ها ممکن است تمام زحمات شما را به هدر بدهد.

فرض کنید کلمه کلیدی شما «سئوی وبسایت» است. اگر در انکرتکست‌های خود مرتبا از این کلمه استفاده کنید گوگل احتمالا به شما پنالتی می‌دهد چرا که استفاده بیش از حد از کلمه کلیدی در انکرتکست حساس است و آن را نوعی دستکاری و غیرطبیعی می‌داند. بنابراین برای اینکه استفاده شما از انکرتکست‌ها طبیعی به نظر برسد می‌توانید از مترادف‌های کلمه کلیدی خود در متن لنگر استفاده کنید.

انواع مختلف Anchortext چیست؟

زمانی که درباره گوگل و الگوریتم‌هایش حرف می‌زنیم قطعا نباید از کلمه ساده استفاده کنیم چراکه گوگل از پیچیده‌ترین روش‌ها استفاده می‌کند تا بهترین محتوا را به مخاطبان نشان دهد. به همین جهت انکرتکست‌ها هفت نوع مختلف دارند.

انکرتکست عمومی یا Generic

انکرتکست‌های عمومی هیچ کلمه یا عبارتی که در آن به کلمه کلیدی اشاره شود ندارند. در عوض، خواننده باید اطراف آن کلمه را بخواند تا بفهمد در لینک چه چیزی وجود دارد. شاید در نگاه اول انکرتکست‌های عمومی اسپم به نظر برسند اما درواقع این انکرتکست‌ها بسیار قوی هستند. معمولا این کلمات نشانگر انجام اقدام یا عملی هستند و مخاطب را به انجام کاری تشویق می‌کنند. از انواع انکرتکست‌های عمومی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

مختص شما:  آیا مطالب تکراری باعث مجازات سایت می شود

انکر تکست نام تجاری یا Branded

این نوع از انکرتکست‌ها شامل نام برند می‌شوند و برای آشنایی با نام برند بسیار مناسب هستند. در ضمن راهی بسیار مناسب برای جلوگیری از اسپم شدن به حساب می‌آیند. اما اگر از نام برندتان برای انکرتکست به دفعات زیادی استفاده کنید احتمال گرفتن پنالتی از سوی گوگل برایتان افزایش می‌یابد. از نمونه‌های انکر تکست تجاری می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

متن لینک اصلی یا Exact Match Link Text

در این نوع از انکر تکست کلمه کلیدی اصلی هدف قرار می‌گیرد. از انواع این نوع انکر تکست می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • کتاب دست دوم
  • بهینه سازی نرخ تبدیل
  • لینک سازی در سئو

در لینک سازی خارجی، خیلی‌ از افراد این تصور را دارند که با استفاده از انکرتکست اگزکت مچ می‌توانند سریعتر به نتیجه دلخواهشان برسند و از رپورتاژ آگهی خود بهترین نتیجه را بگیرند. آیا همیشه این اتفاق می‌افتد؟

متن لینک نسبی یا Partial match Anchor Words

انکر تکست با متن لینک نسبی یعنی عبارت کلمه کلیدی را با دیگر انکرهای عمومی یا رندوم استفاده کنیم. مثلا در عبارت «استراتژی‌های لینک بیلدینگ» به کلمات لینک بیلدینگ لینک دهیم.

متن لینک عریان یا Naked Link Anchor

متن لینک عریان، URL یا آدرسی است که از منوی مرورگر مستقیما در متن کپی شده باشد و قابلیت کلیک هم داشته باشد. شاید استفاده از این نوع انکرتکست زیبا به نظر نرسد اما گوگل این نوع متن لنگر را دوست دارد چراکه در چنین شرایطی احتمال این‌که کسی از کلمه کلیدی اسپم شده استفاده کند بسیار کاهش می‌یابد. مثال:

  • www.triboon.com

انکر تکست تصویر یا Image Anchor

احتمالا درباره اهمیت تگ ALT برای تصاویر شنیده‌اید. گوگل این ویژگی عکس را به عنوان انکرتکست شناسایی می‌کند. به کمک این ویژگی تصاویر می‌توانید به سئوی وبسایت خود کمک کنید و این تصاویر را از دیگر تصاویر مجزا کنید.

