آموزش سئو صفحه اصلی

آموزش سئو صفحه اصلی

آموزش سئو صفحه اصلی

سئو صفحه اول برای تمامی وب سایت‌ها دارای اهمیت زیادی است. همه وب سایت‌ها اعم از شرکتی، خبری، فروشگاهی، شخصی و دیگر موارد نیازمند دوره های آموزش سئو صفحه اصلی وب سایت هستند. حتی اگر تمایلی به بالا بردن رنک صفحه اصلی وب سایت خود ندارید. نباید از اهمیت بهینه‌ سازی آن غافل شوید. دلایل زیادی برای سئو صفحه اصلی وب سایت وجود دارند . در ادامه به بررسی برخی از آن‌ها خواهیم پرداخت.ممنون از همراهی شما.

دلیل اهمیت سئو صفحه اول وب سایت

در بیشتر وب سایت‌ها، مخصوصا وب سایت‌های شرکتی، کاربران به طور مستقیم با وارد کردن آدرس دامین، وارد صفحه اول می‌شوند. کاربران در بیشتر موارد، حتی در صورت ورود به دیگر صفحات، از طریق موتورهای جستجو یا دیگر روش‌ها، حتما سری به صفحه اول می‌زنند. دلیل این کار می‌تواند کسب اطلاعات بیشتر درباره کسب و کار شما یا ورود به ریشه وب سایت به منظور مسیریابی از آن‌ جا است.

همانطور که در مطلب آموزش یافتن کلمات کلیدی مناسب برای تولید محتوا به آن اشاره کردیم، ربات‌های موتورهای جستجوی، عملیات کراولینگ را از اولین صفحه آغاز می‌کنند. همواره باید سئو صفحه اول وب سایت را در دستور کار قرار داده. مهم‌ترین کلمه کلیدی خود را به آن اختصاص بدهید. این کار به کراولرها کمک می‌کند بهتر به کلیات وب سایت شما پی برده . امتیازدهی بهتری به صفحه اول و همچنین دیگر صفحه‌ها داشته باشند.

از طرفی ممکن است برخی کاربران، آدرس وب سایت شما را حفظ نبوده یا علاقه‌ای به وارد کردن آن نداشته باشند، به همین دلیل تصمیم بگیرند از طریق گوگل به آن ورود پیدا کنند. به همین دلیل نباید سئو صفحه اول وب سایت را پشت گوش انداخت.

در برخی موارد، آموزش سئو صفحه اصلی

بهترین گزینه برای کسب امتیاز بهتر در کلمه‌های کلیدی دارای رقابت بالا است، چرا که از تمام قدرت و امتیاز دیگر صفحه‌های وب سایت برای بالا کشیدن خود بهره می‌برد. به عنوان نمونه، صفحه اول وب سایت Contentmarketinginstitute.com در نتیجه جستجوی عبارت کلیدی “Content Marketing” دارای رتبه خوبی است.

چرا که مقالات زیادی در حوزه بازاریابی محتوا (Content Marketing) تولید می‌کند. وب سایت Socialmediatoday.com نیز دارای چنین وضعیتی است و با جستجوی عبارت کلیدی “Social Media” به صفحه اول آن خواهید رسید. دلیل این رتبه خوب، تولید محتوای زیاد در حوزه بازاریابی شبکه‌های اجتماعی (Social Media) توسط وب سایت نام برده است.

سئو صفحه اصلی وب سایت

فرآیند بهینه سازی صفحه اول وب سایت شامل چندین قدم است. در مطلب انواع بهینه سازی برای موتورهای جستجو به این دسته‌بندی‌ها اشاره کردیم. سئو صفحه اول وب سایت تنها مربوط به سئو تکنیکی می‌شود، اما همانطور که در ادامه مشاهده خواهیم کرد، عناصر دیگری نیز به منظور دستیابی به هوم پیج بهینه شده باید حضور داشته باشند.

مختص شما:  خرید بازدید وب سایت

نباید فراموش کرد سئو، فقط به راضی نگه داشتن موتورهای جستجو از طریق روش‌هایی همچون تولید محتوای مستمر و دریافت بک لینک‌های باارزش منتهی نشده و میزان رضایت کاربران و میزان قابلیت استفاده از وب سایت نیز فاکتورهایی بسیار تاثیرگذار محسوب می‌شوند.

از دیدگاه سئو، بهینه سازی صفحه اول وب سایت با دیگر صفحه‌ها تفاوتی ندارد. با این حال در ادامه، به صورت قدم به قدم، چگونگی سئو صفحه اول وب سایت را بررسی خواهیم کرد.

