آیا ساختار لینک های داخلی مهم است

آیا ساختار لینک های داخلی مهم است

یکی از بخش‌های مهم سئو داخلی، لینک سازی داخلی وب سایت است. لینک‌های داخلی در عین سادگی می تواند بسیار قدرتمند و کاربردی باشد. پس، به هیچ عنوان از این موضوع غافل نشوید! ما در این مقاله با زبان ساده می گوییم که منظور از لینک داخلی چیست و آیا ساختار لینک های داخلی مهم است.

لینک داخلی چیست؟

لینک های داخلی، از یک صفحه به صفحه دیگر یک سایت ارجاع داده می شوند و معمولا در سیستم مسیریابی اصلی سایت مورد استفاده قرار می گیرند.

مزایای لینک سازی داخلی در سئو

بطور کلی مزیت‌های لینک سازی داخلی سایت در سه بخش دسته‌بندی می‌شوند:

۱- درک بهتر ساختار سایت توسط موتورهای جستجو

اگر به درستی از لینکسازی داخلی سایت استفاده شود، یک ساختار پیوند داخلی محکم و مبتنی بر اصول سئو ایجاد م یشود که می‌تواند به موتورهای جستجو همانند گوگل کمک کند تا صفحات موجود در سایت شما را به آسانی پیدا کرده و آن ها را ایندکس کنند. استفاده از لینک های داخلی باعث می‌شود تا گوگل به طور مرتب مطالب جدید در سایت را کشف کند.

اگر از لینک داخلی در سئو به درستی استفاده کنید، می‌‌توانید موضوعات هر صفحه از سایت را به بهترین شکل به موتورهای جستجو معرفی کنید.

۲- افزایش قدرت صفحه و جایگاه بهتر در نتایج

هر چقدر یک صفحه از دیگر صفحات در سایت لینک بگیرد، ارزش آن صفحه برای گوگل بیشتر و جایگاه آن در نتایج بالاتر خواهد بود.

همچنین لینک سازی داخلی می تواند باعث توزیع قدرت در سراسر سایت شود. به عنوان مثال اگر یک صفحه از سایت شما از منابع معتبر خارجی بک لینک دریافت کرده است و در نتایج از جایگاه خوبی برخوردار است می توان با ایجاد لینک‌های داخلی قدرت آن صفحه را به صفحات دیگر نیز تا حدی منتقل کرد.

مختص شما:  دیجیتال مارکتینگ

۳– بهبود تجربه کاربری و رضایت کاربران

استفاده از لینک‌های داخلی باعث می شود تا کاربران آسانتر به مطالب مورد نیاز خود دست پیدا کنند و میزان رضایت آنها از سایت افزایش یابد.

نکته: با توجه به پتانسیل بالقوه بازدیدکنندگان می‌توان با ایجاد یک مسیر صحیح از پیوندهای داخلی، آن‌ها را به هدف نزدیک و نرخ تبدیل سایت را افزایش داد.

انواع لینک های داخلی

لینک‌سازی داخلی را می توان به چند نوع محتلف تقسیم بندی نمود. معمولا این روش به دو روش زیر انجام می‌شود:

ناوبری سایت

لینک های ناوبری در سایت، معمولا ساختار اصلی نقشه سایت را نشان می‌دهند. این لینک‌ها به طور معمول در منوی اصلی سایت، سایدبار (بخش های کناری سایت) و فوتر (انتهای سایت) قرار میگیرند، و کاربران را برای ورود به صفحات مختلف راهنمایی می‌کنند.

لینک های بکار رفته در محتوا

این لینک‌ها معمولا در متن سایت قرار گرفته و برای ارجاع یک کلیدواژه به یک مقاله یا صفحه مرتبط با آن استفاده می‌شوند.  به عنوان مثال در صورتی که ما در مقاله A نامی از مقاله B درج می‌کنیم، می‌توانیم با استفاده از یک کلیدواژه مرتبط، ارتباط این دو مقاله را با یکدیگر نشان دهیم. در نهایت اگر صفحه A دارای page ranak بالایی باشد می‌تواند آن را به صفحه B نیز منتقل کند.(جهت اطلاع از خدمات طراحی سایت در شیراز کلیک کنید)

ویژگی های لینک های داخلی

لینک های داخلی به کاربران کمک می کند تا از یک صفحه به صفحه دیگر سایت منتقل شوند و از دیگر صفحات سایت نیز بازدید کنند. در زمان های ابتدایی پیدایش اینترنت این مسئله از اهمیتی برخوردار نبود اما امروزه به خاطر مسئله سئو سایت، لینک های داخلی اهمیت ویژه ای دارند. همچنین نوع رفتار موتورهای جستجو نیز نسبت به لینک های داخلی و خارجی متفاوت می باشد. با این حال لینک های داخلی در رتبه و اعتبار سایت دارند و همچنین در نوع آنالیز سایت توسط موتورهای جستجو تاثیر گذارند.