انکر تکست مفهومی یا LSI Anchors

انکر تکست مفهومی یا کلمات LSI در واقع معادل کلمات کلیدی هستند. از نظر گوگل بسیاری از کلمات هم معنی یکدیگر هستند و می‌توان آن‌ها را به جای هم به کار برد. استفاده از این کلمات در انکرتکست‌ها روشی معمول و بسیار مفید برای لینکدهی است.

مختص شما:  آیا گوگل سایت های به روز را ترجیح می دهد

چگونگی استفاده از انکرتکست‌ها برای سئو سایت

در سال 2019 گوگل آپدیت BERT را منتشر کرد و در آن تاکید کرد که به استفاده معمول زبانی بسیار اهمیت می‌دهد. یعنی به کلماتی که در اطراف یک لینک وجود دارد نیز توجه می‌کند تا لینک‌های معمول را از لینک غیر معمول تشخیص دهد. در واقع گوگل از آن به بعد به جای این‌که فقط انکر تکست را بخواند تمام جملات اطراف آن را می‌خواند تا ارتباط منطقی میان آن‌ها را کشف کند.

 

از طرف دیگر گوگل به تجربه کاربر هم اهمیت زیادی می‌دهد و ترجیح می‌دهد که محتوای نوشته شده به سوالات کاربران به درستی پاسخ دهد. بنابراین برای این‌که انکرتکست‌ها تاثیر بهتری بر سئو داشته باشند باید تجربه کاربری و استفاده به جا از انکر تکست‌ها در متن‌هایتان را در نظر داشته باشید.

استراتژی‌های بهینه سازی انکر تکست

برای اینکه از بهینه‌سازی بیش از حد انکر تکست‌های خود جلوگیری کنید و از دریافت پنالتی از سوی گوگل در امان باشید، در عین حال هم بتوانید از مزایای انکر تکست‌ها بهره‌مند شوید، می‌توانید از این استراتژی‌ها برای بهینه‌سازی انکرتکست خود استفاده کنید:

  • به موضوع اصلی محتوایتان وفادار باشید. هرچه بتوانید میزان ارتباط میان کلمات کلیدی را با موضوع اصلی حفظ کنید برایتان بهتر است.
  • همیشه از انواع مختلف انکر تکست استفاده کنید. اگر همیشه از یک انکر تکست مشخص استفاده کنید یا فقط به نام برندتان لینک دهید گوگل متوجه می‌شود و به سرعت به شما اخطار می‌دهد.
  • سعی کنید به صورت هوشمندانه از انواع انکرتکست‌ها استفاده کنید. 20 تا 40 درصد مواقع از انکرتکست‌های تجاری، 30 تا 40 درصد مواقع دیگر از انکرتکست‌های نسبی و 20 تا 40 درصد مواقع از دیگر انواع انکرها بهره‌مند شوید.
  • حتما Alt Text را در متون خود به کار برید. چرا که هم تجربه کاربری بهتری فراهم می‌کند هم ربات‌های گوگل می‌فهمند تصویر درباره چیست و هم به عنوان انکرتکست برای سئو مفید است.
  • به محتوای حول و حوش متن خود توجه کنید. سعی کنید جملاتی مرتبط با انکر تکست انتخاب کنید. اگر از کلمه‌ای واحد در کل متن خود استفاده کنید و به آن لینک دهید یا کل جمله را به عنوان انکر تکست در نظر نمی‌گیرید باید به زودی منتظر باشید تا از طرف گوگل پنالتی دریافت کنید.

انکرتکست را در چه قسمت‌هایی از متن قرار بدهیم؟

همان‌طور که اشاره کردیم تجربه کاربری برای گوگل بسیار اهمیت دارد. برای این‌که انکرتکست‌هایتان عملکرد بهتری داشته باشند بهتر است آن‌ها را در میان متن محتوای خود و جایی که احساس می‌کنید کاربر نیاز به دانستن اطلاعات بیشتر دارد قرار دهید. فراموش نکنید که انکرتکست‌ها به کمک لینک‌هایی که درونشان قرار دارند به لینک سازی وبسایت شما کمک می‌کنند پس قواعد لینک سازی را در آنها رعایت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

وبینار چیست و چه تاثیری بر توسعه کسب و کار دارد x بخوانید...