بهینه سازی عنوان صفحه اول وب سایت

بسیاری از مدیران وب سایت، نام شرکت، برند یا کسب و کار خود را به جای عنوان صفحه اول قرار می‌دهند. در تنظیمات اغلب سیستم‌های مدیریت محتوا، نام وب سایت برابر نام صفحه اول خواهد بود. این کار کفایت نمی‌کند. باید از طریق تعیین نامی خلاقانه برای صفحه اصلی وب سایت، به کاربران و مخصوصا موتورهای جستجو، اطلاعات کاملی درباره چیز یا چیزهایی که تمرکز روی آن‌ها قرار دارد، اطلاعات مفیدی ارائه کنیم.

طول یک عنوان بهینه از نظر موتورهای جستجو، ۶۰ کاراکتر است. از تمام این ظرفیت استفاده کرده و به نوشتن نام شرکت برای عنوان صفحه اصلی اکتفا نکنید. در ادامه چند نمونه از عناوین صفحه‌های اول چند وب سایت که به شکلی صحیح بهینه‌سازی شده‌اند را مشاهده می‌کنیم.

اولین نمونه مربوط به خود گوگل است. در تصویر زیر می‌توانید عنوان صفحه اصلی گوگل ادز (Google Ads) را مشاهده کنید. در عنوان، علاوه بر ذکر Google Ads به عنوان نام وب سایت، کلمه کلیدی هدف یعنی PPC Online Advertising نیز درونش گنجانده شده است. این مثال نشان می‌دهد با استفاده از خط فاصله می‌توان در کنار ذکر نام شرکت یا برند، اصلی‌ترین کلمه کلیدی خود را نیز در عنوان صفحه اول وب سایت گنجاند.

 

وب سایت MOZ می‌تواند مثال خوب دیگری باشد. یکی از اصلی‌ترین کلمه‌های کلیدی آن‌ها یعنی SEO Software درست بعد از نام برند قرار گرفته است. در اینجا نیز شاهد جداسازی نام برند از کلمه‌های کلیدی با استفاده از خط فاصله هستیم.

 

قوانینی درباره بهینه‌سازی عنوان صفحه اصلی

  • طول عنوان نباید از ۶۰ کاراکتر تجاوز کند. سعی کنید حداکثر استفاده را از این ظرفیت داشته باشید.
  • به نوشتن نام شرکت، وب سایت یا برند اکتفا نکرده و به شیوه‌ای خلاقانه، کلمه‌های کلیدی نمایش‌دهنده چیستی کسب و کار خود را نیز قرار بدهید.
  • از قرارگیری کلمه‌های کلیدی هدف درست در ابتدای عنوان اطمینان پیدا کنید.
  • گوگل را به وسیله قرار دادن تعداد زیادی کلمه کلیدی در عنوان صفحه اصلی وب سایت گمراه نکنید.
  • جداسازی کلمه‌های کلیدی با استفاده از خط صاف همچون Digital Marketing | SEO | Social Media | Links ایده جالبی نیست. همانطور که گفتیم بهترین کار، کنار هم قرار دادن کلمه‌های کلیدی به شیوه‌ای خلاقانه و معنادار است.
  • نام شرکت یا دامین خود را در ابتدای عنوان صفحه اصلی قرار بدهید.
مختص شما:  تغییر دامنه و سئو

بهینه سازی توضیحات متای صفحه اول وب سایت

متا دسکریپشن صفحه اول وب سایت نیز دارای اهمیت بسیار زیادی است. همانطور که می‌دانید، توضیحات متا، متن کوتاه و چکیده‌ای است که زیر عنوان صفحه، در نتیجه جستجوی کاربران در موتورهای جستجو، به آ‌ن‌ها نشان داده می‌شود. توضیحات متا باید بتوانند کاربر را به کلیک کردن تشویق کند. از اهمیت قرارگیری کلمه‌های کلیدی در آن به منظور جلب توجه موتورهای جستجو نباید غافل شد. تصویر زیر، مربوط به توضیحات متای Google AdSense، مثال خوبی است.

آموزش سئو صفحه اصلی

آموزش سئو صفحه اصلی

فراموش نکنید بعید نیست گوگل به جای بخشی که شما به عنوان توضیحات متا برای مطلب خود مشخص کرده‌اید، قسمت دیگری از آن را به عنوان چکیده انتخاب کرده و به کاربران نمایش بدهد. یکی از دلایل بروز این اتفاق، نوشتن متا دسکریپشن کوتاه (کمتر از ۱۳۰ کاراکتر) است. تجاوز آن از ۱۵۴ کاراکتر یا شامل شدن تعداد زیادی کلمه کلیدی، از دیگر دلایل جایگزین شدن متا دسکریپشن با متن انتخابی گوگل به شمار می‌روند.