مختص شما:  خرید بک لینک چیست

1. انکر تکست

در واقع محتوای لینک داخلی خود را در کوتاه ترین عبارت ممکن بیان می کند و به بیننده یک تصور اولیه از محتوای داخل صفحه لینک شده را می دهد.

2. نوع استفاده لینک

از نیز از اهمیت برخوردار است و در صورتی که لینک، دارای اشتباهات املایی باشد و یا صفحه مورد نظر دارای خطا باشد، مشکلاتی را برای سئو ایجاد می کند. همچنین در مواردی که سعی می شود که یک انکر تکست برای گرفتن رنک بالاتر در همه جای سایت به شکل تکراری استفاده گردد.نیز قوانین سختگیرنه ای از طرف گوگل وجود دارد. گوگل از این کار بسیار متنفر است و در صورت مشاهده، آن سایت را جریمه می کند.

استفاده از این گونه لینک سازی ها که اغلب در فوتر یا هدر وبسیات مشاهده می شود کار خوبی نیست و از ایندکس شدن صفحات یا گرفتن رنگ خوب در موتور جستجوی گوگل جلوگیری می کند. همچنان که گوگل در جریمه کردن این گونه فعالیت ها سخت گیر است، در برگردندان تغییر وضعیت به حالت طبیعی نیز بسیار منعطف می باشد. کافیست که این لینک های تکراری را از صفحات سایت حذف کرده تا رفتار متفاوت گوگل را مشاهده کنید.

3. هدف لینک ها

هدف لینک ها نیز از یک جا به جای دیگر مهم است.

4. ارتباط صفحات

لینک دادن از یک صفحه به صفحه دیگری که از نظر محتوا نیز مشابه با یکدیگر هستند، از ارزش بالاتری نسبت به لینک دادن از یک صفحه کاملا نا مرتبط می باشد. این کار از نظر موتور جستجوی گوگل نیز کار بسیار مثبتی است و امتیاز خوبی برای آن قائل می شود.

مختص شما:  رتبه کلمات کلیدی در گوگل

5. اولین لینک صفحه

طبق آزمایش هایی که از طرف کارشناسان انجام شده است، مهمترین آن می باشد. در صورتی که در یک صفحه چند لینک با انکر تکست های متفاوت به یک لینک مشخص وجود داشته باشد، طبق تجربه صرفا اولین انکر تکست برای گوگل مهم است و معمولا به بقیه انکر تکست ها توجهی نمی کند.

آیا ساختار لینک های داخلی مهم است

همانطور که قبلا بیان شد، گوگل رنک صفحه را بصورت شناور اعمال می کند و امکان دارد که رنک صفحه‌ی سایت شما را کنترل کند. این امر معمولا شبه رنک صفحه نام دارد.

ساختار درونی صحیح به عوامل مختلفی وابسته است:

  • اطمینان از اینکه همه‌ی صفحات سایت عنکبوتی هستند.
  • ایجاد ساختار سلسله مراتبی
  • اطمینان از اینکه رنک لینک/صفحات بیشتری به سمت صفحات مهم برود

چیزی که مهم است این است که باید حواستان باشد در لینکهای داخلی سایت به هیچ وجه از rel=nofollow استفاده نکنید.

منبع:ویکی پدیا
پیوند ورودی (تغییرمسیر از بک لینک)
می‌باشد. بک‌لینک دو نوع می‌باشد؛ بک‌لینک داخلی که داخل سایت می‌باشد؛ یعنی از صفحه‌ای در وب‌سایت خودتان، به صفحه‌ای دیگر لینک داده می‌شود و بک‌لینک خارجی به
۱۰ کیلوبایت (۹۳۱ واژه) – ‏۲۵ ژانویهٔ ۲۰۲۲

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

سایتتو رایگان آنالیز کن

بررسی سئو سایت دیجی کالا x بخوانید...