 

در آموزش سئو صفحه اصلی هر صفحه وب سایت شامل صفحه اول آن، باید یک تگ اچ ۱ داشته باشد. فراموش نکنید برخلاف سایر هدینگ‌ها همچون اچ ۲ و اچ ۳، تعداد هدینگ اچ ۱ نباید از یک مورد تجاوز کند. این تگ معمولا در بالای صفحه قرار می‌گیرد. در بیشتر وب سایت‌ها، تگ اچ ۱ را همان عنوان صفحه در نظر می‌گیرند. به عبارتی عنوان صفحه را داخل تگ اچ ۱ قرار می‌دهند تا دیگر نیازی به نوشتن یک تگ اچ ۱ علاوه بر عنوان صفحه وجود نداشته باشد.

این تگ باید شامل کلمه‌های کلیدی مرتبط با صفحه باشد. در سئو صفحه اول وب سایت باید اصلی‌ترین کلمه‌های کلیدی را در تگ اچ ۱ مربوط به آن بگنجانیم.

چگونگی بررسی تگ اچ ۱ صفحه خانه

وارد صفحه اصلی وب سایت شده و بعد از کلیک راست کردن روی هر بخش خالی از آن، روی گزینه View Source یا View Page Source کلیک کنید. سپس دو دکمه CTRL + F را همزمان با هم فشار دهید تا کنسول جستجو اجرا شود. در ادامه می‌بایست h1 را در جعبه جستجو وارد کنید. در صورت طراحی استاندارد وب سایت، می‌بایست یک تگ اچ ۱ شروع به صورت <h1> و یک تگ اچ ۱ پایانی به شکل <h1/> مشاهده کنید.

مختص شما:  آموزش سئو کلاه سیاه

اگر تعداد بیشتری تگ اچ ۱ در صفحه اصلی مشاهده کردید باید از طراح وب سایت برای از بین بردن موارد اضافی کمک بگیرید. در صورت عدم وجود آن نیز باید از یک طراح آشنا با مسائل سئو بخواهید یک تگ اچ ۱ در بالای صفحه اضافه کند. همانطور که گفتیم این تگ می‌تواند همان عنوان صفحه باشد.

بهینه سازی تصاویر صفحه اول وب سایت

یک هوم پیج استاندارد، به منظور جلب توجه کاربران و همچنین رعایت قوانین سئو، باید دارای تعدادی عکس باشد. آن‌ها سبب افزایش جذابیت صفحه شده و اطلاعات زیادی درباره وب سایت در اختیار کاربر قرار می‌دهند، چنان که گفته می‌شود یک عکس، بهتر است صدها کلمه، منظور انسان را به دیگران منتقل می‌کند.

از دیدگاه سئو، وجود تصاویر داخل محتوا به ربات‌های موتورهای جستجو کمک می‌کند به درک بهتری از آن برسند. البته آن‌ها قادر به تحلیل عکس‌ها نبوده و بر اساس عبارتی که داخل مشخصه alt تگ مربوط به افزودن تصویر می‌نویسید، به چیستی یک عکس پی می‌برند. در سیستم‌های مدیریت محتوا، این قسمت با عنوان متن جایگزین مشخص می‌شود. حین استفاده از عکس برای سئو صفحه اول وب سایت به موارد زیر توجه کنید:

  • نوشتن متن جایگزین (مشخصه alt) برای هر عکس را هرگز فراموش نکنید.
  • کلمه‌های کلیدی را به شکل طبیعی داخل متن جایگزین عکس قرار بدهید. اگر یکی از عکس‌های متن به هر دلیلی هیچ ارتباطی با خود مطلب ندارد، از نوشتن کلمه کلیدی داخل متن جایگزین مربوط به آن خودداری کرده و نوشته‌ای برای تشریح همان عکس در مشخصه alt قرار بدهید.
  • اگر عکسی حاوی یک سری نوشته است، در صورت امکان، بخش متن را از تصویر اصلی جدا کنید. موتورهای جستجو قادر به تحلیل نوشته‌های داخل فایل‌های تصویری نیستند.

بهینه‌سازی لوگو

هر وب سایت باید دارای یک برند اختصاصی باشد. در مسیر ساخت یک برند قدرتمند بر اساس آخرین تکنیک‌های دیجیتال مارکتینگ حتما به یک برند اختصاصی نیاز پیدا خواهید کرد. به منظور بهینه سازی لوگو می‌توان دو کار انجام داد:

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

سایتتو رایگان آنالیز کن

وب سایت سازی و بهینه سازی در شیراز x بخوانید...